Škoda Octavia Scout je nejlepší čtyřkolka

Škoda to zase vyhrála, Scout je nejlepší čtyřkolka, i když nemá ani „pořádný” pohon všech kol...
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy

28.11.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Bizarní následky úpadku ruského výrobce supersportů zjevně neznají hranic. Léta po krachu se našla další jeho auta, včetně nepojízdné verze B3.

Krach zajímavé automobilky je vždycky smutný, i když samozřejmě není značka jako značka. Končívají automobilky se zajímavou historií, jako např. TVR, a také spousta jiných, které vznikají nově s cílem zaujmout zákazníky supersportů. Jenže dokud bude existovat Ferrari, a to jen tak nezanikne, bude mít cokoliv, co chce konkurovat strojům jako 488 GTB, dost těžkou startovní pozici.

Podobným příkladem budiž ruská značka Marussia. Ta měla plány vyrábět sporťáky a dokonce i crossover, ovšem obojí s vpravdě odvážným, přesněji spíše diskutabilním designem. Marussia, značka založená v roce 2007 závodním pilotem Nikolajem Foměnkovem, dokonce nakrátko expandovala do Formule 1. V roce 2014 ovšem byla nucena ukončit silniční i okruhové aktivity.

Později se na internetu objevovaly různé zkazky o tom, co se stalo se zbytky po téhle firmě. Skutečně vyráběla auta a nebylo jich úplně málo, některé zprávy zmiňovaly asi 3 500 prodaných kusů za sedmiletou existenci firmy, jenže na ziskový provoz to nestačilo a firma ukončila činnost poté, co ji přestal podporovat hlavní akcionář Andrej Čeglakov. Obrázky zaprášených nedokončených aut a opuštěných výrobních prostor jsou v každém případě smutné.

Z podobného soudku tu máme zprávy i dnes. Objevily se fotky dalších aut Marussie, stojících někde uprostřed lesů u nějaké chaty, protože vidíme přístřešek. Byly připojeny k nabídce prodeje čtyř aut Marussie - bílého kupé B1 s motorem Cosworth 2,8 V6, stříbrného kupé B2 s motorem Nissan 3,5 V6, nepojízdný prototyp kupé B3 a koncept sedmimístného crossoveru F2.

Ten je dost možná nejzajímavější, protože to je ten konkrétní vůz, který se v roce 2010 představil veřejnosti, žádný jiný dost možná neexistuje. Je postavený na základě SsangYongu Rexton a pod kapotou je dieselový motor od Mercedesu, ovšem vůz zvládne jízdu jen rychlostí 40 km/h. Také nemá hotový interiér, reálně použitelný tedy není a nejspíš by ani nebylo možné ho registrovat pro provoz na silnicích.

Na fotkách vidíme také jediný existující kousek verze B1 Spider, kterému do kompletního auta chybí opravdu hodně na vnějšku i v kabině, ten pravděpodobně součástí prodeje nebyl. Jestli a za kolik peněz se tato čtyři auta prodala, nemáme zprávy, kolegové z ruského Auto Review ovšem přidávají také informace o skutečném počtu vyrobených kusů v dobách, kdy Marussia ještě existovala, a do 3 500 má opravdu daleko - B1 prý existuje ve zhruba 20 kusech, verze B2 vzniklo 12 - 14 kousků. Jaká je realita, zůstává otázkou, věřili bychom ale spíše oněm novějším číslům...

U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 1 - marussia nalezy v lese 01U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 2 - marussia nalezy v lese 02U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 3 - marussia nalezy v lese 03U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 4 - marussia nalezy v lese 04U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 5 - marussia nalezy v lese 05U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 6 - marussia nalezy v lese 06U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 7 - marussia nalezy v lese 07U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 8 - marussia nalezy v lese 08U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 9 - marussia nalezy v lese 09U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 10 - marussia nalezy v lese 10U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 11 - marussia nalezy v lese 11U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 12 - marussia nalezy v lese 12U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 13 - marussia nalezy v lese 13
Dvorek plný starých, napůl pojízdných vraků, není výjimkou ani u nás. Dvorek plný sporťáků zaniklé značky je něco jiného

Zdroj: Auto Review

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše