Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily

Kolik jste kdy nejrychleji jeli na kole? Nějakých 50, možná 60 km/h z hodně velkého kopce? Existují lidé, kteří na něm jezdí i přes 200 km/h po rovině, ne všichni se ale dožili vysokého věku.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily

18.9.2018 | Mirek Mazal

Kolik jste kdy nejrychleji jeli na kole? Nějakých 50, možná 60 km/h z hodně velkého kopce? Existují lidé, kteří na něm jezdí i přes 200 km/h po rovině, ne všichni se ale dožili vysokého věku.

Letos v červnu si architekt z Essexu splnil svůj dávný sen a stal se nejrychlejším Evropanem v jízdě na kole. Jednostopé šlapadlo dokázalo vyvinout rychlost 217,7 km/h. Nebylo potřeba kopce ani jiného pohonu, rekordman šlapal vlastní silou po rovné dráze. Bicykl jel v těsném závěsu za Porsche Cayenne, které mu i jezdci dalo prvotní impuls. Pak už kaskadér zabral jen vlastníma nohama a rozpumpoval tachometr na nejvyšší rychlost v rámci evropské cyklisticky.

Týž den šťastný Neil Campbell prozradil touhu posunout hranice možného ještě o kousek dál. Tento měsíc se tedy vrátil na plochu letiště Elvington v Yorkshire. Bílý Cayenne Turbo pomohl rychle dosáhnout 110 km/h a dále musel Neil sám. Opravdu se mu podařilo překonat vlastní maximum a dostat se až na rychlost, kterou ani ono Porsche nedosahuje snadno. Při posledním pokusu data z GPS ukázala výslednou rychlost 239 km/h. Architekt se mimo rýsovací plátno zjevně baví rychlou jízdou na kole, protože se tímto posledním experimentem přiblížil k šanci prolomit absolutní světový rekord. Útok na něj zatím neoznámil, ale pravděpodobně se dočkáme.

Po oslavě nového zápisu do čela evropských statistik se nechal slyšet, že: „Zrychlení Cayennu bylo neuvěřitelné - bylo to, jako byste byli připoutáni k raketě,“ řekl jezdec ve svém prohlášení a byl překvapen, jak vysoké rychlosti dosáhl. Euforie zjevně převážila možné hrozby, které se vymstily podobnému šílenci z Francie.

Není to dlouho co Francois Gissy chtěl vylepšit své záznamy o zdolání vysoké rychlosti na svérázně poháněných strojích. Akcelerace na 100 km/h během půl sekundy nebylo nic nemožného, pokořit 333 km/h na upraveném kole (výsledkem byla spíše tříkolka) se také povedlo bez zranění. Až pokus dosažení mety 400 km/h ho stál život. Nic podobného Neilovi pochopitelně nepřejeme, jen je dobré si uvědomit, že kolo na ježdění takovými rychlostmi není to pravé ořechové, i když k bicyklům dostupným v běžném prodeji mají jeho stroje pochopitelně daleko.

Dodejme, že podobné snahy nejsou nové. Asi nejznámějším průkopníkem tohoto svérázného, automobilově-cyklistického sportu se stal Jean-Claude Rude, který na konci sedmdesátých let dychtivě usiloval o jízdu rychlostí 240 km/h. Pokusu v roce 1978 se zúčastnilo jak jinak než Porsche, ale tehdy závodní 935 s výkonem 800 koní, připravené soutěžit podle pravidel FIA.

Ani tovární speciál ze Stuttgartu spolu s testovací tratí Volkswagenu v Ehra-Lessien ale Jeanovi k úspěchu ale nepomohl, protože cyklistovi při prvním pokusu praskla pneumatika. Tehdy vše přežil bez vážných zranění, ale o dva roky později se mu vymstil jiný podobný pokus s pomocí vlaku. Zemřel 26. března roku 1980.


Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 1 - Rychlostni rekord na kole foto 01Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 2 - Rychlostni rekord na kole foto 02Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 3 - Rychlostni rekord na kole foto 03Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 4 - Rychlostni rekord na kole foto 04Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 5 - Rychlostni rekord na kole foto 05Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 6 - Rychlostni rekord na kole foto 06
Neil Campbell se nechal roztáhnout za Porsche a poté si došlapal pro rychlostní rekord 239 km/h. Chtěl by víc, ale v takové rychlosti si zubatá už brousí kosu...

Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 7 - Gissy rychlostni rekordman na motorce se zabil 01Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 8 - Gissy rychlostni rekordman na motorce se zabil 02Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 9 - Gissy rychlostni rekordman na motorce se zabil 03Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 10 - Gissy rychlostni rekordman na motorce se zabil 04Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 11 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 01Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 12 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 02Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 13 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 03Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 14 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 04Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 15 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 05Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 16 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 06Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 17 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 07Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 18 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 08Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 19 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 09Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 20 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 10Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 21 - Akcelerace 0-100 kmh trikolka na vodu video 11
... jak se o tom přesvědčil Francois Gissy...

Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 22 - Porsche 935 a Jean Claude Rude rekord na kole 01Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 23 - Porsche 935 a Jean Claude Rude rekord na kole 02Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 24 - Porsche 935 a Jean Claude Rude rekord na kole 03Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 25 - Porsche 935 a Jean Claude Rude rekord na kole 04Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 26 - Porsche 935 a Jean Claude Rude rekord na kole 05Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 27 - Porsche 935 a Jean Claude Rude rekord na kole 06Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 28 - Porsche 935 a Jean Claude Rude rekord na kole 07Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 29 - Porsche 935 a Jean Claude Rude rekord na kole 08Na kole se dá jet rychle jako v Porsche. Pár bláznům už se ale takové pokusy vymstily - 30 - Porsche 935 a Jean Claude Rude rekord na kole 09
...nebo Jean-Claude Rude. Jeho pokus s autem ale přes nehodu ještě přežil

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše