K mání je automobilový pomník padlé slávy Mika Tysona. Vydělal 8 miliard Kč, pak skoro jednu dlužil

Tenhle stroj je zajímavý sám o sobě, teprve slavný první majitel mu ale dodává punc naprosté jedinečnosti. Je symbolem nikoli neobvyklého zacházení slavných sportovců s penězi, toto byl jeho vůbec nejdražší vůz.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

K mání je automobilový pomník padlé slávy Mika Tysona. Vydělal 8 miliard Kč, pak skoro jednu dlužil

12.8.2022 | Petr Miler

K mání je automobilový pomník padlé slávy Mika Tysona. Vydělal 8 miliard Kč, pak skoro jednu dlužil

/

Foto: Gooding and Company, tiskové materiály

Tenhle stroj je zajímavý sám o sobě, teprve slavný první majitel mu ale dodává punc naprosté jedinečnosti. Je symbolem nikoli neobvyklého zacházení slavných sportovců s penězi, toto byl jeho vůbec nejdražší vůz.

Které Ferrari je vzácnější než Enzo i F40, ale přitom je v této společnosti vnímáno jako něco méněcenného? F50, model, který měl oslavit padesáté výročí založení automobilky. Jednak přišel o pár let dříve a jednak to měla být Formule 1 pro běžné silnice. Ale protože auta na silnici musí mít blatníky, blinkry a podobné věci, úplně se to nepovedlo, i když 4,7lilový dvanáctiválec pod jeho kapotou je skutečně přímo odvozen ze 3,5litrového dvanáctiválce, který poháněl monoposty Ferrari F1 v 90. letech.

Zcela právem je to tedy ceněný kousek do sbírky vrcholných Ferrari a spousta jmen, která ve spojení s F50 vídáme, je světoznámá. Jako třeba Mike Tyson, proslulý boxer, který si vůz pořídil jako nový hned v roce 1995, kdy byl vyroben jako 73. vůbec. Koupil si jej v dealerství Auto Market v americkém Fountain Valley spolu s modelem 456, protože... proč kupovat jedno Ferrari, když si můžete odvézt dvě? Slevu na tento „balíček” ale nedostal - legenda praví, že za vůz zaplatil o 300 tisíc dolarů více, než kolik činila jeho ceníková cena, protože mu to bylo prostě jedno, chtělo mít hlavně co nejdříve.

Právě nákupy všeho možného - a často nesmyslně drahého - byly pro Tysonův život typické. Jako člověk, který ještě před dosažením 40 let vydělal v přepočtu skoro 8 miliard Kč, si mohl dovolit zdánlivě všechno, realita jej ale vyvedla z omylu. Přes tak ohromné příjmy byl schopen všechny tyhle peníze utratit a nejen to - zůstal ještě kdekomu dlužen. Pro dokreslení jeho manýrů zmiňme, že mezi Tysonovými věřiteli byl i zlatník Mordechai Yerushalmi, od kterého si Tyson v prosinci 2002 odnesl zlatý náhrdelník osázený diamanty v ceně téměř 4,5 milionu Kč. Věděl, že ho nezaplatí, ale chtěl ho. A Yerushalmi mu jej dal s vírou, že jeho stálý zákazník uhradí později, jako vždy.

Nikdy to ale neudělal a dubnu roku 2003 musel vyhlásit bankrot. Věřitelé postupně přihlásili s téměř 1 miliardou korun v pohledávkách, které Tyson nebyl schopen uspokojit - byl skutečně bez peněz.

Nebyl ale bez majetku, jehož postupný prodej dodnes slouží jako memento padlé Tysonovy slávy. Patří mezi ně i zmiňovaná F50, kterou stihl zpeněžit ještě před bankrotem. Sám později přiznal, že jeho potíže začaly už v roce 1998 a nebyl schopen je po léta vyřešit přes stamilionové výdělky za jeden zápas a prodej části aktiv. Ona F50 byla snad nejdražší z desítek sportovních a luxusních aut, která si za život pořídil, přesto se svou tehdejší hodnotou nemohla Tysona zachránit - z problémů se vylízal až poté, co se v novém tisíciletí s pomocí soudu dohodl se svými věřiteli a začal žít alespoň trochu skromnějším životem.

Jeho Ferrari se ale díky jeho úpadku „dostalo do oběhu” s 7 885 km na tachometru a stalo se nejprve majetkem počítačového magnáta Kevina Markuse. Pak ještě dvakrát změnilo majitele a teď je po čase opět k mání. A je vážně vzácné - je nejen jednou z 349 vyrobených F50 vůbec, je to také jedno z 55 vyrobených aut v americké specifikaci. Jeho nynější stav si můžete prohlédnout na fotkách níže, třebaže aukční firma Gooding and Company nebyla s tiskovými materiály dvakrát vstřícná - více fotek si vyšetřila pro vlastní web. Dnes má najeto necelých 10 tisíc km a je k němu veškeré příslušenství, úhledná sada náhradních žárovek a pojistek a certifikát Ferrari Classiche. A plný ranec historie.

Přesně tato F50 bude k dispozici příští víkend na přehlídce elegance v Pebble Beach. Zmíněná aukční firma odhaduje, že vůz se prodá za 4,5 až 5,5 milionu dolarů, tedy mezi 106 a 130 miliony korun. Není to zrovna kapesné, ale také se díváme na jeden z nejlepších exemplářů Ferrari F50 v americké specifikaci s dost možná nejslavnějším majitelem. Pokud máte zájem, zakroužkuje si v kalendáři 19. a 20. srpen. A připravte se na jistě tuhé klání v příhozech.

Mike Tyson se od doby svého úpadku dal finančně dohromady, přesto předpokládáme, že mezi zájemci o své někdejší auto nebude - jeho současný majetek se odhaduje na 10 milionů dolarů, to už by mu k F50 mnoho nezbylo. Kdyby před 20 roky věděl, jak moc jeho F50 nabude na ceně (v době Tysonova prodeje se ceny F50 pohybovaly v řádu nízkých statisíců USD, druhý majitel jej prodal za méně než tři čtvrtě milionu USD a třetí za 2 miliony), asi by zkoušel sehnat peníze jinde. Dnes si miliony dolarů tak snadno jako za svých mladých let už určitě nevydělá.


K mání je automobilový pomník padlé slávy Mika Tysona. Vydělal 8 miliard Kč, pak skoro jednu dlužil - 1 - Ferrari F50 1995 Mike Tyson prodej 2022 tiskove 01K mání je automobilový pomník padlé slávy Mika Tysona. Vydělal 8 miliard Kč, pak skoro jednu dlužil - 2 - Ferrari F50 1995 Mike Tyson prodej 2022 tiskove 02K mání je automobilový pomník padlé slávy Mika Tysona. Vydělal 8 miliard Kč, pak skoro jednu dlužil - 3 - Ferrari F50 1995 Mike Tyson prodej 2022 tiskove 03K mání je automobilový pomník padlé slávy Mika Tysona. Vydělal 8 miliard Kč, pak skoro jednu dlužil - 4 - Ferrari F50 1995 Mike Tyson prodej 2022 tiskove 04K mání je automobilový pomník padlé slávy Mika Tysona. Vydělal 8 miliard Kč, pak skoro jednu dlužil - 5 - Ferrari F50 1995 Mike Tyson prodej 2022 tiskove 05
Tysonova auta byla vždy stejně extravagantní jako jeho životní styl, F50 byla vrcholem jeho sbírky. Dnes se prodává v opravdu špičkovém stavu za extrémní peníze. Foto: Gooding and Company, tiskové materiály

Zdroj: Gooding and Company

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.