- -

Také Porsche odhalí tajné klenoty ze svých historických sbírek (video)

V muzeu Porsche může být v jednu chvíli vystavena ani ne pětina historických sbírek. Neviděnými prototypy se proto firma pochlubí v novém seriálu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Také Porsche odhalí tajné klenoty ze svých historických sbírek (video)

8.8.2012 | Miro Mihálik | Přidat příspěvek

V muzeu Porsche může být v jednu chvíli vystavena ani ne pětina historických sbírek. Neviděnými prototypy se proto firma pochlubí v novém seriálu.

Pokud máte rádi alternativní historii a zamyšlení se nad otázkami typu „co kdyby“, možná stojí za zvážení přečtení pár let staré knížky Žáby v mlíku. Vojensko-historická mystifikace velmi podrobně zpracovává téma o tom, jak Československo po Mnichově nekapituluje a v následné konfrontaci s wehrmachtem dokáže nejen s pomocí systémů pevnostní obranné linie zvítězit. Po přečtení se možná začnete pohrávat s myšlenkou, jaký dopad by měl podobný vývoj na evropské automobilky a čím bychom jezdili dnes, což je sice mimo jakoukoli realitu, ale v poněkud mírnější formě přeci jen existuje.

Je ukryta ve vývojových centrech téměř všech značek, kde odpočívají desítky a možná stovky běžnou veřejností nikdy neviděných prototypů. Jaké pozdvižení to může vyvolat, stačí vzpomenout na otevření tajných garáží BMW, které vydaly takové skvosty jako M8, M5 Cabrio nebo před pár dny Z3 V12. A k radosti patrně všech příznivců německých sportovních aut se k tomu samému kroku odhodlala automobilka Porsche.

Podle prvního videosnímku se můžete těšit na několikadílný seriál zabývající se konkrétními automobily, jako třeba neprůstřelnou devětsetjedenáctkou 996, kabrioletem 928, závodním 908 Targa Florio nebo nejmenším Porsche 984 Junior. Pro historiky, autory knížek o Porsche i zmiňované fanoušky a teoretiky „co kdyby“, představuje tento počin unikátní příležitost podívat se na neviděné.

V první části, která vysvětluje, co firma chystá, se objeví jeden z prvních modelů Turbo, který patřil dceři Ferdinanda Porsche a sestře Ferryho - Louise Piëch. Jednalo se o narozeninový dárek z roku 1973. Vůz byl v zadní části „maskován“ nápisem Carrera (nikoli Turbo) a zajímavostí je, že tónovaná skla byla pouze vzadu, protože Louise byla považována za malířku, která „malovala“ i za jízdy a nechtěla si nechat deformovat barvy třeba při výhledu na Alpy.

Co dalšího stuttgartská automobilka předvede, není ještě zřejmé, kolekce historických Porsche však čítá přes pět set vozů, přičemž i nové muzeum otevřené v roce 2009 má prostory pro pouze osmdesátku z nich. Doporučujeme ale už při sledování prvního videosnímku občas zastavit obraz, protože už zde se před objektivem na krátkou chvíli objeví několik pozoruhodných modelů.

Zdroj: Porsche přes Motor Authority

Miro Mihálik

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama