Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli

Obrněná auta nemají za cíl konflikty podněcovat, mají hlavně chránit životy těch, kteří se jich účastní. Tahle to dělají potichu, bez nároku na metály.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli

8.12.2017 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Obrněná auta nemají za cíl konflikty podněcovat, mají hlavně chránit životy těch, kteří se jich účastní. Tahle to dělají potichu, bez nároku na metály.

Nedávno jsme vám představili obrněný vůz, který dokáže zaujmout svým vzhledem i schopnostmi, přesto je pro širší veřejnost prakticky neznámý. Továrna firmy Plasan v poušti severního Izraele je autorem taktického obrněného vozu SandCat, mazané pouštní kočky schopné nepozorovaně se pohybovat okolím a vystrčit drápky jen když je to nezbytně nutné. Tohle zvíře vás zaujalo, a tak jsme dali dohromady seznam dalších, často ještě bizarněji vyhlížejících strojů, které podobně jako SandCat nejspíše nebudete znát.

Právě proto je na našich stránkách chceme vzpomenout - jsou to tiší hrdinové nejedné bitvy, kteří nasazují spolu se svou posádkou krk v místech rozličných konfliktů, aniž by si vydobyli slávu. A nenechte se mýlit jejich vzhledem - některé stroje vypadají smrtelně nebezpečně, ale jejich primární úkol je ochrana životů, nikoliv jejich ztráta.

Tyto vozy jsou totiž primárně navrženy tak, aby odolaly výbuchům a tím ochránily posádku. Nazývají se „Mine Resistant Ambush Protected“ alias „MRAP“, čili vozidla odolná proti minám a útokům ze zálohy. Program MRAP začal v Americe v roce 2007 jako reakce na americké oběti během irácké a afghánské války. V jeho rámci byly posuzovány návrhy aut od řady dodavatelů a většinou se jednalo o konstrukce s trupy vozu ve tvaru „V“. Ten nejlépe odklání energii uvolněnou při výbuchu miny či improvizovaného výbušného systému, což dnes patří největší rizika při pobytu v bojových zónách.

Zároveň musí obrněný vůz odolat balistickým útokům ze zálohy, proto některé kusy vypadají jako příšery. I to ale patří k jejich bizarní kráse, nabízíme vám podrobnější pohled na šest takových.

Universal Engineering Ranger

Ranger je kolové vozidlo s vysokou mobilitou, které společnost Universal Engineering konstruovala za účelem maximální ochrany posádky přesně podle předpisů MRAP. Vývoj začal v roce 2008 a má za výsledek vůz dosahující vysoké ochrany STANAG 4569 úrovně 4. Ochranné prvky jsou navrženy tak, aby udržely rovnováhu mezi ochranou před protivníkem a dobrými schopnostmi v terénu. Auto je postaveno na obloukově tvarovaném ocelovém pouzdře ve tvaru V. Volba mezi 4x4, 6x6 a 8x8 má zachovat maximální pohyblivost, což je základní obrana Rangeru. Filozofie směřuje hlavně k přežití lidí na palubě, ti se mohou bránit řadou zbraní, které poskytují ochranu před nečekaným útokem. Modulární systém, který zajišťuje možnou improvizaci, usnadňuje rychlou změnu role automobilu.

Ranger může být vybaven dálkově ovládanou zbraňovou stanicí vyzbrojenou zbraněmi do ráže 30 mm. Na střechu lze namontovat malou věž, která se nachází na zadní straně pozice velitele. Tato věž může být vyzbrojena automatickým kulometem ráže 7,62 mm, či 12,7 mm nebo granátometem. Na každé straně přední části vozidla jsou namontovány čtyři maskovací dýmové patrony. Příslušenství jde libovolně rozšířit podle zaměření vozidla. Do útrob prostřední verze se vejde deset vojáků (uspořádání 2 + 8). Hmotnost vozu 6x6 je 19 tun, délka 7,2 m, šířka 2,5 m a výška činí 3,30 m. Stroj spadá pod armádu Spojeného království a je poháněn motorem MAN 540 Diesel, který je namontován v přední části vozidla a je připojen k automatické dvanáctistupňové převodovce ZF. Těžký kolos díky němu akceleruje na 50 km/h za 7 sekund a dokáže vyvinout rychlost 118 km/h.


Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 1 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 01Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 2 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 02Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 3 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 03Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 4 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 04Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 5 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 05Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 6 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 06
Universal Engineering Ranger

Streit Typhoon 4x4

Kanadská Společnost Streit je jedním z předních světových výrobců obrněných vozidel a do víru konfliktů a mírových operací posílá model Typhoon. Hbitý off-road s vysokou světlou výškou až 920 mm sjede 60stupňové klesání, poradí si s 30stupňovým náklonem a přebrodí 1,5m hlubokou řeku. S kapacitou až 10 pasažérů (2 + 8) může být konfigurován pro širokou škálu misí včetně velitelských. Monokokový trup do V je obrněný ze svařovaných ocelových konstrukcí, aby opevnění vyhovovalo STANAG 4569 úrovně 2. Vnitřní rám, vyrobený z balistické oceli, zajišťuje překrytí a zálohování hlavních nárazových oblastí s velkým povrchem, jako jsou dveře a okna. Rovněž posiluje strukturální integritu podpěrných pilířů a dalších oblastí, které jsou rozhodující pro udržení bezpečnosti vozidel za všech okolností, včetně situací s převrácením a stlačením.

Pro svou vlastní ochranu může být vozidlo Streit Typhoon vyzbrojeno kulometem 7,62 mm nebo 12,7 mm namontovaným na otočné plošině na střeše vozidla s ochrannými pláty okolo střelce. Pohon slabší verze zajišťuje šestiválcový turbodiesel o objemu 6,7litru o výkonu 224 kW (304 koní) spolu s automatickou převodovkou se čtyřmi stupni dopředu a jedním dozadu dokáže jet 12,5tunový rytíř 100 km/h. Maximální dojezd činí 1 000 km, stejně jako výše zmíněného britského kolegy. Je možné zvolit také silnější turbodiesel o objemu 8,8 litru s výkonem 294 kW (400 koní).

Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 7 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 07Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 8 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 08Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 9 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 09Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 10 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 10Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 11 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 11Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 12 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 12
Streit Typhoon

Textron Commando Elite

Textron Commando Elite pochází z Los Angeles jako potomek vozidel používaných během vietnamské války. Umí vystoupat až 60stupňový kopec a projet 1,5 metru hluboký brod. Čtyřkolové vozidlo s monokokem do tvaru V je navrženo a vybaveno, aby poskytlo nejlepší ochranu všech členů uvnitř. Vozidla je možné přizpůsobit pro hlídky, monitoring, ochranu konvojů, ambulanci nebo osobní misi. Posádku tvoří 2 členové a k nim se vejdou 4 vojáci, které chrání druhý stupeň MRAP ochrany proti výbuchům.

Doménou Commanda od Textronu je elektronická páteř vozu, která nejenže monitoruje bezprostřední okolí pro lepší orientaci, ale dokáže obsluhovat mnoho zbraní, které jsou užitečné i na dlouhou vzdálenost. Tím vynahrazuje nižší dojezd (644 km). Výhled ven jen omezen, ale displeje TFT přenáší obraz venkovních kamer s nočním viděním. Senzory okolí jsou napojeny na jednoduché nebo dvojité zbraně či obranná zařízení. Moduly jsou flexibilní, aby vyhovovaly téměř všem zbraňovým systémům. Motor dosahuje výkonu 272 kW (370 koní) a točivého momentu nejvýše 1 509 Nm, řidič má k dispozici 6rychlostní automatickou převodovku. Vůz váží 18,5 tuny a zvládne se rozjet na 106 km/h.

Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 13 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 13Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 14 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 14Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 15 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 15Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 16 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 16Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 17 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 17Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 18 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 18
Textron Commando Elite

Force Protection Foxhound

Podle názvu jde odvodit, že je před námi další mrštný obrněný stroj. Foxhound je pes, kterého používají myslivci při honu na lišky, který se vyznačuje rychlostí, vytrvalostí i obratnost. To platí také o jeho obrněném jmenovci, jehož menší rozměry přinášejí nové schopnosti pro velitelské a ochranné role při misích.

Jako ostatní konkurenti bylo toto bojové vozidlo vyvinuto v reakci na růst počtu útoků pomocí výbušných systémů. Pokročilá kompozitní ochrana a ocelový pancíř okolo modulárního trupu do V (kde najdeme pohonnou jednotku, palivovou nádrž a baterie) s nízkým těžištěm zvyšuje flexibilitu v terénu a ochranu před poškozením. Podvozek je oddělen od posádky, aby se omezila její zranitelnost. V případě ohrožení se posádka spoléhá na motor Steyr 3,2 litru. Celkem 160 kW (218 koní) z dieselového šestiválce s turbem a šestistupňovou automatickou převodovkou se stává důležitou zbraní k přežití. V kombinaci s relativně nízkou hmotností 7,5 tuny a kompaktními rozměry 5,32 m x 2,1 m x 2,35 m (délka x šířka x výška) se snaží včas zmizet rychlostí až 132 km/h.

Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 19 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 19Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 20 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 20Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 21 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 21Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 22 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 22Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 23 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 23Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 24 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 24
Force Protection Foxhound

Ovik Crossway

Ovik Crossway je další dílo z Britských ostrovů. Vzhledově se od všech dalších zmíněných strojů nejvíce liší a k dispozici je hned v několika variantách. Ovik staví vlastní podvozky, na které dodá nástavby upravené podle přání. K dispozici je pohon zadní nápravy nebo klasická 4x4, ochrana může vzrůst až na STANAG úrovně 3. Vozy používá spíše britská policie na plnění vnitrostátních úkolů, jako například ochranu jaderných elektráren. Najdou se i vojenské varianty, ale je jich méně.

Ovik Crossway stojí na svařovaném ocelovém rámu se čtvercovým průřezem, s pevnými nápravami se spirálovým odpružením. Pohon má na starost 3,2litrový pětiválcový turbodiesel s výkonem 147 kW (200 koní). Stádo koní a šestistupňová automatická skříň pohání všechna čtyři kola a musí uvézt celkovou hmotnost 5,4 tuny.

Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 25 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 25Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 26 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 26Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 27 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 27Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 28 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 28Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 29 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 29Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 30 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 30
Ovik Crossway

Force Protection Mastiff

Stačí se podívat níže na fotky a máte jasno, proč se jedno z největších kolových vozidel světa jmenuje opět po zvířeti. Mastiff je šestikolový těžce obrněný hlídkový vůz, který je vhodný pro silniční dohled. Aktuálně existuje již třetí generace obrněného stroje. Zlepšila se vojenská výbava a zvýšila se vnitřní prostornost. Poslední generace jsou vybaveny přídavným pancířem, připomínající ochrannou klec, která slouží k dřívější detonaci střel. Kamerové vybavení s tepelným snímáním a inovovaná radiostanice snižuje zranitelnost maximálně 10 lidí na palubě, kteří se vejdou v uspořádání 2 + 8.

Vůz je vybaven nejnovějšími zbraňovými systémy, včetně celoplošného kulometu 7,62 mm, těžkého kulometu 12,7 mm nebo 40 mm automatického granátometu. Psí bojovník není z kategorie těch, co spoléhají na svoji hbité reakce, maximální rychlost je 90 km/h a rozměry 7,94 m x 3,2 m x 3,2 m (délka x šířka x výška) nedávají šanci nečekaným akcím.

Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 31 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 31Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 32 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 32Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 33 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 33Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 34 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 34Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 35 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 35Neznámí hrdinové: bizarní obrněná auta, o kterých jste nejspíše neslyšeli - 36 - Ranger Typhoon Commando Foxhound Crossway Mastiff  Nejlepsi obrnene automobily 36
Force Protection Mastiff


Obrněná vozidla se stále vylepšují podle situace na bojištích. Dnes popsaná kolová monstra jsou hlavně reakcí na nesymetrické konflikty moderní doby, kdy je potřeba čekat podomácku vyrobenou bombu pod každým kamenem. Současně ale nestačí mít jen auto schopné přečkat výbuch a pak rychle zmizet z bojiště. Občas je potřeba zůstat, pak se hodí pokročilé systémy a elektronika, která osádce pomůže nejen přežít, ale také splnit úkol. Tyhle stroje už dokázaly, že to zvládají na výbornou - třebaže se o nich píše opravdu málo...

Mirek Mazal

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše