Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra

Leckdo by si mohl myslet, že všechny stodoly již musely auta v nich schovaná dávno vydat, pořád se ale objevují další a další nálezy. Tento je i mezi těmi nejpůsobivějšími zcela výjimečný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra

29.12.2018 | Petr Prokopec

Leckdo by si mohl myslet, že všechny stodoly již musely auta v nich schovaná dávno vydat, pořád se ale objevují další a další nálezy. Tento je i mezi těmi nejpůsobivějšími zcela výjimečný.

Tom Cotter je profesionálním „hledačem pokladů“. Na rozdíl od ostatních však nemává detektorem kovu nízko nad zemí, aby objevil našimi předky zakopané zlato. Místo toho hledá v polorozpadlých amerických staveních, stodolách či garážích. Dané činnosti se věnuje již několik desítek let, přičemž jeho zážitky mapuje kamera pro pořad Barn Find Hunter, doslova Lovec stodolních nálezů. Aktuálně je na světě její šestačtyřicátá epizoda, která se neobvykle natáhla na sedmatřicet minut. Má to však své opodstatnění.

Cotter protentokrát vyrazil do Severní Karolíny, kde se nachází usedlost Billyho Eubankse. Již příjezd k několika budovám přitom naznačuje, že tentokrát nepůjde o „klasický stodolní nález“. Okolí zablácené lesní cesty je totiž lemováno tu světly vykukujícími zpoza stromu, tu blatníkem zarůstajícím do trávy. Nic z toho ale nemohlo Cottera připravit na dosud největší nález v jeho kariéře. A nikdo by si asi netipnul, že majitelem záplavy klasických vozů je velmi obyčejně působící chlapík.

„Na svá auta jsem pyšný, ale vše, co jsem se o nich naučil, bylo od mého táty. Naučil mne toho mnoho o závodech NASCAR nebo o takových, jenž se jedou na zablácených okruzích, ačkoliv povětšinou pracoval na školních autobusech. Svářet jsem se tak naučil ve čtrnácti, a když mi bylo šestnáct, postavil jsem si hot rod z roku 1934 s motorem Hemi, který vyhrál ve své třídě na trati Charlotte Coliseum,“ popisuje Billy vzpomínky na vedle sedícího Waltera „Bicketa“.

Paměť se ovšem rozhodla osvěžit i jeho žena Carol Lee. Ta uvedla, že „když jsme se brali, měl jen jedno nebo dvě auta. Když se nám narodila dcera, byla jsem v nemocnici a on mi řekl, abych se podívala z okna. Myslela jsem si, že je šťastný a chce vidět naší malou holčičku, nicméně on si ve skutečnosti koupil další auto, které bylo zaparkované na parkovišti, a chtěl, abych si ho prohlédla. Od té doby byl můj život víceméně po každý den přesně takový,“ popisuje někdy jistě nelehký život s automobilovým fanatikem.

Co se tedy v Billyho sbírce nachází? Tourné startuje u Hudsonu Hornet Special, který si Eubanks koupil jako nový v roce 1957. Stejně jako u zbytku svých aut i v tomto případě provádí veškerou renovaci sám, což koneckonců vysvětluje, proč na některých vozech tlí letitý prach - jsou sice v provozuschopném stavu, ovšem Billy již nestíhá jak usedat za volant, tak péči o čistotu. Naštěstí si ale v hlavě uchovává zajímavé příběhy spojené s každým kusem.

Kupříkladu černý kabriolet Lincoln ze 40. let Eubanks svého času přihlásil do soutěže, nikoliv však pod svým jménem, nýbrž pod dceřiným. Následně pak odešel měnit s dalšími sběrateli různé díly potřebné pro renovaci. Jeho vůz přitom skutečně vyhrál, ovšem pořadatelé si jména spletli a volali Tommyho Eubankse místo Tammy Eubanksovou. Nicméně ta i přesto vlétla na pódium, převzala cenu a běžela za otcem, aniž by její matka stihla vše nafotit.

Přesunout se můžeme k jednomu ze tří exemplářů Dodge Charger Daytona. Ten se dočkal několika modifikací, se kterými jej jeho předchozí majitel vzal na michiganský okruh Chelsea Proving Grounds, kde Chrysler do dnešních dní pokračuje s vývojem svých aut. Daytona zde přitom dosáhla neskutečné rychlosti 306 km/h, což bylo silným soustem i pro majitele trati. Vozu i jeho vlastníkovi tak dali doživotní zákaz, Charger pak zamířil k Billymu.

O bílou Corvette z roku 1963 Eubanks pro změnu málem přišel, svého času mu totiž byla ukradena. Billy ji ovšem chtěl nazpět tak zoufale, že se dle svých slov modlil k pánubohu, aby ji do konce víkendu měl nazpět. Evidentně to přitom zabralo, neboť již v pátek volala policie, že Chevrolet s děleným oknem našla v lesích. Zloději totiž ve snaze o zběsilou svíčku zlomili úchyt motoru a zničili tři svíčky. Domů tedy mířila jen s pěti funkčními válci.

Tímto způsobem bychom mohli pokračovat hodiny a hodiny. Billyho sbírka je totiž skoro nekonečná - když se ji před lety pokusila spočítat jeho vnoučata, dostala se přes stovku aut, včetně těch „pohřbených“ v lesích. Ve skutečnosti ale nejspíše bude vozů ještě více, nicméně ani Eubanks, ani jeho žena či otec již přesný počet neznají. Dodávají však, že ani jedno auto není na prodej, přestože mnohé by vynesly desítky milionů korun jen sami od sebe.

My pak již jen můžeme zmínit, že ve sbírce lze najít i evropská auta, třeba Jaguar XK120 či De Tomaso Pantera. Povětšinou ale Billy dával přednost americkým značkám, hlavně pak Chevroletu. Neopovrhl však ani Lincolnem Continental z roku 1941, i proto, že šlo přesně o ten kus, který se objevil ve filmu Kmotr. I proto byste asi neuhodli, co dnes používá na každodenní ježdění - nejde totiž o žádného vzácného veterána, nýbrž o červenou Toyotu Prius...


Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 1 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 01Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 2 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 02Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 3 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 03Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 4 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 04Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 5 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 05Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 6 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 06Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 7 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 07Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 8 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 08Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 9 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 09Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 10 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 10Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 11 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 11Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 12 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 12Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 13 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 13Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 14 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 14Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 15 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 15Nenápadná usedlost skrývala přes 100 historických aut, včetně slavného vozu z Kmotra - 16 - Billy Eubanks Car Collection 2018 prvni sada 16
Nový stodolní nález dostal Toma Cottera do kolen, sbírka Billyho Eubankse je totiž rozsáhlá i ekluzivní

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama