Reklama

Do těchto aut výrobci schovali šifry a vtípky, kterých jste si možná ani nevšimli

A pak lidem z velkých automobilek vyčítejte, že jsou příliš upjatí a nedokážou se uvolnit. Případy těchto aut ukazují, že během vývoje někdo nemyslel jen na výkon či výdrž.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Do těchto aut výrobci schovali šifry a vtípky, kterých jste si možná ani nevšimli

2.4.2018 | Mirek Mazal | 7 příspěvků

A pak lidem z velkých automobilek vyčítejte, že jsou příliš upjatí a nedokážou se uvolnit. Případy těchto aut ukazují, že během vývoje někdo nemyslel jen na výkon či výdrž.

Dnes slavíme Velikonoční pondělí, se kterým si lidé v anglicky hovořících zemích spojují tzv. „easter eggs“. Nemusíte být příliš zdatní v angličtině, abyste si tento pojem přeložili jako „velikonoční vejce”, není to ale celý význam tohoto pojmu. V anglofonních zemích lidé vejce na rozdíl od nás schovávají a děti je pak musí hledat. V přeneseném významu „easter egg“ nemusí znamenat jen schované velikonoční vajíčko, ale také skryté sdělení, které je pouze vedlejším dějstvím hlavního tématu.

Možná vás překvapí, že si je oblíbili nejen třeba filmaři, ale také vývojáři aut, kteří se nebojí sáhnout do konstrukčních detailů vozu tak, aby sděloval něco na první pohled neviditelného. Z funkčního hlediska je to pochopitelně k ničemu, úsměvné maličkosti ale člověka umí potěšit. A jak uvidíte u některých případů, umí zprosředkovaně podpořit i obchodní zájmy automobilky.

Během odhalení jakéhokoliv nového se řeší vzhled, technika nebo cena, většinou si ale nikdo nevšimne třeba malé siluety za oknem. Proto chceme dnes, právě na Velikonoce připomenout hned několik takových drobností ze současných i minulých aut. Vsadíme se, že alespoň některé z nich vaší pozornosti unikly, jsou často chytré a nevtíravé...

1. Písmeno Z na boku BMW Z4

Design první generace z pera Dána Anderse Warminga přinesl neokoukané linie. Nadčasový design poutá pozornost i mnoho let po ukončení výroby, jen špetka pozorných jedinců si ale všimla zvláštnosti na předních blatnících. Z profilu je hezky vidět zakomponované písmeno Z protínající boční blinkry skryté pod logem BMW.

Do těchto aut výrobci schovali šifry a vtípky, kterých jste si možná ani nevšimli - 1 - Skryte detaily vozu 01

2. Logo Mini skryté v interiéru

U starších modelových řad Mini Cooperu vznikl tradiční odkaz automobilky zakomponovaný do prvků na středovém panelu mezi řidičem a spolujezdcem. Konkrétně logo Mini připomíná ovládací panel klimatizace. Regulace vzduchu s doplňujícími tlačítky svým tvarem skutečně odpovídá symbolu na kapotě. A divili bychom se, kdyby náhodně vzniklo i uspořádání centrálního tachometru s výdechy ventilace kolem něj...

Do těchto aut výrobci schovali šifry a vtípky, kterých jste si možná ani nevšimli - 2 - Skryte detaily vozu 02

3. Znáčky na pedálech Renaultu Twingo RS

Kapesní raketa vznikla proto, aby budila svou hbitostí a hravostí. Právě na hravost odkazují symboly na pedálech, které evokují ovládání hudebního přehrávače, a to vážně příhodným způsobem - spojka je pauza, brzda ukazuje znak zastavení a pedál plynu nese šipku spuštění té správné hudby pro vaše uši.

Do těchto aut výrobci schovali šifry a vtípky, kterých jste si možná ani nevšimli - 3 - Skryte detaily vozu 03

4. Panorama na koberci od General Motors

Koncernový Chevrolet byl vždy pyšný na své historické dědictví v Detroitu. Aby se tento odkaz zachoval ve vyráběných automobilech, začaly se do vozů instalovat podlahové koberečky s panoramatem právě průmyslového centra USA. Na obrysu budov ovšem chybí nejvyšší komplex pod správou General Motors, pod který spadá Chevrolet.

Do těchto aut výrobci schovali šifry a vtípky, kterých jste si možná ani nevšimli - 4 - Skryte detaily vozu 04

5. Opely se sebou vozí žraloky

Muž odpovědný za vzhled Opelu Corsa, Dietmar Finger, při dokončování úložné schránky před spolujezdcem namaloval na úchyty zavíracího mechanismu žraloka, čímž se zrodil zvyk přítomnosti mořského tvora na palubě Opelů. Z odkládací přihrádky se rozšířil do celého interiéru dalších vozů jako například Adam, Astra, Insignia, Crossland či Grandland. Pokud moderní Opely máte, zkuste v nich žraloky hledat jako velikonoční vajíčka, jsou leckde.

Do těchto aut výrobci schovali šifry a vtípky, kterých jste si možná ani nevšimli - 5 - Skryte detaily vozu 06

6. Jeep Grand Cherokee nezapomíná na dávného předchůdce

Tmavá kola vozu Jeep Grand Cherokee Trailhawk skrývají ikonu off-roadů - na černém lemu disku svítí profil starého Willysu. Malý lehký terénní automobil z druhé světové války se stal synonymem pro off-roady po celém světě. Aby se na něj nezapomnělo, jeho podoba se takto objevuje na nových Jeepech.

Do těchto aut výrobci schovali šifry a vtípky, kterých jste si možná ani nevšimli - 6 - Skryte detaily vozu 05

7. Obrázky na čelních sklech moderních aut

Jedním z nejnovějších nápadů na tomto seznamu je umísťování symbolů do černých lemů čelních skel. Mimo jiné koncerny FCA a Jaguar Land Rover instalují na okna nových modelů rozličné obrázky, které mají nebo si nechávají patentově chránit. Je to na první pohled jen úsměvný detail, má ale i svůj obchodní rozměr - okna z druhovýroby takové symboly mít nemohou, a protože si zákaznici tuto drobnosti oblíbili, nutí mnohé z nich při výměně čelního skla k návštěvě autorizovaného servisu...

Do těchto aut výrobci schovali šifry a vtípky, kterých jste si možná ani nevšimli - 7 - Siluety na prednich oknech grafika originalnich dilu 06 - kopie

Inspirace: Jalopnik

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše