Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků

Tatra už nepatří mezi nejvýznamnější výrobce nákladních aut, zdaleka ne. Přesto existuje odvětví, ve kterém dál platí za špičku a záběry z extrémních off-roadových závodů ukazují, proč.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků

1.1.2019 | Petr Miler

Tatra už nepatří mezi nejvýznamnější výrobce nákladních aut, zdaleka ne. Přesto existuje odvětví, ve kterém dál platí za špičku a záběry z extrémních off-roadových závodů ukazují, proč.

Z historického hlediska je Tatra jistě významnou automobilkou, však patří mezi jedny z nejstarších výrobců aut, kteří se dožili dnešních dnů. V současném automobilovém světě je ale spíše popelkou - za rok 2017 prodala 1 481 vozů, což je docela zanedbatelné číslo vedle největších světových výrobců jako Mercedes, Volvo nebo Man, kteří své prodané stroje počítají na statisíce ročně. Za takové situace by člověk čekal, že o Tatrách nebude dnes mimo Českou republiku pomalu ani slechu, přesto v zahraničí existují místa, kde uslyšíte hlavně o nich.

Nejlépe to dokazují záběry z závodů v tzv. truck trialu, které se odehrály poblíž německého města Teuchern. Vskutku náročná trať se stala obřím pískovištěm právě hlavně pro Tatry, které se s tamními nástrahami pokoušely popasovat častěji než jiné vozy. A už četnost jejich výskytu i schopnost v extrémních závodech obstát nejlépe ukazují, jak výjimečnou prostupnost terénem všeho druhu nabízejí.

Zajímavý je ale i pohled na samotné závody. Těžké trucky s pohonem 8x8 a venkovními rámy jsou konfrontovány s až absurdními překážkami, neboť jiné pro ně zjevně nepředstavují výzvu. Tyto ano a zdaleka ne s každou si poradí s nadhledem. Potíží je i pro takto schopné stroje zejména sypký povrch, do kterého se přes pohon osm kol dokáží relativně rychle zahrabat. Pošlete je ale jezdit po obřích kamenech a přejedou je, aniž by se pořádně zapotily.

Je to pozoruhodný vhled do okrajových oblastí automobilového světa, o které se běžně zajímá jen hrstka nadšenců. Díky záběrům z nedávných německých závodů si je můžeme věrně přiblížit. A fakt, že české náklaďáky v nich patří mezi elitu, pohled na ně jistě jen zpříjemní...


Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 1 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 01Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 2 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 02Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 3 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 03Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 4 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 04Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 5 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 05Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 6 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 06Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 7 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 07Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 8 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 08Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 9 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 09Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 10 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 10Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 11 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 11Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 12 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 12Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 13 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 13Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 14 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 14Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 15 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 15Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 16 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 16Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 17 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 17Tatry s pohonem 8x8 dodnes vládnou extrémním závodům terénních náklaďáků - 18 - Tatra 8x8 Truck Trial extremni zavody nakladaku 18
Tatry s pohonem 8x8 jsou v terénu skoro k nezastavení. Nejlépe to ukazují na závodech v tzv. truck trialu v rukou schopných pilotů a jejich navigátorů

Zdroj: Motor1

Petr Miler

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama