Jak se bleskově dostat s autem z malého parkovacího místa? Policista vám ukáže

Znáte to, někdo vás na parkovišti „zavře” tak, máte před i za autem jen pár centimetrů a jezdit tam a zpět není elegantní ani rychlé. Jde to řešit i jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Jak se bleskově dostat s autem z malého parkovacího místa? Policista vám ukáže

12.1.2018 | Petr Miler | 55 příspěvků

Znáte to, někdo vás na parkovišti „zavře” tak, máte před i za autem jen pár centimetrů a jezdit tam a zpět není elegantní ani rychlé. Jde to řešit i jinak.

Podélné parkování je pro mnohé řidiče kříž. Mezi dvě auta stojící u kraje silnice se zajíždí těžko a ven to někdy může jít ještě hůře. Stačí, aby někdo další během vaší nepřítomnosti zaparkoval za vás či před vás, nenechal vám mnoho prostoru a neprohlédl si, že z druhé strany jej máte též minimum. Pochopitelně, teoreticky stačí pár centimetrů na každé straně, abyste se pohyby vpřed a vzad dostali ven, ale koho to baví? A kdo na to má čas?

Pokud jde o zajíždění na takové místo, jsme pravidelně svědky světových rekordů, kdy se kaskadéři dokáži s rozjezdem trefit s použitím ruční brzdy to stále menší mezírky, kam zaplují jako nic. Nechceme říci, že je to nudné, je to jistě pořádný kumšt, už jsme to ale viděli mnohokrát a otázkou je nyní jen to, jestli někomu bude příště stačit sedm centimetrů a nebo pět. Co jsme ještě neviděli, je použití podobné techniky pro rychlý výjezd ven.

I to jde udělat bleskově a elegantně, jak vám ukáže brazilský vojenský policista, zjevně instruktor přes tyhle věci. Nedělá to mezi skutečnými auty, kuželky tu ale zjevně simulují velmi malý parkovací prostor, ze kterého se musí dostat. Potřebuje na to jen jednu věc, vlastně dvě nebo dnes už spíše tři - auto s předním pohonem, vypínatelný protiprokluz či stabilizaci a klasickou ruční brzdu, s tou elektronickou by to šlo těžko.

Takto auto prostě zabrzdí ručkou, zařadí jedničku, ještě se spojkou dá plný plyn, dá plný rejd volantem (směrem ven, pochopitelně), pustí rychle spojku a je skoro hotovo. Auto se takto začne „vyhrabávat” bokem ven, aniž by mu zablokovaná zadní kola povolila větší posun vpřed. Takto počká na správný moment, uvolní ruční brzdu, srovná kol a pálí pryč. Z mailnkého místa je venku během pár sekund.

No řekněte, nemá to své kouzlo? Jen raději dodáme, že pokud byste chtěli něco podobného opakovat, raději si to nejdříve zkuste na parkovišti - není to ta nejsložitější řidičská technika, trochu cviku to ale jistě chce. Navíc to zrovna s vaším autem může být složité a se zadokolkou nebo autem s pohonem 4x4 to pochopitelně nepůjde vůbec...


Jak se bleskově dostat s autem z malého parkovacího místa? Policista vám ukáže - 1 - Jak se rychle dostat z maleho parkovaciho mista 01Jak se bleskově dostat s autem z malého parkovacího místa? Policista vám ukáže - 2 - Jak se rychle dostat z maleho parkovaciho mista 02Jak se bleskově dostat s autem z malého parkovacího místa? Policista vám ukáže - 3 - Jak se rychle dostat z maleho parkovaciho mista 03Jak se bleskově dostat s autem z malého parkovacího místa? Policista vám ukáže - 4 - Jak se rychle dostat z maleho parkovaciho mista 04Jak se bleskově dostat s autem z malého parkovacího místa? Policista vám ukáže - 5 - Jak se rychle dostat z maleho parkovaciho mista 05Jak se bleskově dostat s autem z malého parkovacího místa? Policista vám ukáže - 6 - Jak se rychle dostat z maleho parkovaciho mista 06
Vteřiny, ty takto stačí k opuštění parkovacího místa, které by vás jinak mohlo trápit i minuty

Petr Miler

Diskuze 55 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše