Reklama

Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci

Vznikla jen v jednotkách tisíc kusů a většina z nich dávno skončila v propadlišti dějin. Tahle MR2 Turbo se dožila dneška skoro nejetá, neuvěřitelnou souhrou okolností.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci

16.5.2018 | Mirek Mazal | 8 příspěvků

Vznikla jen v jednotkách tisíc kusů a většina z nich dávno skončila v propadlišti dějin. Tahle MR2 Turbo se dožila dneška skoro nejetá, neuvěřitelnou souhrou okolností.

Americkému automechanikovi Nicku Dawsonovi se podařilo udělat něco jako nález dekády - objevil dodnes pořádně nejetou Toyotu MR2 Turbo z roku 1993. Tohle auto je dnes v jakémkoli stavu skoro neexistující věcí, natož s asi 2 400 km na tachometru. Do USA byly svého času dovezeny jen jednotky tisíc kusů této generace MR2 a v roce 1993 se jich prodalo pouhých 1 203. Získat vůz ale vůbec nebylo snadné, neboť jeho osud byl vážně pohnutý.

Nick se během jedné delší chvíle v práci rozhodl podívat blíže na bílou Toyotu, jež roky bez hnutí stála na dvoře opravny, kde pracoval. Auto vypadalo zaprášené, barva pod horkým sluncem po letech ztratila glanc a interiér nedopadl o nic lépe. Navzdory všem nedostatkům požádal svého šéfa, jestli by ho nemohl získat, zrovna totiž potřeboval něco na dojíždění. „Vem si ho, ale nestojí za nic,“ odvětil majitel autoopravny jménem Jim.

Vůz přijel do servisu na odtahovce už 90. letech na základě telefonické domluvy se zákazníkem. Údajný majitel vozu se pro něj ale nikdy nevrátil. Jim k tomu říká: „Řidič odtahovky ho tu nechal se vzkazem, že se majitel ozve. On zavolal a nechal na sebe jméno a telefonní číslo, chtěl auto uvést do provozu a požadoval odhad ceny.“ Autu chyběla sedadla a rádio, světlo imobilizéru blikalo, vzpomíná Jim, ale nic z toho nebylo tehdy složité dát do pořádku.

Mechanici zjistili rozsah nedostatků a Jim zavolal na uvedené telefonní číslo. „Potřebuji toho muže a říct mu, že bude cena minimálně 200 až 300 dolarů,“ říkal prý tehdy. Nikdo se neozval zpět, nikdo zprávu nevzal na vědomí, nikdy nikdo nepřišel vyzvednout a zaplatit opravenou Toyotu. Zoufalý šéf prohledal interiér, ale nenašel žádné dokumenty se jménem na jakoukoliv osobu spojenou s autem a na trochu tajemném vozidle nebyly ani registrační značky. Bezradný opravce hodil problém za hlavu, Toyotu zaparkoval do rohu a přestal pátrat po někom, kdo zaplatí za práci. „V podstatě jsem na ni zapomněl,“ říká Jim. Chtěl ji po letech dostal na značky, ale nakonec to vzdal.

Nick Dawson se o dvoudveřové kupé začal zajímat na podzim 2017. Bylo ve stejném stavu, jako když si ho mechanici přebírali k opravě, jen počasí upravilo barevné odstíny některých dílů. „Bylo to drsné, když jsem ho získal. Interiér byl kompletně zničen. Někdo vykradl kabinu, odcizil veškeré audio, všechna sedadla a celou středovou konzoli, podstatě se vytratil celý interiér.“ Nakonec bylo chybějící vybavení to nejmenší, co Nicka dostalo do kolen.

Proces přihlášení MR2 do provozu trval půl roku. Prvně musel projít inspekcí nejnižší úrovně, kde se hned zjistilo, že automobil je od roku 1993 mezi kradenými - právě to byl důvod, proč se o auto člověk, který jej do servisu nechal odvézt, přestal zajímat, nebylo jeho. Následovala kontrola policie, která si Toyotu na odvezla na parkoviště ministerstva dopravy. Následovalo zdlouhavé vysvětlování spojené s šetřením pověřených orgánů. Detektivové strašili, že „existuje šance jedna ku deseti, že auto dostanu“, popisuje oplétačky se zákonem Nick. Kriminalisté chtěli najít původního majitele a pokud by o něj neměl zájem, museli by beztak čekat několik týdnů, než auto vydají jinému zájemci.

Podle vyšetřovatelů vozidlo někdo před 25 lety ukradl z dealerství v Phoenixu jen s reklamními registračními značkami. V době odcizení bylo pochopitelně úplně nové a zloděj s ním nenajezdil mnoho kilometrů, než se s ním stalo bůh ví co. Zpětné ohledání komponentů potvrdilo zjištěná fakta. Na dotaz, proč se prodejce nesnažil získat auto zpět, detektiv Mulvihill nenašel odpověď. Místo toho vysvětlil, že kradené vozy končí na záchytném parkovišti a úředníci kontaktují původní majitele. A pokud o ně nemají zájem, zabavená auta mohou nárokovat ostatní.

O vybrakovanou Toyotu majitel kupodivu nestál, asi ji mylně považoval za bezcennou. Proto se Nick mohl pustit do dalšího dohadování s úřady, ze kterých časem vymámil nové doklady k oficiálnímu zapsání odložené MR2 na jeho jméno. Musel projít technickou kontrolou, ukázat nutné dokumenty a po tom všem se z anonymního lapače prachu stalo registrované vozidlo.

Nick dal Jimovi 500 dolarů jako odměnu za přenechání oholeného vraku a postupně dává chybějící komponenty zpět na své místo. Nový majitel se nevyhne investicím, ale nakonec z toho vznikne možná nejméně ojetá MR2 Turbo na světě - jen dílem podobných jako výše zmíněných okolností mohlo auto přežít 25 let s tak minimálním nájezdem.

Díly na výjimečné kupé dnes nejsou levné, přiznává Nick. „Myslím, že celkově jsem vrazil do auta cca 3 000 USD (64 500 Kč), mám to včetně šesti měsíců pojištění, registrace, gum, všeho...“ Domnívá se, že by ho mohl výhodně prodat, ale zatím není důvod, protože jízdu s jedinečným odpadlíkem si ihned zamiloval. „Od té doby, co jsem ho minulý měsíc nastartoval, jsem ujel 1 000 mil (1 609 km). A příští víkend pojedu na sever po okružní trase dlouhé cca 400 mil (644 km),“ dojemně hlásí novopečený obdivovatel Toyoty MR2 Turbo z roku 1993. I kdyby nic jiného, auto se konečně dočkalo toho, k čemu bylo původně stvořeno - že si s ním někdo s nadšením pořádně sjede...

Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 1 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 01Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 2 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 02Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 3 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 03Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 4 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 04Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 5 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 05Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 6 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 06
Ve městečku Buckeye se z odstavené Toyoty bez majitele ...

Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 7 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 07Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 8 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 08Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 9 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 09Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 10 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 10Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 11 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 11Muž náhodou objevil 25 let nejetou, vzácnou Toyotu. Nikdo si ji nevšímal kvůli jediné věci - 12 - Toyota MR2 Turbo 1993 odcizena a nalezena 12
...stává restaurovaná vzácnost všímavého zaměstnance

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama