Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi

Se slavnou limuzínou původem z SSSR se dnes můžete setkat leda v muzeích či na srazech veteránů. U nás už dobře známý designér ale zkusil stvořit její moderní podobu, v podobném duchu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi

3.11.2018 | Mirek Mazal

Se slavnou limuzínou původem z SSSR se dnes můžete setkat leda v muzeích či na srazech veteránů. U nás už dobře známý designér ale zkusil stvořit její moderní podobu, v podobném duchu.

Mezi nejproslulejší auta značky GAZ patří model 12, známý též jako ZIM. Po druhé světové válce podnik dostal úkol připravit nový šestimístný luxusní automobil, který by vyplnil mezeru v tehdejší nabídce sovětských značek. Vůz měl být hotov během necelých tří let, a tak se obecně očekávalo, že GAZ sáhne po předloze v podobě amerického Buicku, kterou přizpůsobí sovětským potřebám. Dopadlo to ale jinak a vzniklo auto opírající se hlavně o existující domácí techniku, třebaže k americkým křižníkům té doby neměl svou podobou daleko.

Vznikla tak sovětská limuzína, která budila obavy. Na rozdíl od svých následovníků sice mohla sloužit i soukromým osobám, proslula ale hlavně jako služební auto sovětské tajné policie NKVD nebo i Státní bezpečnosti NDR. K soukromým účelům si jeden kus pořídil i jeden z organizátorů vykonstruovaných politických procesů Alexej Čepička.

Dnes se se ZIMem běžně setkáte leda v muzeích, nepřehlédnutelný vůz sovětské a ruské historie ale znovu rezonuje. Zajímat se o něj začal designér Sergej Barinov, který má za sebou díla Poběda M20 Neoclassic nebo přenesení Volhy do jednadvacátého století hned v několika variantách.

Tentokrát jeho snahy směřují ke stvoření moderního automobilu pojmenovaného opět po sovětském ministrovi zahraničí. GAZ 12 ZIM (Zavod Imeni Molotova) ale tentokrát dostal přídomek Hyperliner. Zastaralé tvary vystřídaly oblé linie uhlazené karoserie s krytem na zadních kolech a jak už jméno napovídá, moderní tvář dávného postrachu ulic má výjimečné aerodynamické pojetí.

To začíná u chromové mřížky chladiče a pokračuje přes vyboulenou kapotu jako odkaz na předlohu. Zaoblené čelní sklo plynule přechází v kulatou střechu, která se svažuje až k zadní části Hyperlineru. Mohutný boční profil zdobí chromová lišta mezi blatníky a sloupky v barvě karoserie. Retro efekt dokresluje zmíněné ukrytí zadních kol po vzoru původního automobilu.

Kvůli pověsti se originálnímu ZIMu říkalo Černý havran, modernizace vzbuzuje opačné emoce a množství prosklených ploch s bohatým zbarvením světlého odstínu vyvolává pozitivní náladu. Ruská automobilka ví o snahách Barinova inovovat automobilové prostředí, ale zatím není v plánu skutečná výroba ani jednoho exempláře. Házet do koše podobné nápady na opulentní ruské stroje ale není radno - nová Putinova limuzína také vznikla z ničeho během několika let.


Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 1 - GAZ-12 ZiM Hyperliner foto prvni 01Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 2 - GAZ-12 ZiM Hyperliner foto prvni 02Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 3 - GAZ-12 ZiM Hyperliner foto prvni 03Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 4 - GAZ-12 ZiM Hyperliner foto prvni 04Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 5 - GAZ-12 ZiM Hyperliner foto prvni 05Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 6 - GAZ-12 ZiM Hyperliner foto prvni 06Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 7 - GAZ-12 ZiM Hyperliner foto prvni 07Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 8 - GAZ-12 ZiM Hyperliner foto prvni 08
GAZ 12 ZIM Hyperliner je další reinkarnovaný vůz návrháře Sergeje Barinova, nezajímavé rozhodně nevypadá

Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 9 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 01Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 10 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 02Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 11 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 03Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 12 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 04Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 13 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 05Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 14 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 06Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 15 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 07Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 16 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 08Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 17 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 09Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 18 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 10Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 19 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 11Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 20 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 12Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 21 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 13
Původní GAZ 12 ZIM je dnes raritou, tato má dokonce domov v České republice

Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 22 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 14Sovětský postrach ulic se vrací na scénu. Obávaný luxusní stroj dostal moderní verzi - 23 - GAZ 12 ZIM 1954 historie 15
Svého času vůz proslul i ve službách tajných policií či svou schopností pohybovat se po úpravách po kolejích

Zdroje: Sergej Barinov@Youtube, Ráj veteránů

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama