Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes

Jen časy studené války a závody mezi východem a západem ve všem myslitelném mohly dát za vznik některých svérázným strojům. ZiL PES-1 je jedním z nich.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes

21.4.2019 | Mirek Mazal

Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jen časy studené války a závody mezi východem a západem ve všem myslitelném mohly dát za vznik některých svérázným strojům. ZiL PES-1 je jedním z nich.

V historii se mnohokrát stalo, že rychlý rozvoj jednoho odvětví vyvolal zajímavé sekundární efekty v úplně jiných oborech. Jak se ovlivňují oblasti, které spolu nemusí přímo souviset, můžeme pozorovat na sovětském ZiLu PES-1. Kdyby v šedesátých letech nebylo vzestupu kosmonautiky a letů do kosmu s živými posádkami, nevzniklo by ani toto bizarní třínápravové stvoření. Jen jedno se zachovalo do dnešních dnů, navíc prošlo důkladnou opravou všech částí a i nyní tak dokáže obhájit svou jedinečnost.

Zkratka PES v názvu znamená označení vyhledávací a evakuační jednotky. Auto bylo vytvořeno speciálně pro pátrací a záchrannou službu vzdušných sil SSSR, jejímž úkolem bylo rychlé nalezení a vyzvednutí astronautů, kteří právě přiletěli z vesmíru. První roky se pro tento účel používala pouze letadla, respektive vrtulníky, nicméně tato metoda práce se ukázala nespolehlivá kvůli počasí. Vzhledem k růstu četnosti misí kosmonauti často přistávali v oblastech s obtížnými klimatickými podmínkami, proto hlavy vesmírného programu požadovali vyrobení speciálního pozemního vozidla.

Stavba vyhledávacího terénního vozidla pro evakuaci kosmonautů byla přidělena speciálnímu konstrukčnímu závodu, kde se v čele realizoval známý automobilový designér Vitalij Gračev. Ten měl za sebou třicetiletou zkušenost ve vývoji terénních vozidel různých tříd a systémů - od lehkých osobních SUV až po supertěžká nákladní monstra. Význam vytvoření nového stroje dokládá skutečnost, že technický úkol pro něj byl vytvořen za osobní účasti generálního projektanta raketových a kosmických systémů.

Jasný pokyn k vývoji stroje byl vydán počátkem března 1965 a o dva týdny později nastal jeden z případů vedoucích k opodstatnění výroby. Dne 19. března téhož roku vesmírná loď Voschod 2 přistála v neprůchodné tajze v oblasti Perm. Téměř celý jeden den v zimě astronauti čekali na záchranu uprostřed zmrzlého krajiny. Poté přiletěla helikoptéra a poslední dva kilometry museli záchranáři pěšky zdolávat zhruba tři hodiny kvůli hlubokému sněhu v neprostupném lese.

Evakuace proběhla až další den, tedy 21. března. Vyčerpaní astronauti se vraceli k letadlu s lyžemi na nohou. Pokud by se operace dále zpozdila byť jen o pár hodin, mohli na místě zemřít. Bylo potřeba podobné situace eliminovat a co nejdříve vypustit do terénu pořádný nákladní off-road.

ZiL PES-1 vznikl v rámci technického zadání popisujícího provoz ve velmi obtížných podmínkách. Základní požadavky zněly tak, že by se mělo jednat o terénní vozidlo s pohonem všech kol, které by mohlo plout s velkým užitečným zatížením, ale zároveň by jeho hmotnost a rozměry měly být co nejnižší, aby bylo možné vůz pohodlně přepravovat vrtulníkem Mi-6.

Gračev navrhl stroj se třemi osami ve stejné vzdálenosti od sebe. Vývojáři pracovali maximálním možným tempem, proto už o rok později vznikl první prototyp. Výsledek prohlédly delegace z leteckého a kosmického průmyslu včetně Jurije Gagarina a Alexeje Leonova, než byl koncept vypuštěn do procesu náročného testování. Za dalších dvanáct měsíců začal sbírat poznatky druhý zkušební model. Po dokončení intenzivních zkoušek proběhly dokončovací práce a auto mohlo zamířit na výrobní linku. V roce 1968 byla sestavena montážní série pěti kusů, které si pak převzala pátrací a záchranná jednotka letectva.

Vzhledem k nutným hmotnostním omezením byly všechny prvky nosného rámu PES-1 sestaveny z odlehčené slitiny hliníku a oceli. Pro zajištění potřebné tuhosti v ohybu a kroucení byl rám nejprve složitě svařován, poté přišly na řadu výztuhy. Kromě ušetřených kil byla výhodou hliníku téměř absolutní odolnost proti korozi.

Záchranářský automobil byl vytvořen jako obojživelník, proto tvarem připomíná loď. Trup byl vymodelován z polyesterové pryskyřice vyztužené skleněnými vlákny. Motor, převodovka, zavěšení, řízení a další zařízení byly zakrytované a přišroubované k rámu. Jednoduchá konstrukce měla usnadnit servisní zásahy.

Podvozek PES-1 měl tři osy s permanentním pohonem šestice stejných kol. Promyšlená technická stavba umožňovala snadno přejíždět příkopy o šířce dvou metrů. Prostřední náprava byla umístěna přesně ve středu vozu, proto byla ponechána pevně přimontovaná k rámu, pružení obstaraly pouze terénní pneumatiky. Ráfky krajních náprav byly zavěšeny na nezávislých torzních mechanismech s dlouhými zdvihy.

Délka šestikolky dosahovala 8,34 metrů, ale poloměr otáčení terénního vozidla byl slušných 9,8 metru na vnitřním předním kole. Obratnosti bylo dosaženo protisměrně otočnými koly první a třetí nápravy. Úhel natočení zadních kol byl o jeden stupeň menší, takže striktně sledovaly stopu těch předních. Mechanismus řízení byl vybaven výkonným hydraulickým posilovačem.

Terénní PES-1 byl poháněn sedmilitrovým benzínovým motorem ZiL-375Y s výkonem 180 koní, který vyvíjel točivý moment 475 Nm. Sériový motor pro sovětskou těžkou techniku byl velmi pečlivě sestaven z vybraných dílů, aby se zajistily minimální odchylky od vypočítaných tolerancí. Kvůli lepší rozložení hmotnosti a umístění kabiny byla pohonná jednotka umístěna za přední nápravou. Spojení energie s koly procházelo přes třístupňovou hydromechanickou automatickou převodovku a dvouúrovňovou vícestupňovou rozvodovku. Přenosové režimy byly řízeny pouze tlačítky. Provozní rychlost vozu se pohybovala od 0,7 do 69 km/h.

Pohon při plavbě zajišťoval hydrojet se sáním na přídi. Na výstupu trysky byla umístěna dvě vertikální kormidla, která mechanicky navazovala na táhla řízení. Stejný volant se tak používal k řízení na vodě i po souši.

Pod karoserii na rámu bylo mezi druhou a třetí nápravou instalováno odvodňovací čerpadlo, poháněné samostatným elektromotorem. Toto čerpadlo mělo být zapnuto v případě vniknutí vody do nepovolených míst. Preventivní opatření umělo vypumpovat 600 litrů za minutu.

Funkce aktivního utěsnění je dodnes unikátním řešením a jeho konstruktéři na něj mohou být hrdí. Při pohybu na vodě jsou pohony všech šesti kol ponořeny, a aby se zabránilo vstupu vlhkosti do vnitřních dutin mechanismů, aktivovalo se pneumatické dmychadlo, které vytvářelo přetlak vytlačující vodu.

Ani pneumatiky tohoto vozidla nebyly běžné, nýbrž vytvořené speciálně pro ZiL PES-1. Vyvinul je Výzkumný ústav pneumatického průmyslu v Moskvě a tehdy ještě dněpropetrovská továrna vyprodukovala komorové obutí ID-15 s členitým vzorkem.

Obojživelné terénní vozidlo nebylo myslitelné bez centralizovaného systému řízení tlaku v obutí, protože pouze s pomocí tohoto triku může kdokoli pomýšlet na překonání všech nástrah přírody. Gumy ID-15 měly vnější průměr 1 525 milimetrů a šířku běhounu 400 mm. Osmivrstvá struktura vyztužena elastickou šňůrou vydržela mnoho silničních překážek. Tyto pneumatiky měly nápadně široký rozsah přípustných změn vnitřního tlaku - od 0,25 do 2,5 kg/cm2. Příčné drážky zajišťovaly nízký valivý odpor na asfaltu a samočisticí funkci před zanesením bahnem či sněhem. Další vymožeností se stala kompozitní konstrukce kol, kdy centrální část byla z oceli a ráfky z velmi odolného laminátu.

Vše bylo podřízeno výkonům mimo civilizaci, aby se posádka dostala bezpečně a včas do cíle. Záchranná četa měla k dispozici odnímatelnou kabinu, která byla demontovatelná kvůli snadnější přepravě vrtulníkem. Uvnitř strohého interiéru plného tlačítek byla čtyři místa a prostor na ležení s nosítky. Do kabiny vedl stropní vlez přes velké poklopy.

Obsluha využívala navigačních zařízení včetně funkcí rádiového kompasu, rádiového vysílače a autonomního navigačního systému. Celkem devět moderních nástrojů se většinou inspirovalo letectvím. Důležité bylo orientovat se v terénu a přesně zaměřit místo přistání vesmírné kapsle s astronauty. Úspěšnost mise závisela na komunikaci s ostatními účastníky vyhledávací operace.

Pátrací tým měl evakuovat jak kosmonauty, tak potřeboval naložit modul. Pro tyto účely přibyl za kabinou jeřáb a upevňovací body různých typů. Mechanický naviják hnaný hlavním motorem řídil rameno a elektrický naviják byl používán k vyzvednutí nákladu. Třítunový jeřáb dokázal zvednout a naložit kapsli za méně než 30 minut.

Pohotovostní hmotnost celého stroje dosáhla 8 320 kilogramů, po naložení hodnota vyrostla na 11 720 kilo. Hmotnost přesně odpovídala Mi-6 s nosností 12 tun. Bez nákladu mohlo vozidlo zrychlit na volné silnici do 69 km/h, s nákladem do 48 km/h. Rychlost na vodě v prvním případě byla 7,5 km/h, ve druhém 6,3 km/h.

Do dnešního dne se dochoval jeden jediný exemplář s výložníkem jeřábu prodlouženým o jeden metr. Terénní vozidlo z roku 1978 sloužilo vojenské jednotce a účastnilo se pátracích a záchranných operací. V 90. letech auto přestalo vyhovovat a zůstalo stát mezi dílnami na pozemku továrny ZiL. Budovy ustoupily kancelářím a zchátralý PES-1 se dočkal renovace. Počátkem loňského roku skončilo tříleté obnovené do původního sestavení přesně podle dobových dokumentů.

Nejhorší prý bylo opravit poškozený trup, naopak odolná technika utrpěla nejméně. Náhradní díly se podařilo sehnat z bývalých skladů automobilky, zbytek si dělníci vyrobili podle dochovaných výkresů. Vznikl 95% originál a zbytek jsou jen detaily, které muzejnímu kousku neubírají na kráse.


Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 1 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 01Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 2 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 02Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 3 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 03Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 4 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 04Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 5 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 05Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 6 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 06Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 7 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 07Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 8 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 08Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 9 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 09Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 10 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 10Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 11 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 11Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 12 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 12Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 13 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 13Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 14 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 14Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 15 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 15Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 16 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 16Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 17 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 17Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 18 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 18Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 19 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 19Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 20 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 20Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 21 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 21Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 22 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 22Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 23 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 23Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 24 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 24Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 25 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 25Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 26 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 26Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 27 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 27Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 28 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 28Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 29 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 29Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 30 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 30Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 31 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 31Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 32 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 32Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 33 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 33Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 34 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 34Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 35 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 35Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 36 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 36Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 37 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 37Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 38 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 38Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 39 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 39Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 40 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 40Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 41 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 41Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 42 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 42Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 43 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 43Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 44 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 44Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 45 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 45Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 46 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 46Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 47 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 47Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 48 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 48Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 49 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 49Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 50 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 50Sovětský „kosmický náklaďák” uměl to, co žádný jiný, jeden existuje a jezdí dodnes - 51 - ZiL PES-1 zachranny vuz astronautu foto 51
Tímto kosmickým ZiLem PES-1 v SSSR lovili navrátilce z vesmíru

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše