Reklama

Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc

Dnes je to ikonická hudební skupina, jejíž členové vydělávají miliony, každý ale nějak začínal. Aerosmith startovali v tomto autě, které sami léta měli za ztracené.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc

9.8.2018 | Mirek Mazal

Dnes je to ikonická hudební skupina, jejíž členové vydělávají miliony, každý ale nějak začínal. Aerosmith startovali v tomto autě, které sami léta měli za ztracené.

V poslední epizodě pořadu American Pickers (v české verzi Hledači pokladů) televizního kanálu History se objevil původní koncertní automobil kapely Aerosmith, kterým se kapela v 70. letech přesouvala mezi jednotlivými destinacemi. Zapomenutá dodávka stojící u lesa na západě Massachusetts na sobě stále nese nápisy odkazující na slavné rockery, zpočátku ale nebylo jisté, jestli tento International Harvester Metro Van z roku 1964 Aerosmith opravdu používali.

Majitel pozemku umístěného cca 100 kilometrů západně od Bostonu řekl, že orezlý vrak na něm stál už v době, kdy ho od předchozího majitele koupil, a to už je několik dekád. Ten měl mít napojení na kapelu, ale to stále neříkalo nic o tom, jestli v dodávce kapela skutečně jezdila. Moderátorům show se ale podařilo dostat do kontaktu s jedním ze zakládajících členů, Rayem Tabanou, který mohlo vnést do případu více světla než kdo jiný.

A vnesl. Kytarista pravost nálezu potvrdil a zavzpomínal na staré časy. Řekl, že tohle auto neviděl už přes 40 let, ale je to jednoznačně ono. Jak se dostalo tam, kde bylo nalezeno, neměl tušení, on i další členové kapely (ačkoli ji jako kytarista opustil relativně záhy, skupině až do roku 1979 vedl nahrávací studio a fanklub) jej ale podle jeho slov dávno považovali za ztracené. Jak je ovšem vidno, celou tu dobu čekalo na objevení v lesích v Massachusetts.

Metro kapele sloužilo při přesunech mezi koncerty a bylo pro ni pojízdným hotelem. V té době zdaleka nešlo o slavnou skupinu topící se milionech dolarů, velké úspěchy měly teprve přijít. Šlo o časy, kdy kapela za každé vystoupení dostala 125 USD, což v té době nebylo úplně málo, po započtení všech nákladů na palivo, jídlo a další nezbytnosti jim ale podle Tabana (čekejme v tom trochu nadsázky) zbyly asi 3 dolary.

Současný majitel pozemku a tím i auta si léta myslel, že má podobnou cenu, Wolf s Fritzem od něj ale Metro odkoupili za 25 000 dolarů (552 000 Kč). A vypadá to jako dobrá koupě - po kompletní renovaci, která bude po dekádách stání na jednom místě bez střechy nad hlavou nezbytná, bude mít tohle auto pro sběratele podstatně větší cenu. Zachována ale bude boční malba, která překvapivě přežila všechna ta léta ignorace bez větší újmy a vlastně se hlavní měrou zasloužila o to, že si tento vůz někdo s Aerosmith vůbec spojil...

Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc - 1 - International Harvester Metro Van 1964 Aerosmith 01Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc - 2 - International Harvester Metro Van 1964 Aerosmith 02Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc - 3 - International Harvester Metro Van 1964 Aerosmith 03Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc - 4 - International Harvester Metro Van 1964 Aerosmith 04Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc - 5 - International Harvester Metro Van 1964 Aerosmith 05Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc - 6 - International Harvester Metro Van 1964 Aerosmith 06Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc - 7 - International Harvester Metro Van 1964 Aerosmith 07Hledači pokladů objevili dekády ztracené auto slavné skupiny. Bez újmy na něm přežila jediná věc - 8 - International Harvester Metro Van 1964 Aerosmith 08
Zelený International Harvester Metro Van používala kapela Aerosmith během účinkování na začátku 70. let minulého století. Už je to dávno a vůz podle toho vypadá, naštěstí byl objeven těmi správnými lidmi a čeká jej řádná renovace

Zdroj: History Channel

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše