Reklama

Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu

Opuštěná auta ponechaná na pospas vlastnímu osudu ve stodolách dnes už asi nikoho nepřekvapí. Toto ale nejsou jen tak obyčejná auta, ani v nejmenším.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu

17.8.2017 | Marek Bednář | 2 příspěvky

Opuštěná auta ponechaná na pospas vlastnímu osudu ve stodolách dnes už asi nikoho nepřekvapí. Toto ale nejsou jen tak obyčejná auta, ani v nejmenším.

Pokud jste jako malí měli rádi hasičská auta či pokud je máte rádi dodnes, objevit stodolu plnou starých aut hasičů musí být úžasná věc. Něco takového se zdá být skoro nemožné, jenže i taková místa existují. Nedávno jsme si připomínali vůbec největší „stodolový nález” aut v historii, který nakonec nebyl tím, čím se na první pohled zdál být. A ani stodola, o které se zmíníme dnes, nepatří mezi ty, o které by léta nikdo nevěděl. Přesto v ní auta chátrají, jako by opuštěná byla. Jak je to možné?

V roce 1990 chtělo několik francouzských hasičských sborů z celé Francie obměnit své vozové parky, ale starých aut se nechtěly zbavovat, chtěly je nabídnout muzeím a nebo si ještě lépe zřídit muzeum vlastní. Získaly tedy sklad ve vesnici Sainte-Barbe na severovýchodě Francie a odvezly tam pár desítek aut, aby byly postupně zrenovovány a pak předány muzeím.

Jenže renovace jakéhokoliv auta je velmi drahá, i když je jen jedno, natož když jich je spousta. V roce 2002 byly tedy renovace pozastaveny kvůli nedostatku financí. O rok později ukončilo činnost i občanské sdružení, které renovace zaštiťovalo a pouhých 18 měsíců na to bylo renovační studio, které na hasičských autech dříve pracovalo, zavřeno úplně.

Snahy o záchranu těchto vozů tím neskončily. V roce 2009 mělo být otevřeno muzeum zasvěcené jen těmto hasičským strojům, ale opět se tak nestalo - peněz se stále nedostávalo, a to ani přes dar bohatého nadšence ve výši 30 tisíc Eur, tehdejším kurzem necelých 800 tisíc korun. O dalších možnostech záchrany se hovořilo i v dalších letech, část fotek níže pocházející z letošního jara ale ukazuje, že auta stále hnijí ve stodole, do které byla před sedmadvaceti léty navezena.

Na fotkách se tak můžeme těšit z další pozoruhodného objevu, tentokrát sice ne zrovna náhodného, ale jistě unikátního tím, že jsou to hasičská auta. Vidíme tu staré Peugeoty, Delahaye a spoustu dalších hasičských aut; dokonce to vypadá, že některá jsou minimálně z meziválečných dob, ne „jen” ze 70. a 80. let minulého století.

Bohužel jsou auta v různém stadiu rozkladu a dnes již všechny zachránit pravděpodobně nepůjde. A můžeme se také ptát, jestli bude zrenovováno aspoň nějaké, když pořád nejsou peníze. Sen o muzeu plném hasičských aut se zdá být stále více vzdálený realitě a je to škoda. Bylo by to jistě krásné místo, které by se stalo cílem výletů mnoha fandů automobilové techniky...

Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 1 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 01Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 2 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 02Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 3 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 03Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 4 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 04Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 5 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 05Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 6 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 06Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 7 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 07Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 8 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 08Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 9 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 09Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 10 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 10Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 11 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 11Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 12 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 12Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 13 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 13Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 14 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 14Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 15 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 15Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 16 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 16Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 17 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 17Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 18 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 18Opuštěná stodola plná starých hasičských aut je memento jednoho nesplněného snu - 19 - Opustena hasicska auta ve stodole Francie 19
Dnes se stodola, v níž měla být hasičská auta připravována pro vystavování v muzeu, sama stala fascinujícím místem hodným spatření

Zdroj: DarkTazPhotography@Facebook

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Autobazar

zobrazit vše