Muž v roce 1991 dostal novou Ladu na balkon svého bytu. Až teď ji sundali dolů

Pozoruhodný sled událostí vedl k tomu, že si jeden Gruzínec před 27 léty koupil vysněné auto, ale nikdy s ním pořádně nevyjel. Až do jeho smrti zůstalo „zaparkované” metry nad zemí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Muž v roce 1991 dostal novou Ladu na balkon svého bytu. Až teď ji sundali dolů

6.12.2018 | Petr Prokopec

Pozoruhodný sled událostí vedl k tomu, že si jeden Gruzínec před 27 léty koupil vysněné auto, ale nikdy s ním pořádně nevyjel. Až do jeho smrti zůstalo „zaparkované” metry nad zemí.

Auta se občas stanou součástí obydlí svých majitelů a pokaždé za tím stojí zajímavý příběh. V minulosti jsme zmiňovali, jak si jeden muž doma ve sklepě doslova na koleni postavil sporťák, po kterém vždy toužil a musel pak rozbourat část domu, aby s ním vůbec mohl vyjet ven. I dnes bude řeč o autě snů, které se stalo součástí příbytku majitele, okolnosti jsou ale docela jiné.

Psal se rok 1991 a Rezo Enukidze z gruzínského Tbilisi konečně našetřil dost peněz, aby si konečně mohl koupit tehdy zcela nový VAZ-2106, po kterém dlouhá léta toužil. Nicméně za volant si mohl maximálně usednout, tím pro něj ale vše haslo - neměl totiž řidičák. A aby jeho potížím nebyl konec, hned první noc mu někdo z nového vozu ukradl kola.

Tento skutek naštval Reza tak moc, že se rozhodl pro nebývalý krok. Pronajal si jeřáb a s jeho pomocí zaparkoval Ladu na balkóně ve čtvrtém patře před svým bytem. „Auto tady zůstane, dokud nepřijdou lepší časy,“ řekl tehdy Enukidze sousedům. A jelikož skutečně počítal s tím, že jednou se žigulíkem bude moci vyjet, po celou dobu se o něj láskyplně staral. Docházelo tedy na pravidelné mytí a další nezbytnou údržbu, novými pneumatikami chtěl Rezo auto osadit až po jeho sundání na zem.

Lepší časy naneštěstí nikdy nepřišly, místo toho se na balkóně zaparkovaná Lada začala stávat místní atrakcí, za kterou mířily i štáby zahraničních médií. Podle sousedů však s nimi Enukidze odmítal komunikovat, protože mu popularita byla cizí. Rezo jen dál snil svůj sen, ve kterém Ladu nakonec sundá jeřáb zpátky na zem a on s ní konečně vyjede. To první se nakonec po dlouhých 27 letech před pár dny stalo, to druhé už ne nestane - Enukidze loni bohužel zemřel.

Místní média informují, že rodina se konečně domluvila na rozdělení pozůstalosti a rozhodla se dodnes zánovní vůz prodat. Dá se předpokládat, že cena vyrostla vysoko nad obvyklou úroveň - sběratelský artikl je to dne bez ohledu na okolnosti, navíc tato konkrétní Lada je asi nejslavnějším autem v Gruzii. Některý z tamních sběratelů tak přihodil do sbírky opravdu vzácný kousek, samotné Tbilisi ale přišlo o jednu ze svých slavných atrakcí.


Muž v roce 1991 dostal novou Ladu na balkon svého bytu. Až teď ji sundali dolů - 1 - Lada na balkone Tbilisi 2018 01Muž v roce 1991 dostal novou Ladu na balkon svého bytu. Až teď ji sundali dolů - 2 - Lada na balkone Tbilisi 2018 02Muž v roce 1991 dostal novou Ladu na balkon svého bytu. Až teď ji sundali dolů - 3 - Lada na balkone Tbilisi 2018 03
Modrá Lada byla na balkóně ve čtvrtém patře v gruzínském Tbilisi ustájena po 27 let

Muž v roce 1991 dostal novou Ladu na balkon svého bytu. Až teď ji sundali dolů - 4 - Lada na balkone Tbilisi 2018 04Muž v roce 1991 dostal novou Ladu na balkon svého bytu. Až teď ji sundali dolů - 5 - Lada na balkone Tbilisi 2018 05
Jejího návratu na zem se původní majitel již nedočkal, před rokem a půl totiž zemřel

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše