Několik řidičů dosud nevídaným způsobem zneužilo tzv. záchranářskou uličku

Němci jsou pravidelně dáváni za příklad jako řidiči, kteří velmi precizně vytváří tzv. záchranářské uličky na dálnicích. To se stalo i zde, někteří vykukové se ji ale rozhodli využít k jízdě opačným směrem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Několik řidičů dosud nevídaným způsobem zneužilo tzv. záchranářskou uličku

17.5.2019 | Petr Prokopec

Němci jsou pravidelně dáváni za příklad jako řidiči, kteří velmi precizně vytváří tzv. záchranářské uličky na dálnicích. To se stalo i zde, někteří vykukové se ji ale rozhodli využít k jízdě opačným směrem.

V uplynulých měsících proběhla napříč médii osvětová kampaň zaměřená na způsob vytváření tzv. uličky pro záchranáře. Česká republika sladila pravidla s okolními státy, tak i u nás platí, že na víceproudých komunikacích se v případě nutnosti zastavení nebo pomalé jízdy musí udělat uprostřed ulička pro záchranáře. Řidiči v krajním levém pruhu najedou co nejvíce vlevo, všichni ostatní zase doprava. Šířka uličky stanovena není, EU však v zájmu bezpečnosti doporučuje alespoň tři metry.

Je naprosto zřejmé, proč k úpravě zákona došlo. Vytvoření uličky zkracuje dobu příjezdu záchranářů na místo nehody až o 4 minuty, šance zraněných na přežití se tak zvyšují o 40 procent. To jsou opravdu vysoká čísla a není divu, že za porušení tohoto pravidla činí pokuta až 2 500 Kč. Ani vysoké pokuty, které mají být v Německu ještě vyšš ale zjevně nemusí odradit motoristy od jízdy, kterou lze považovat nejen za nebezpečnou, ale i za opovrženíhodnou.

Předevčírem došlo na německé dálnici A1 poblíž Lübecku k závažné dopravní nehodě, při které se srazily dva tahače a jeden osobní automobil. Těžce zraněn byl řidič jednoho kamionu, druzí dva naštěstí vyvázli pouze s drobnými šrámy. Dálnice však musela být kompletně uzavřena, což vyústilo v mnohakilometrovou kolonu, ve které museli motoristé čekat po několik hodin. Tedy většina z nich, mnozí se rozhodli, že využijí právě onu záchranářskou uličku - podržte se - k jízdě v protisměru.

Něco takového jsme v životě neviděli a v Německu bychom to čekali ze všeho nejméně. Pochopit by to šlo snad jen v případě, že by na palubě některého z aut nastala kritická situace vyžadující okamžité řešení. Pokud však víme, nic z toho se nestalo, navíc nešlo o jeden vůz. Všichni dotyční motoristé tedy jednoznačně porušili zákon a policie již oznámila, že jim půjde po krku opravdu tvrdě. V tuto chvíli chce věc řešit jako veřejné ohrožení, neboť z přiložených záběrů šířících se po internetu má Německo ostudu před celým světem.

Pokuty u našich západních sousedů jsou přitom už dnes citelně přísnější než u nás. Za porušení ustanovení týkajících se uličky pro záchranáře může řidičům z účtu zmizet až 320 Eur (cca 8 240 Kč), kromě toho je o dva body odlehčeno jejich konto, za volant navíc nemohou po měsíc usednout. V tomto případě ale došlo k riskantní jízdě, navíc po dálnici v protisměru. Ani Němci už zřejmě nejsou, co bývali...


Několik řidičů dosud nevídaným způsobem zneužilo tzv. záchranářskou uličku - 1 - Nemci zneuzili ulicku pro zachranare 01Několik řidičů dosud nevídaným způsobem zneužilo tzv. záchranářskou uličku - 2 - Nemci zneuzili ulicku pro zachranare 02
Předevčírem se u Lübecku stala vážná nehoda, která zablokovala dálnici

Několik řidičů dosud nevídaným způsobem zneužilo tzv. záchranářskou uličku - 3 - Nemci zneuzili ulicku pro zachranare 03Několik řidičů dosud nevídaným způsobem zneužilo tzv. záchranářskou uličku - 4 - Nemci zneuzili ulicku pro zachranare 04Několik řidičů dosud nevídaným způsobem zneužilo tzv. záchranářskou uličku - 5 - Nemci zneuzili ulicku pro zachranare 05
Mnozí Němci se tak rozhodli zneužít uličku pro záchranáře k jízdě v protisměru

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše