- -

U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy

Bizarní následky úpadku ruského výrobce supersportů zjevně neznají hranic. Léta po krachu se našla další jeho auta, včetně nepojízdné verze B3.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy

28.11.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Bizarní následky úpadku ruského výrobce supersportů zjevně neznají hranic. Léta po krachu se našla další jeho auta, včetně nepojízdné verze B3.

Krach zajímavé automobilky je vždycky smutný, i když samozřejmě není značka jako značka. Končívají automobilky se zajímavou historií, jako např. TVR, a také spousta jiných, které vznikají nově s cílem zaujmout zákazníky supersportů. Jenže dokud bude existovat Ferrari, a to jen tak nezanikne, bude mít cokoliv, co chce konkurovat strojům jako 488 GTB, dost těžkou startovní pozici.

Podobným příkladem budiž ruská značka Marussia. Ta měla plány vyrábět sporťáky a dokonce i crossover, ovšem obojí s vpravdě odvážným, přesněji spíše diskutabilním designem. Marussia, značka založená v roce 2007 závodním pilotem Nikolajem Foměnkovem, dokonce nakrátko expandovala do Formule 1. V roce 2014 ovšem byla nucena ukončit silniční i okruhové aktivity.

Později se na internetu objevovaly různé zkazky o tom, co se stalo se zbytky po téhle firmě. Skutečně vyráběla auta a nebylo jich úplně málo, některé zprávy zmiňovaly asi 3 500 prodaných kusů za sedmiletou existenci firmy, jenže na ziskový provoz to nestačilo a firma ukončila činnost poté, co ji přestal podporovat hlavní akcionář Andrej Čeglakov. Obrázky zaprášených nedokončených aut a opuštěných výrobních prostor jsou v každém případě smutné.

Z podobného soudku tu máme zprávy i dnes. Objevily se fotky dalších aut Marussie, stojících někde uprostřed lesů u nějaké chaty, protože vidíme přístřešek. Byly připojeny k nabídce prodeje čtyř aut Marussie - bílého kupé B1 s motorem Cosworth 2,8 V6, stříbrného kupé B2 s motorem Nissan 3,5 V6, nepojízdný prototyp kupé B3 a koncept sedmimístného crossoveru F2.

Ten je dost možná nejzajímavější, protože to je ten konkrétní vůz, který se v roce 2010 představil veřejnosti, žádný jiný dost možná neexistuje. Je postavený na základě SsangYongu Rexton a pod kapotou je dieselový motor od Mercedesu, ovšem vůz zvládne jízdu jen rychlostí 40 km/h. Také nemá hotový interiér, reálně použitelný tedy není a nejspíš by ani nebylo možné ho registrovat pro provoz na silnicích.

Na fotkách vidíme také jediný existující kousek verze B1 Spider, kterému do kompletního auta chybí opravdu hodně na vnějšku i v kabině, ten pravděpodobně součástí prodeje nebyl. Jestli a za kolik peněz se tato čtyři auta prodala, nemáme zprávy, kolegové z ruského Auto Review ovšem přidávají také informace o skutečném počtu vyrobených kusů v dobách, kdy Marussia ještě existovala, a do 3 500 má opravdu daleko - B1 prý existuje ve zhruba 20 kusech, verze B2 vzniklo 12 - 14 kousků. Jaká je realita, zůstává otázkou, věřili bychom ale spíše oněm novějším číslům...

U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 1 - marussia nalezy v lese 01U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 2 - marussia nalezy v lese 02U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 3 - marussia nalezy v lese 03U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 4 - marussia nalezy v lese 04U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 5 - marussia nalezy v lese 05U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 6 - marussia nalezy v lese 06U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 7 - marussia nalezy v lese 07U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 8 - marussia nalezy v lese 08U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 9 - marussia nalezy v lese 09U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 10 - marussia nalezy v lese 10U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 11 - marussia nalezy v lese 11U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 12 - marussia nalezy v lese 12U chaty v lese se našly další ostatky zkrachovalé Marussie, vzácné prototypy - 13 - marussia nalezy v lese 13
Dvorek plný starých, napůl pojízdných vraků, není výjimkou ani u nás. Dvorek plný sporťáků zaniklé značky je něco jiného

Zdroj: Auto Review

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše