- -

Teď už je jasné, proč Clarkson loni hájil VW v kauze Dieselgate (+ videa)

Když Jeremy Clarkson loni psal, že VW podváděním testů emisí nic zlého neudělal, zdálo se to jako racionální přístup k věci Ale možná je to jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Teď už je jasné, proč Clarkson loni hájil VW v kauze Dieselgate (+ videa)

4.10.2016 | Petr Prokopec | 15 příspěvků

Když Jeremy Clarkson loni psal, že VW podváděním testů emisí nic zlého neudělal, zdálo se to jako racionální přístup k věci Ale možná je to jinak.

Jeremyho Clarksona můžeme považovat za cokoli, za zapřísáhlého ekoaktivistu ale opravdu ne. Nelze čekat, že bychom tohoto člověka kdy viděli, jak stojí s velkým transparentem komukoli vytýká, že ničí životní prostředí, pokud tedy nepůjde o recesi.

O svém přístupu k věci nás ostatně přesvědčil loni touto dobou, kdy se jako jeden z prvních (a nutno říci, že i dosud jeden z mála) veřejně zastal koncernu VW a jeho chování, jehož výsledkem byla kauza Dieselgate. Známý britský novinář popsal přístup VW jako pouhé ohýbání hloupých pravidel, kterého se dopouštíme všichni den co den. Tak proč ho vyčítat zrovna Volkswagenu?

Zdálo se to jako racionální přístup k věci - pravidla, ať již jsou hloupá či nikoliv, občas porušujeme všichni - někdo lehčím sešlápnutím plynového pedálu v místech s omezeným rychlostním limitem, další pak vypalováním mezí na vesnici. O možných následcích toho či onoho jednání je možné diskutovat, jenže bez jasného výsledku - jestli někomu ublíží rychlá jízda nebo větší množství škodlivin v ovzduší lze jen obtížně předjímat.

Berte dále řečené s nadsázkou, pravý důvod Clarksonova přístupu ale může tkvět v něčem docela jiném než v jeho obvykle racionálnímu přístupu k podobným věcem. A na přetřes přišel už dávno předtím, než se svět o nějaké Dieselgate dozvěděl. Až teď ale věci začaly zapadat do sebe.

Abychom vše rozklíčovali, musíme se vrátit až do roku 2004, kdy na obrazovkách BBC běžel pořad nazvaný „Who Do You Think You Are?“ neboli „Kdo si myslíte, že jste?“. V jeho čtvrté epizodě se objevil právě Clarkson, který se tím vydal po stopách svých předků. Na tento pořad se dávno zapomnělo, kdosi jej ale nyní zhlédl celý (což chce oddanost, trvá hodinu) a v jeho asi 34. minutě si všiml zajímavé věci.

Clarkson v pořadu postupně zjišťuje, že je z matčiny strany pra-pra-pra-pravnukem Johna Kilnera, velmi úspěšného výrobce lahví. Jezza se tak již pomalu začíná pídit po ztraceném miliardovém dědictví, nicméně následně naráží na spor z roku 1871, kdy byl Kilner hnán před soud za to, že komíny jeho továrny čmoudí po 24 hodin denně a tudíž mají negativní vliv na úrodu zemědělců.

Soud poté přichází s verdiktem, dle kterého „žádný člověk nemá právo ohrožovat dodávku čistého vzduchu“. Kilner je nucen pořídit šest plynových pecí, z nichž každá v té době stála 1 500 GBP, tedy ekvivalent současných zhruba 780 tisíc liber (cca 24,2 mil. Kč). Kilner tak musel dnešní optikou investovat do svého podnikání skoro 150 milionů Kč a právě tento výdaj postupně vedl ke kolapsu celého impéria, které rázem nebylo schopno konkurovat efektivněji fungující souputníkům zejména z Francie a USA.

Jezza už tehdy s úsměvem řekl, že to v něm možná zůstalo a jde o ten pravý důvod typického clarksonovského odporu vůči eko-aktivismu. A v případě kauzy Dieselgate jej jen znovu nechal projevit. Pravda, nemusí na tom nic být, přijde nám to v prvé řadě úsměvné. Na druhou stranu - podobné zkázy pro osudy té či oné rodiny se tradují dlouho a i Jeremy Clarkson se projevy odporu vůči někdejším nepřátelům mohl o nějakých 100 let později „nakazit“ velmi snadno, i když už bez znalosti jejich konkrétního původu...

Můžete se na to podívat sami, čtvrtá část je případně tou klíčovou.

Teď už je jasné, proč Clarkson loni hájil VW v kauze Dieselgate (+ videa) - 1 - Jeremy Clarkson Dieselgate odpor koreny 01Teď už je jasné, proč Clarkson loni hájil VW v kauze Dieselgate (+ videa) - 2 - Jeremy Clarkson Dieselgate odpor koreny 02Teď už je jasné, proč Clarkson loni hájil VW v kauze Dieselgate (+ videa) - 3 - Jeremy Clarkson Dieselgate odpor koreny 03Teď už je jasné, proč Clarkson loni hájil VW v kauze Dieselgate (+ videa) - 4 - Jeremy Clarkson Dieselgate odpor koreny 04
Clarkson se možná cítí být s VW na jedné lodi - následky vypouštění nadměrného množství škodlivin kdysi zruinovaly impérium jeho předka...

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše