Na tohle auto před 40 léty spadla garáž. Teď se prodalo za neuvěřitelnou sumu

Tento vůz není jen ve špatném stavu, je rozpadlý takovým způsobem, že jej podstatná část zcela chybí. Za něco podobného vám obvykle nikdo nedá ani vindru, zde se sběratelé mohli přetrhnout, aby ho měli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Na tohle auto před 40 léty spadla garáž. Teď se prodalo za neuvěřitelnou sumu

6.11.2018 | Mirek Mazal

Tento vůz není jen ve špatném stavu, je rozpadlý takovým způsobem, že jej podstatná část zcela chybí. Za něco podobného vám obvykle nikdo nedá ani vindru, zde se sběratelé mohli přetrhnout, aby ho měli.

Původní Mini se proslavilo jako prťavé a jednoduché auto, které ale vzhledem ke své velikosti a ceně dokázalo nabídnout neuvěřitelné množství muziky. Bylo pozoruhodně praktické, dokázalo být stylové a v neposlední řadě umělo v ostřejších verzích servírovat řidičskou zábavu jako na stříbrném podnose. První exempláře klasického Mini Cooperu S jsou tak dnes mezi sběrateli vyhledávaným zbožím a jejich ceny rychle rostou. Jak moc? To vám nejlépe ukáže exemplář, o kterém dnes bude řeč.

I když je v naprosto žalostném stavu, zájemci se o něj v aukci poprali takovým způsobem, že bylo nakonec prodáno za neuvěřitelných 20 000 liber, tedy asi 592 tisíc korun. To jsou neskutečné peníze za Mini z roku 1965, do kterého možná stačí bacit kladivem a domů si jej můžete odnést v pytlích. Značně nekompletní a totálně rezavý vůz bude vyžadovat hodně restaurátorských prací, aby se znovu měl k světu, pokud z takové hromady šrotu ještě vůbec bude možné něco postavit.

Sběratelství aut v posledních letech připomíná spíše šílenství a do absurdních výšin šroubuje ceny i zdánlivě bezcenných, ale ve skutečnosti vzácných strojů. Toto Mini patří mezi ně a je smutné, že se o něj předchozí majitel ani trochu nestaral - čtyřicet let stálo zaparkované na jednom místě vystavené přírodním živlům. Rozsáhlá koroze tomu odpovídá, ani motor nefunguje. Dalo by se říci, že bude nutná kompletní renovace do posledního šroubku. Zájemci tak museli mít opravdu zvláštní pohnutky, aby cenu vyšroubovali tak vysoko.

Prodejní částka původně byla odhadnuta mezi 3 000 až 10 000 liber (89 až 296 tisíc Kč), což bylo samo o sobě hodně, nakonec se ale auto prodalo za více jak dvojnásobek maxima odhadní ceny. „Je to neobvyklé, ale nebylo to zase tak mimořádně překvapivé,“ řekl Derek Mathewson vědom si tržního potenciálu klasického auta. Šéf aukční síně dodal, že: „Mini bylo zaparkováno 40 let v garáži domova z třicátých let minulého století. V průběhu času se střecha stavení zhroutila a Mini se v podstatě stalo kůlnou v kůlně, přičemž zavazadlový prostor a zadní sedlo se používaly k ukládání dřeva. Ale i přes tento stav je to ryzí Mini Cooper S, což bylo důvodem pro takové pozdvižení.“

Rané Mini Coopery S v perfektním stavu se dnes prodávají za ceny okolo 50 000 liber, tedy asi 1,5 milionu korun. To je 2,5krát více než cena koupeného vraku, přesto jsme zvědavi, jak moc štěstí nový majitel s tímto kouskem udělá - dát jej do pořádku byť za 900 tisíc korun nebude snadné.


Na tohle auto před 40 léty spadla garáž. Teď se prodalo za neuvěřitelnou sumu - 1 - Mini Cooper S 1965 aukce 01Na tohle auto před 40 léty spadla garáž. Teď se prodalo za neuvěřitelnou sumu - 2 - Mini Cooper S 1965 aukce 02Na tohle auto před 40 léty spadla garáž. Teď se prodalo za neuvěřitelnou sumu - 3 - Mini Cooper S 1965 aukce 03Na tohle auto před 40 léty spadla garáž. Teď se prodalo za neuvěřitelnou sumu - 4 - Mini Cooper S 1965 aukce 04Na tohle auto před 40 léty spadla garáž. Teď se prodalo za neuvěřitelnou sumu - 5 - Mini Cooper S 1965 aukce 05Na tohle auto před 40 léty spadla garáž. Teď se prodalo za neuvěřitelnou sumu - 6 - Mini Cooper S 1965 aukce 06
Mini Cooper S v tomto stavu vyšel skoro na neuvěřitelných 592 tisíc korun, ceny vozů v perfektním stavu se ale pohybují ještě 2,5krát dráž

Zdroj: The London Economic

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama