Reklama

Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini

Už stroj hnaný jedním V12 od Lamba je v dnešní době balzám na duši, tento používá hned dva naráz. Vznikl na přání samotného Ferrucia Lamborghiniho.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini

18.8.2018 | Petr Miler

Už stroj hnaný jedním V12 od Lamba je v dnešní době balzám na duši, tento používá hned dva naráz. Vznikl na přání samotného Ferrucia Lamborghiniho.

Dnešní doba není příliš uspokojivá pro lidi, kteří si potrpí na objemné motory s mnoha válci. Downsizing jako trend je sice mrtvý, jenže dotáhl to tak daleko, že velké auto hnané litrovým tříválcem dnes není ničím výjimečným. Pokud chcete více, pár spás se ještě najde, pokud ale chcete něco opravdu enormního, je třeba zamířit do historie třeba za tímto unikátem.

Na svědomí jej má italský výrobce člunů Riva, protože je to člun. Ale nelekejte se neproměnili jsme se v Lodní fórum, spojitost se světem aut je tu pořádná. Abychom se k ní ale propracovali, musíme si nejprve říci, čím se Riva proslavila především.

Je to stroj jménem Aquarama z 60. let minulého století. Jeho trup byl obložen mahagonovým dřevem a elegance měl na rozdávání. Nikoliv překvapivě se majitelé rekrutovali z řad boháčů - jmenujme např. monackého prince Rainiera nebo herce Petera Sellerse. Aquarama měla na rozdávání také rychlosti, o pohon se staraly dvojice osmiválců GM nebo Chrysleru, které měly každý až 400 koní. Když si ale Ferrucio Lamborghini objednal jednu Aquaramu pro sebe, chtěl něco zvláštního. A právě tady jsme se dostali k jádru věci.

Ferrucio nikdy nebyl skromný muž, pro svůj kus s číslem 278 si tedy vymínil instalaci 3,9litrového dvanáctiválce, který sám vyráběl pro svůj tehdejší model 350 GT. Bylo by to něco, už kdyby měl mít jeden, jenže do lodi putovaly hned dva. Lamborghiniho Aquarama se tak rázem stala nejrychlejším vyrobeným kouskem, a to přes fakt, že atmosférické dvanáctiválce nebyly pro použití na vodě ideální. Poněkud jim chyběl výkon v nízkých otáčkách a v sestavení, v jakém motory v lodi byly, nedokázaly běžet v dokonalé souhře. I tak to byl stroj k pohledání, a tak si Lamborghini svou Aquaramu ponechal až do roku 1989, kdy ji prodal.

Nový majitel nahradil dvanáctiválce standardními V8 od GM, protože měl obavu z ohromných nákladů na údržbu italských V12. Původní motory daroval muzeu Lamborghini. V roce 2002 zemřel a na loď se na nějakou dobu zapomnělo. Až do roku 2010, kdy byla objevena na dvoře domu v Itálii. V adekvátním stavu ji koupil Adriaan de Vries, nizozemský sběratel.

Ve spolupráci s firmou Riva World v nizozemském Uithoornu se pustil do renovace. Práce vedl Sandro Zani a oprava měla být dokonalá, člun měl po ní být jako nový. Mimo jiné měl mít v útrobách opět dvanáctiválcové motory Lamborghini. To se podařilo, ovšem nejsou to ty konkrétní z muzea. Zani získal jeden z USA a druhý z Německa.

Jeho tým ale dostal povolení půjčit si jeden z původních motorů a rozebrat ho, aby bylo možné ty nové připravit jako co nejvěrnější kopie původních. Pomáhal dokonce i Lino Morosini, který kdysi vedl motorárnu firmy Riva a pracoval i na původním projektu člunu s dvanáctiválci Lamborghini.

Motory nicméně úplně stejné nejsou. Jejich objem byl zvětšen na 5,5 litru, byly naladěny na větší točivý moment v nižších otáčkách a omezovač otáček byl nastaven na 6 600 z původních 7 000, aby se zabránilo případnému přehřívání. Jeden z nich byl také upraven pro opačnou rotaci klikové hřídele a motory teď běží „proti sobě” pro hladší souhru při pohonu lodi.

V roce 2013 byla renovace hotová a sám Carlo Riva, zakladatel firmy, ji vyzkoušel na jezeře Iseo. Opět je to nejrychlejší Aquarama světa a Carlo Riva loni v dubnu opustil náš svět s vědomím, že jeho nejvzácnější a možná i nejlepší výtvor neskončil někde v kamnech. Aktuálně je loď opět na prodej, a to u firmy DBC Marine v dánském Skovshovedu. Cena? Necelých 715 tisíc Eur, tedy aktuálně něco přes 18 milionů Kč. Málo to není, ale dříve se prodával i skoro třikrát dráž a výjimečnější stroj se zajímavější historií abyste pohledali. A nebo vás napadá, co jiného by šlo pohánět dvěma 5,5litrovými dvanáctiválci Lamborghini?


Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 1 - Riva Aquarama Lamborghini historie 01Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 2 - Riva Aquarama Lamborghini historie 02Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 3 - Riva Aquarama Lamborghini historie 03Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 4 - Riva Aquarama Lamborghini historie 04Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 5 - Riva Aquarama Lamborghini historie 05Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 6 - riva aquarama lamborghini renovace 08Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 7 - Riva Aquarama Lamborghini historie 06Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 8 - Riva Aquarama Lamborghini historie 07Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 9 - Riva Aquarama Lamborghini historie 08Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 10 - Riva Aquarama Lamborghini historie 09Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 11 - Riva Aquarama Lamborghini historie 10Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 12 - Riva Aquarama Lamborghini historie 11Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 13 - Riva Aquarama Lamborghini historie 12Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 14 - Riva Aquarama Lamborghini historie 13Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 15 - Riva Aquarama Lamborghini historie 14Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 16 - Riva Aquarama Lamborghini historie 15Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 17 - Riva Aquarama Lamborghini historie 16Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 18 - Riva Aquarama Lamborghini historie 17Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 19 - riva aquarama lamborghini renovace 05Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 20 - riva aquarama lamborghini renovace 06Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 21 - Riva Aquarama Lamborghini historie 18
Zrenovovaná Lamborghiniho Aquarama poháněná dvěma motory 5,5 V12 je nyní na prodej

Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 22 - riva aquarama lamborghini renovace 09Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 23 - riva aquarama lamborghini renovace 02Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 24 - riva aquarama lamborghini renovace 03Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 25 - riva aquarama lamborghini renovace 01Máte dost downsizingu? Kupte si stroj se dvěma motory V12 od Lamborghini - 26 - Riva Aquarama Lamborghini historie 19
Původní fotky stroje ze 60. let stroj ukazují i se samotným Ferruciem

Zdroj: Yacht World

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama