Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu

V posledních letech vídáme stále více aut i přímo z továrny vyjíždět s matně černými kapotami. Móda? Ne nutně, tohle řešení se na autech kdysi objevilo z ryze praktických důvodů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu

12.8.2018 | Mirek Mazal

V posledních letech vídáme stále více aut i přímo z továrny vyjíždět s matně černými kapotami. Móda? Ne nutně, tohle řešení se na autech kdysi objevilo z ryze praktických důvodů.

Černé lakované přední kapoty lze často vidět na srazech upravených aut, v posledních letech je ale možné je ke stále většímu množství modelů objednat i z výroby. Staly se skoro typickou součástí nového Fiatu 124 Spider, vídáme je na Porsche, Astonech a dalších převážně sportovních vozech. Když se na ně člověk podívá, napadne ho, že jde jen o módní doplněk, není to ale tak úplně pravda.

Jistě, pro mnohé se z černé kapoty stala jen společenská záležitost a jen špetka upravených moderních aut přední díl v barvě sazí opravdu potřebuje, přesto má i toto řešení ryze racionální pozadí. Datuje se do doby rozmachu moderního motorismu v prvních dekádách po druhé světové válce, kdy si stále více pozornosti získával i motoristický sport.

Právě v něm, zejména pak v rallyových závodech byli tehdejší piloti konfrontováni s jednou nepříjemností. Často rovné přední kapoty byly zpoza volantu dobře viditelné a když zejména večerní slunce svítilo v tom „správném” úhlu, odražené paprsky od kapoty oslňovaly řidiče. Většina pilotů to zkrátka snášela, některého z nich ale napadlo, že by tomu mohl učinit matně černým lakem. Ten dokáže nejlépe pohltit světlo a oslňování bezpečně zamezí - ze stejného důvodu si hráči amerického fotbalu malují černé linky pod očima.

Pochopitelně, když diváci viděli, jak se po závodních tratích prohání jejich idolové s takto vyparáděnými auty, začali si přední kapoty černě lakovat též, často bez jakékoli motivace funkcí. Nemuselo to nutně hezky vypadat, ale nejlepší piloti své doby v nejlepších autech to měli též, tak proč se jim aspoň takto nepřiblížit a nepřidat svému vozu pár virtuálních koní?

Tato móda vydržela světu aut docela dlouho, vlastně jej nikdy zcela neopustila, s postupem času se ale vytrácela. Moderní automobily mají stále výše umístěné sodní hrany oken, navíc jejich příď je obvykle skloněná dopředu, takže lidé menšího vzrůstu kapotu ani nevidí - už proto se obvykle do kabiny nic odrazit nemůže. Ze stejného racionálního důvodu dnes spíše na některých autech vídáme palubní desku pokrytou černým semišem, aby nedocházelo k odrazu slunce touto cestou, i to se ale týká pouze výjimečných vozů.

V posledních letech se tedy černé kapoty vrátily primárně jako móda. Pořád existují auta, ve kterých vás za určitých okolností odlesky od kapoty oslnit mohou, třeba zmíněné Porsche 911 991 to ale opravdu není. Na tom i dalších vozech platí matně černé kapoty za stylový doplněk vzpomínající na doby, kdy byl opravdu k něčemu. Takových věcí na dnešních autech najdeme docela dost...


Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 1 - Proc se montuji cerne kapoty 07Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 2 - Proc se montuji cerne kapoty 01Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 3 - Proc se montuji cerne kapoty 09Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 4 - Proc se montuji cerne kapoty 16Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 5 - Proc se montuji cerne kapoty 17Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 6 - Proc se montuji cerne kapoty 10Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 7 - Proc se montuji cerne kapoty 11Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 8 - Proc se montuji cerne kapoty 13Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 9 - Proc se montuji cerne kapoty 02Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 10 - Proc se montuji cerne kapoty 03Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 11 - Proc se montuji cerne kapoty 04Proč mají některá auta matně černé přední kapoty? Nejsou či nebyly tu jen pro parádu - 12 - Proc se montuji cerne kapoty 05
Proč mají některá auta černé kapoty? Ta starší je nosila z užitečného důvodu, dnes je to až na drobné výjimky opravdu jen móda

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama