Reklama

Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích

Pouhý výlet do dříve bažinatých míst zakázaného území vojenského újezdu se proměnil v objevitelskou expedicí. V lesích se skrývalo opuštěné armádní monstrum s pozoruhodnému účelem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích

2.9.2018 | Petr Prokopec

Pouhý výlet do dříve bažinatých míst zakázaného území vojenského újezdu se proměnil v objevitelskou expedicí. V lesích se skrývalo opuštěné armádní monstrum s pozoruhodnému účelem.

Před několika málo dny jsme mohli oslavit poněkud smutné výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území. Tento akt sice mnohé státy světa odsoudily, to ale bylo z jejich strany prakticky vše. České země tak čekal více než dvacetiletý útlak, kterého nás zbavila až Sametová revoluce. Řada lidí sice namítá, že co přišlo poté, je ještě větší zlo, to si ale jen neváží nabyté svobody, která je bez diskuze cennější než cokoli jiného. V posledních letech ji možná ubývá, i tak je dnešní situace naprosto nesrovnatelná s tou, kdy byly lidské životy mařeny kvůli pouhému jinému názoru nebo „špatnému” původu rodičů.

Politikou se ovšem zabývat nechceme. Rudoarmějci nám slouží jen jako oslí můstek k dnešnímu tématu, jímž jsou opuštěné vojenské prostory. Ty po sobě Rusové nezanechali jen u nás, ale v řadě dalších kdysi spřátelených států. A po změně režimu v Kremlu došlo ke stahování jednotek také přímo v Rusku. Mnohé lokality byly opuštěny docela živelně a používaná technika byla za určitých okolností ponechána svému osudu tam, kde zrovna stála.

Město Železnodorožnyj ležící v moskevské oblasti je jednou z těch lokací, které sovětské posádky opustily. Je to bažinatá oblast a právě nehostinné přírodní podmínky zřejmě pomohly tomu, že na místě zůstala i tehdy jistě cenná vojenská technika. A také o tom, že si tohoto místa nikdo z běžných smrtelníků léta nevšímal - z opuštěného vojenského prostoru se na dlouho stalo území nikoho, kam se nevydávali ani ti nejodvážnější.

Bažiny ale v posledních letech částečně vyschly, což autorovi přiložených fotografií, Olegu Curkanovi, dovolilo místo navštívit alespoň na terénní čtyřkolce. Chtěl si jen projet dlouho opuštěnou divočinu, na jednom z palouků ale objevil nákladní osmikolku MAZ-543. Ta byla navržena již v 60. letech minulého století, přičemž 7. listopadu 1965 došlo k její slavnostní prezentaci na Rudém náměstí. Při té příležitosti byl produkt Minského automobilového závodu (odtud ona zkratka MAZ) osazen balistickou raketou SS-1c Scud B.

Jakkoliv byl ovšem MAZ-543 původně koncipován hlavně k převozu raket, posléze došlo i na další varianty. Některé z nich sloužily v civilním sektoru, zejména pak na letištích jako hasicí vozy. Valná většina produkce ale končila v rukou armády, která tak měla k dispozici i mobilní „hotel“ či jídelnu. A právě jedna z těchto specifikací byla poblíž Železnodorožnyje nalezena. Jde o poněkud extrémní jídelnu, která nesla odznačení 15T117 a měla sloužit vojákům, aby se v klidu mohli občerstvit třeba i uprostřed bažin.

Vůz umožňoval souběžné podávání jídla až šestnácti osobám, a to za jakéhokoliv počasí i podmínek. Vůz totiž neměl problém odolat venkovním teplotám v rozsahu od -40 do +50 stupňů Celsia. Zároveň byl koncipován tak, aby zvládl pozemní rychlost větru 25 metrů za sekundu i relativní vlhkost 98 procent. To jsou vskutku působivé parametry.

MAZ-543 kromě již zmíněného dostal do vínku také 38,9litrový dieselový motor, který produkoval 525 koní. To na první pohled nepůsobí jako zrovna enormní výkon, nicméně s 11,7 metru dlouhým a 17,3 tuny vážícím monstrem si dokázal poradit. Na silnici jste se přitom mohli rozjet až na 60 km/h, a to i při plném zatížení, které činilo dalších 15 tun. Osmikolka mimo to zvládala také 60procentní stoupání či 1,3metrovou brodivost.

Tento MAZ-543 zřejmě nebyl užíván už před odchodem vojsk, a tak se stal nepotřebným stejně jako třeba velké množství munice, kterou po sobě Rusové zanechali na českém území. A v lesích někdejšího bažinatého zůstává dodnes jako fascinující memento jedné doby. Podívejte se na to.


Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 1 - MAZ-543 nalezeny v lese 13Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 2 - MAZ-543 nalezeny v lese 14Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 3 - MAZ-543 nalezeny v lese 01Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 4 - MAZ-543 nalezeny v lese 02Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 5 - MAZ-543 nalezeny v lese 03Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 6 - MAZ-543 nalezeny v lese 04Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 7 - MAZ-543 nalezeny v lese 05Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 8 - MAZ-543 nalezeny v lese 06Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 9 - MAZ-543 nalezeny v lese 07Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 10 - MAZ-543 nalezeny v lese 08Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 11 - MAZ-543 nalezeny v lese 09Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 12 - MAZ-543 nalezeny v lese 10Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 13 - MAZ-543 nalezeny v lese 11Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 14 - MAZ-543 nalezeny v lese 12Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 15 - MAZ-543 nalezeny v lese 15Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 16 - MAZ-543 nalezeny v lese 16Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 17 - MAZ-543 nalezeny v lese 17Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 18 - MAZ-543 nalezeny v lese 18Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 19 - MAZ-543 nalezeny v lese 19Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 20 - MAZ-543 nalezeny v lese 20Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 21 - MAZ-543 nalezeny v lese 21Muž navštívil opuštěný vojenský prostor z dob SSSR. Podívejte se, co našel v lesích - 22 - MAZ-543 nalezeny v lese 22
Když v Rusku vyrazíte na čtyřkolce do lesů, které kdysi obývali vojáci, můžete najít i obří osmikolku z časů SSSR. Proč přesně byl MAZ-543 zanechán svému osudu v těchto místech, není jisté, asi právě nejel a vojáci si s tím nedělali hlavu. Jisté ovšem je, že šlo o mobilní jídelnu sovětských vojsk

Zdroj: Oleg Curkan@Drive2.ru

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše