Najatý stavař měl zdemolovat starý dům, do rukou mu padl automobilový poklad

Příprava na stavbu nové nemovitosti se změnila v archeologický průzkum pohřebiště automobilů. Právě v něj se proměnila kdysi jistě honosná sbírka aut.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Najatý stavař měl zdemolovat starý dům, do rukou mu padl automobilový poklad

13.8.2018 | Mirek Mazal

Příprava na stavbu nové nemovitosti se změnila v archeologický průzkum pohřebiště automobilů. Právě v něj se proměnila kdysi jistě honosná sbírka aut.

Američan David Mount se pustil do objednané demolice starého domu v Severní Karolíně. Nebyl to jeho dům, ani na tomto místě neplánuje žádný stavět, je pouze najatým stavařem, který zajišťuje dílčí práce pro investora stavby. Přesto je to právě on, kdo z celé stavby může profitovat nejvíce.

Při chystání pozemku pro další výstavbu totiž jistě nikdo netušil, že by se v ruinách staré budovy mohly skrývat automobily z 30. let minulého století. První objev učinila jeho dcera, když v podzemní garáži zahlédla pod hromadou sutin kus mřížky chladiče a pár světel.

Podrobné zkoumání ukázalo, že se jedná o součásti Plymouth z roku 1933. Starý roadster z předválečné éry pozastavil demoliční práce, dokud David neprozkoumal ostatní kouty domu. Během hledání se ukázalo, že nemovitost kdysi patřila automobilovému fanouškovi a pokračující bádání nabralo nečekaný spád.

Otec s dcerou v nové roli archeologů postupně nalezli deset starých automobilů, kdysi součást celistvé sbírky. Patřil mezi ně i vzácný roadster s plochým osmiválcem postavený na základech Fordu z třicátých let. Kousek vedle objevili Chevrolet Master Deluxe z roku 1939. Podle prvních dojmů jsou vozy hodně zničené, ale některé půjde ještě zachránit.

Investor, který plánuje na místě výstavbu nového domu, kupodivu nejevil o odhalený poklad žádný zájem, proto si všechny nálezy Mout přestěhoval do vlastní garáže. Zatím o prodeji některého ze zchátralých vozů neuvažuje, přesto již pár nabídek dostal. Také jeho dcera si je oblíbila, zvláště zmíněný Plymouth, oba proto společně zjišťují, co konkrétně mají doma za veterány a jak jim případně vrátit zašlý lesk.

Jak velkou hodnotu tento poklad má, si zatím nikdo netroufl odhadnout, možná nebude valná. Při současném šílenství okolo starých aut všeho druhu bychom se ale divili, kdyby aspoň některý z vozů, které jsou povětšinou s to identifikovat jen experti na dávno minulé automobilové doby, nešlo zpeněžit za zajímavou sumu...


Najatý stavař měl zdemolovat starý dům, do rukou mu padl automobilový poklad - 1 - Nalez veteranu pri demolici domu 01Najatý stavař měl zdemolovat starý dům, do rukou mu padl automobilový poklad - 2 - Nalez veteranu pri demolici domu 02Najatý stavař měl zdemolovat starý dům, do rukou mu padl automobilový poklad - 3 - Nalez veteranu pri demolici domu 03Najatý stavař měl zdemolovat starý dům, do rukou mu padl automobilový poklad - 4 - Nalez veteranu pri demolici domu 04Najatý stavař měl zdemolovat starý dům, do rukou mu padl automobilový poklad - 5 - Nalez veteranu pri demolici domu 05
V USA během demolice našli 10 rozpadlých automobilů. Zatím bylo identifikováno několik vzácných modelů z 30. let, zbytek čeká na odbornou analýzu

Zdroj: Hagerty

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama