-

Ferrari dráždí konkurenty ve Formuli 1 novým fíglem. Projde mu to tentokrát?

Italové se letos pustili do vskutku svérázné hry na schovávanou. A zjevně ji nechtějí hned tak opustit. Podle nás je to jen pokus odvést pozornost, ale co když ne?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Ferrari dráždí konkurenty ve Formuli 1 novým fíglem. Projde mu to tentokrát?

15.9.2018 | Petr Prokopec

Italové se letos pustili do vskutku svérázné hry na schovávanou. A zjevně ji nechtějí hned tak opustit. Podle nás je to jen pokus odvést pozornost, ale co když ne?

Šampionát Formule 1 pro letošek opustil Evropu, přičemž pro tento víkend je v plánu Velká cena Singapuru. Ta se jede za umělého osvětlení, což hlavně z diváckého pohledu slibuje zajímavé zážitky. V případě Ferrari ale opětovně nebude nač koukat. Tedy, ne že bychom italské stáji prorokovali špatný výkon na trati, naopak spíše doufáme v naháněnou se stříbrnými šípy a rudými býky. Důvod je jinde.

Scuderie do Asie přivezla novou verzi chlazení airboxu, kterou používá před kvalifikací a závodem, pochopitelně kvůli co nejlepším výkonům. Na tom není nic špatného, podobnou věc používají všechny týmy, novinka Ferrari ale nechladí jen airbox, chladí i kameru na něm umístěnou. Ta má sice zvládat pracovat v rozmezí teplot 50 až 120 stupňů Celsia, Italové ovšem již od počátku tvrdí, že pokud monoposty stojí, nedochází ke chlazení větrem, a proto byl zapotřebí nouzový krok.

Tím se na počátku letošní sezóny stal pytlík se suchým ledem, jímž Ferrari kameru přikrývalo. Stáj tak ovšem zakryla pohled do kabiny v momentech, kdy v ní nikdo nesedí, což pochopitelně přitáhlo pozornost konkurence. Ferrari má skvělé starty, piloti při nich v kabině něco dělají a ostatní týmy by zajímalo, o co jde. Žádnou nelegální startovní proceduru FIA neobjevila, nicméně i tak stáji přikázala, aby chlazení ledem přestala používat. Stalo se to krátce před závodem na Monze, a tak během domácího závodu Scuderie přišla se zakrytím kabiny v podobě deštníku.

Od té doby ovšem uplynuly již dva týdny, v Singapururu tedy Ferrari přišlo s mnohem sofistikovanějším systémem. Stáj znovu mluví o nutnosti chladit kameru, zvláště pak v asijské metropoli, kde jsou vysoké teploty běžné. To lze pochopit, a pokud by bylo vidět do kokpitu, nikdo by asi ani nehlesl. Jenže kabina znovu zůstává zakryta a je jasné, že jde znovu hlavně o to.

Proč, můžeme znovu jen spekulovat. Konkurence hovoří o možném podvodu, my ale zůstáváme přesvědčeni, že tu nejde vůbec o nic. Že výhoda Ferrari spočívá v něčem úplně jiném a zatímco konkurence marní čas domáháním se zákazu zakrývání kamery, Ferrari si v klidu užívá „legální” technické výhody, na kterou konkurence nepřišla.

Samozřejmě to tak být nemusí, jisté je ale v tuto chvíli jen tolik, že svým nejnovějším krokem italská stáj znovu přilila olej do ohně. Vůbec bychom se tedy nedivili, kdyby konkurence přišla s dalším protestem a znovu uspěla. Tahle šaráda možná potrvá ještě pěkně dlouho a zlobit se za to nebudeme, je docela zábavná.

Ferrari dráždí konkurenty ve Formuli 1 novým fíglem. Projde mu to tentokrát? - 1 - Ferrari F1 Singapore 2018 nove chlazeni kamery 01Ferrari dráždí konkurenty ve Formuli 1 novým fíglem. Projde mu to tentokrát? - 2 - Ferrari F1 Singapore 2018 nove chlazeni kamery 02
Ferrari přivezlo do Singapuru novou verzi chlazení kamery a airboxu. Tedy alespoň tak říká nástavci, který ovšem zakrývá výhled do kabiny před kvalifikací a startem

Ferrari dráždí konkurenty ve Formuli 1 novým fíglem. Projde mu to tentokrát? - 3 - Ferrari F1 2018 destnik versus led 01Ferrari dráždí konkurenty ve Formuli 1 novým fíglem. Projde mu to tentokrát? - 4 - Ferrari F1 2018 destnik versus led 02Ferrari dráždí konkurenty ve Formuli 1 novým fíglem. Projde mu to tentokrát? - 5 - Ferrari F1 2018 destnik versus led 03
Sofistikovanější novinka následuje pytlík s ledem a detštník

Zdroj: Race Fans

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama