Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu

Byla by to jedna z obdivuhodných kolekcí špičkových aut posledních let, kdyby ovšem na jejím začátku nestála trestná činnost. Podívejte se, co všechno podvodníci nastřádali.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu

22.9.2018 | Mirek Mazal

Byla by to jedna z obdivuhodných kolekcí špičkových aut posledních let, kdyby ovšem na jejím začátku nestála trestná činnost. Podívejte se, co všechno podvodníci nastřádali.

Pokud se člověk nenarodí jako dobře zaopatřený potomek nebo nepřijde k úctyhodnému dědictví, musí si v životě každou korunu na vysněný automobil pečlivě vydělat. A pokud těch korun vydělá opravdu hodně, může si aut koupit klidně i celou sbírku. Leckdo může takovou kolekci vnímat jako vrchol poctivě odvedené práce, někdy se ale na cestě k takovému cíli stane chyba. Třeba jako v případě jednoho Američana, který to vzal za hodně špatný konec.

Řeč o jistém Kevinu B. Merrillovi, který je podle obvinění federálních prokurátorů podezřelý z masivního podvodu pomocí tzv. Ponziho schématu, které můžeme trochu nepřesně přirovnat k u nás známějšímu letadlu nebo pyramidové hře. Princip je podobný - schéma nazvané po Charlesi Ponzim definuje past na investory, kteří svěřují někomu peníze v očekávání, že je dále bude investovat a tím je zúročí. Podvodník ale ve výsledku skutečné „rozmnožování” peněz jen předstírá a eviduje jen fiktivní zisky. Ve skutečnosti si peníze nechává pro sebe a slíbené úroky či celé vklady vyplácí z peněz dalších a dalších nových investorů. Dokud jich přibývá, problém není, jakmile ale jednou chce příliš mnoho lidí své investice zpět, schéma se sesype - peníze investorů byly z větší či menší části dávno prohýřeny a vyplácet není z čeho.

Přesně to byl Merillův případ, který tyto aktivity rozjel ve velkém měřítku a peníze cpal také do výjimečných aut. Mohl si dovolit skupovat ceněné modely aut jedno po druhém a nezdržoval se přitom starými modely. Během několika let dal tímto způsobem dohromady úžasnou kolekci moderních strojů, z nichž nejstarší je z roku 2008. Podvodník z Marylandu měl nakonec v garážích dvě desítky luxusních aut, mezi nimiž nechybělo Bugatti Veyron, čtyři Ferrari nebo stejný počet Lamborghini.

Vozy byly pochopitelně zaplaceny z peněz vylákaných od investorů a celý podvod nakonec praskl. Od prokurátorů si tak Merrill vyslechl obvinění ze získávání výnosů pomocí spiknutí, podvodu, krádeže a praní špinavých peněz. Ze zveřejněné žaloby je zjevný vysoce nadstandardní životní styl protřelého podvodníka, který si popsaným způsobem přišel minimálně na 364 milionů dolarů (7,9 miliardy Kč). Krom aut a motocyklů skončily také v nemovitostech, lodích či cenných špercích.

V případě dopravních prostředků se nejednalo o žádné obyčejné vozy či motorky, podle obžaloby chtějí Merillovi úřady zabavit těchto 25 strojů:

1. Ford Explorer 2014
2. Lamborghini Aventador Roadster 2014
3. Mercedes-Benz S63 2014
4. BMW S1000R 2015
5. Harley-Davidson VRSCDX 2015
6. Ferrari 488 2016
7. Audi R8 5,2 Plus 2017
8. Lamborghini Huracán Spyder 2017
9. Range Rover 2017
10. Range Rover Sport 2017
11. Porsche 911 Turbo S 2017
12. Rolls-Royce Dawn 2018
13. Rolls-Royce Wraith 2017
14. McLaren 720S 2018
15. Bugatti Veyron 2008
16. Ferrari California 2013
17. BMW M6 Gran Coupe 2014
18. Ferrari F12 Berlinetta 2014
19. Pagani Huayra 2014
20. Mercedes-Benz S63 2015
21. Mercedes-Benz S63 2015
22. Cadillac Escalade 2017
23. Lamborghini Aventador 2017
24. Ferrari 488 Spider 2018
25. Lamborghini Huracán 2018

A to není vše, autority dále stále touží po Ferrari 488 z roku 2016, Tesle Model S a Bentley Flying Spur jeho společníka Jaye B. Ledforda. A protože teprve tři tvoří kolektiv, obviněný byl také Cameron R. Jezierski, v jeho případě ale není známo, že by vlastnil jakákoli výjimečná auta. Všichni tři se nyní musí připravit na soudní líčení a hrozí jim desítky let za mřížemi a vysoké pokuty. A nelze příliš pochybovat o tom, že budou odsouzeni, jejich nekalá činnost je jasně zdokumentována.

Mezi oběti od roku 2013 patřili majitelé malých podniků, restauratéři, stavebníci, lékaři, právníci, účetní, bankéři, talentoví agenty, profesionální sportovci a finanční poradci v Marylandu, Washingtonu, Severní Virginii, Las Vegas, Texasu a dalších místech. Předpokládá se, že jen v USA bylo podvedeno přes 400 lidí, přesné číslo ale není známo. „Většina z těchto investorů se teprve dozví, že byli okradeni,“ uvedl americký prokurátor Robert Hur ve svém prohlášení. Lidé se mohou stále přihlásit jako poškození, už teď se ale kauza rozmohla do obrovských rozměrů. A zabavená sbírka aut její mimořádnost dokumentuje nejlépe...


Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 1 - Velka sbirka supersportu z podvodu 02Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 2 - Velka sbirka supersportu z podvodu 03Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 3 - Velka sbirka supersportu z podvodu 04Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 4 - Velka sbirka supersportu z podvodu 05Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 5 - Velka sbirka supersportu z podvodu 06Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 6 - Velka sbirka supersportu z podvodu 07Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 7 - Velka sbirka supersportu z podvodu 08Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 8 - Velka sbirka supersportu z podvodu 09Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 9 - Velka sbirka supersportu z podvodu 10Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 10 - Velka sbirka supersportu z podvodu 11Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 11 - Velka sbirka supersportu z podvodu 12Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 12 - Velka sbirka supersportu z podvodu 13Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 13 - Velka sbirka supersportu z podvodu 14Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 14 - Velka sbirka supersportu z podvodu 15Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 15 - Velka sbirka supersportu z podvodu 16Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 16 - Velka sbirka supersportu z podvodu 17Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 17 - Velka sbirka supersportu z podvodu 18Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 18 - Velka sbirka supersportu z podvodu 19Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 19 - Velka sbirka supersportu z podvodu 20Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 20 - Velka sbirka supersportu z podvodu 21Muž poskládal úžasnou sbírku moderních superaut. Teď má na krku žalobu - 21 - Velka sbirka supersportu z podvodu 22
Podvodník se dvěma kumpány vylákali z lidí falešné investice, za které slibovali zpětné zisky. Místo toho skončili všichni za mřížemi a tato úžasná sbírka aut a motorek byla zabavena mezi dalším nekale nabytým majetkem

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše