Reklama

Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky

Když mezi dvěma místy leží velmi nehostinný terén, silnice je obvykle spojuje oklikou. Ne tak v Číně. Stačí aby se do údolí zařezávala řeka, však silnici lze vést i přímo v ní. Ne kousek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky

28.7.2018 | Mirek Mazal

Když mezi dvěma místy leží velmi nehostinný terén, silnice je obvykle spojuje oklikou. Ne tak v Číně. Stačí aby se do údolí zařezávala řeka, však silnici lze vést i přímo v ní. Ne kousek.

Žhavý favorit v boji o cenu pro nejpůsobivější silnici planety se nachází v čínské centrální provincii Chu-pej. Třetím rokem dovoluje trasa motoristům pohlédnout na tamní přírodu z velmi netradiční polohy. Cesta vede údolím řeky, neline se ale okolními svahy, ale přímo nad modrozelenou hladinou. Je to v podstatě jeden dlouhý most, na němž lidé mohou nasávat nebývalé zážitky přímo ze sedadla automobilu.

Velkolepá komunikace měří na délku 10,9 kilometru, z čehož 4,4 km vede přímo nad vodou. Spojuje okres Yichang s celostátní páteřní dálnicí G42 a dřívější cestu mezi oběma oblastmi zkrátila na 20 minut. Původní varianta zabrala v lepším případě třikrát více času a neposkytovala tolik radosti.

Asfaltový povrch je položen na mostní konstrukci, která kopíruje meandry toku. Podle projektového manažera byly před stavbou navrženy celkem tři různé trasy. Dvě z nich zahrnovaly dolování tunelů napříč vysokými horami přítomných v dotčeném směru. Třetí možnost byla nejdelší a zahrnovala překonat tekoucí vodu na mnoha místech dílčími mosty. Stavaři ale od začátku prosazovali řešení, které bude k fauně a flóře možná paradoxně nejohleduplnější, proto zvítězila železobetonová konstrukce nad řekou místo drancování okolních kopců s skal.

Práce začaly v roce 2013 a o dva roky později přesně 9. srpna dělníci koukali na hotové dílo. Celkové náklady se odhadují na přibližně 70 milionů dolarů (dnes 1,53 miliardy Kč), což optikou nákladů na české dopravní stavby není zase tak moc. Úseky jsou vybaveny řadou kamer, aby se zabránilo problémům zejména se znečišťováním přírody. Usvědčení z takového činu znamená pro řidiče pokutu tisíce jüanů (asi 3 000 Kč).

Podívejte se sami, po čem také dnes jezdí čínští řidiči. Je to vážně působivá stavba, zejména v situacích, kdy je koryto řeky plné vody a auta jezdí skoro po její hladině...

Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 1 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 01Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 2 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 02Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 3 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 03Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 4 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 04Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 5 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 05Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 6 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 06Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 7 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 07Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 8 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 08Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 9 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 09Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 10 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 10Prohlédněte si možná nejúchvatnější silnici světa. Postavili ji skoro na hladině řeky - 11 - Nejhezci dalnice nad vodou Cina 11
Skvostný úsek dálnice vede přímo korytem horské řeky. Číňane chtěli co nejméně ublížit přírodě, ale potřebovali postavit novou silnice, tím vznikla jedna z nejhezčích dopravních staveb vůbec

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše