Na Ukrajině našli neobvyklé auto ex-prezidenta. Interiér dnes působí komicky

Černé auto označené cedulkou VIP za nepropustnými skly bylo léta považováno za ztracené. Přepych z devadesátých let se přitom celou tu dobu skrýval v garážích krajské rady.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Na Ukrajině našli neobvyklé auto ex-prezidenta. Interiér dnes působí komicky

6.9.2018 | Mirek Mazal

Černé auto označené cedulkou VIP za nepropustnými skly bylo léta považováno za ztracené. Přepych z devadesátých let se přitom celou tu dobu skrýval v garážích krajské rady.

Státníci obvykle používají automobily německé produkce, nebo se snaží jezdit ve vozech domácích značek. Nepsané pravidlo porušil Leonid Kučma, druhý prezident samostatné Ukrajiny, který vládl od roku 1994 dlouhých jedenáct let. Vyznačoval se občasným nedemokratickým postupem vůči opozici, více o charakteru bývalého raketového inženýra z Bajkonuru by zřejmě vypověděl osobní řidič, který měl na starosti prezidentskou limuzínu.

Kučma se během úřadování nechal vozit černým Volvem 960 Royal, vyhnul se tak oblíbeným Mercedesům, které z nějakého důvodu rádi používají vůdci se stejnými sklony k potlačování opozičních názorů. Uvnitř Volva vše odpovídá místní kultuře. Kabina prezidentovi a jeho hostům poskytla pohodlí semišových sedadel v obou směrech jízdy, pod kterými byl natažen velurový koberec klasického vzoru. Podlaha s šedým měkkým posezením připomíná starší doby walkmanů a nových Škod Favorit. Překvapením není dřevěné obložení jednoduché palubní desky a nevýrazných dveřních panelů, na palubě je přítomen i pevný telefon.

Sklon sedáků vypadá, jako by se z nich nedalo později vysednout, ale jistě budou velmi pohodlné. Prodloužený model 960 je vybaven třílitrovým řadovým šestiválcem o výkonu 204 koní. Pomocí čtyřstupňové automatické převodovky dosáhne na stovku během 9,7 sekund. Běžným stylem služební jízdy spotřebuje 11 litrů na 100 kilometrů v kombinovaném režimu.

Vůz od roku 1996 najel 22 000 km, což nelze označit za mnoho. Po odchodu Kučmy z funkce komfort švédské limuzíny chvíli využívaly i mezinárodní delegace během oficiálních návštěv, poté se ale vůz vytratil z dohledu. Byl považován za ztracený, možná jej ale ani nikdo nehledal, nakonec na Kučmu spousta Ukrajinců nevzpomíná v dobrém. Vůz ovšem po celou tu dobu stál v garážích krajské rady v Oděse, kde byl nyní objevena a nafocen.

Díky výjimečným záběrům můžeme nyní pohlédnout na to, co to byl ukrajinský prezidentský luxus předminulé dekády. Jaký další osud vůz nyní čeká, je otázkou, očekávejme ale snahu úřadů se vozu výhodně zbavit. Pro některého ze sběratelů specifických automobilů by nakonec mohlo jít o cennou komoditu.

Na Ukrajině našli neobvyklé auto ex-prezidenta. Interiér dnes působí komicky - 1 - Volvo 960 Royal Leonida Kucmy 01Na Ukrajině našli neobvyklé auto ex-prezidenta. Interiér dnes působí komicky - 2 - Volvo 960 Royal Leonida Kucmy 02Na Ukrajině našli neobvyklé auto ex-prezidenta. Interiér dnes působí komicky - 3 - Volvo 960 Royal Leonida Kucmy 03Na Ukrajině našli neobvyklé auto ex-prezidenta. Interiér dnes působí komicky - 4 - Volvo 960 Royal Leonida Kucmy 04Na Ukrajině našli neobvyklé auto ex-prezidenta. Interiér dnes působí komicky - 5 - Volvo 960 Royal Leonida Kucmy 05Na Ukrajině našli neobvyklé auto ex-prezidenta. Interiér dnes působí komicky - 6 - Volvo 960 Royal Leonida Kucmy 06
Dlouho pohřešované Volvo 960 Royal prezidenta Leonida Kučmy bylo nyní objeveno v garážích v Oděse. Sotva jeté připomíná jednu éru moderních dějin Ukrajiny

Zdroj: Auto Centre

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše