V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu

Lidé jsou v poslední době zblázněni do všeho královského a auta to zjevně nemíjí. Jinak nepříliš hodnotný, 43 let starý Range Rover se nyní v aukci prodal za cenu nového. Jezdil s ním totiž princ Charles.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu

25.7.2018 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Lidé jsou v poslední době zblázněni do všeho královského a auta to zjevně nemíjí. Jinak nepříliš hodnotný, 43 let starý Range Rover se nyní v aukci prodal za cenu nového. Jezdil s ním totiž princ Charles.

Luxusní crossovery a SUV nejsou dnes ničím výjimečným. Nicméně v 50. letech minulého století šlo o nedostatkové zboží. Nic na tom nezměnil ani příchod Land Roveru v roce 1948, přestože za něj v podstatě ručil i král Charles VI. Britové a s nimi vlastně i celý svět si tak museli počkat až do roku 1971, než dorazil Range Rover, jenž nadprůměrné schopnosti v terénu doplnil i vysokým komfortem a luxusní výbavou.

Prakticky ihned po odhalení se britská automobilka dočkala velkého množství objednávek, přičemž ty první vždy s představením nové série či rovnou generace pocházely od královské rodiny. Ta kupovala jak zcela standardní provedení, tak i zakázkové varianty. I proto ostatně byla současná královna k vidění za volantem či na zadních sedadlech tohoto SUV nejčastěji ze všech vozů, jež se v královském vozovém parku objevily.

Vy se nyní na fotkách díváte na exemplář z roku 1975, který stejně jako originál disponoval 3,5litrovým osmiválcem. Výkon však navzdory velikosti pohonné jednotky činil pouhých 137 koní, přičemž na všechna čtyři kola jej přenášel čtyřstupňový manuál. Ten ostatně až do roku 1977 byl jedinou dostupnou převodovkou, teprve poté dorazila také alternativa v podobě třístupňového automatu od Chrysleru.

S ohledem na nízký výkon a hmotnost 1 770 kilogramů nejspíše nepřekvapí, že jízdní dynamika není zrovna dechberoucí. Dle tvrzení automobilky bylo možné stovku zvládnout za 16,6 sekundy, nejvyšší rychlost pak činila 154 km/h. To opravdu nejsou závratné hodnoty, stejně jako sprint na čtvrtmíli (0-400 metrů) za 18,5 sekundy. Hmotnosti, technice, výkonu i době vzniku odpovídá i průměrná spotřeba 18,1 l/100 km.

Královský dvůr si tento vůz převzal 13. srpna 1975 v zelené barvě Lincoln Green, jež byla kombinovaná s béžovou střechou. Používal jej zejména tehdy mladý (27 let) princ Charles, který byl v jeho společnosti opakovaně zvěčněn tehdejším tiskem. Kdy jej královská rodina vyřadila ze služby, to dnes není jisté. Víme pouze tolik, že byl považován za ztraceny a jeho stopy se začínají objevovat až v této dekádě, kdy byl nalezen v žalostném stavu na jedné farmě ve Worcesteru. Jeho majitel si přitom měl být „královského původu“ byl vědom, přesto jej nechal chátrat.

Vůz tak změnil majitele a že jde o bývalý Charlesův stroj, posléze potvrdilo i britské historické muzeum. Range Rover následně prošel důkladnou renovací, která byla svěřena byla společnosti Twenty-Ten Engineering of Redditch. Majitele vyšla na 60 tisíc liber (cca 1,37 milionu korun), nikoli však s cílem uskladnit vůz v muzeu.

Po renovaci se dosavadní majitel rozhodl vyrazit na výlet do italského regionu Prosecco, kromě toho však absolvoval i několik dalších výletů. Počet najetých mil tedy navýšil na 62 tisíc (zhruba 100 tisíc kilometrů). Vhod mu přitom přišel jak objemný zavazadelník, tak opravdu pohodlný interiér, který se pyšní kompletním přečalouněním. S novou kůží jsou navíc spárovány i koberečky.

Pokud se podíváte na jednotlivé detaily, pochopíte, proč si návrat do původního stavu vyžádal více než tisíc hodin ruční práce. Jeho majitel jej ovšem i přesto poslal o uplynulém víkendu do aukce. Dle odhadů síně Silverstone Auctions měl vlastníka změnit za 80 tisíc liber (2,3 mil. Kč), nakonec se však prodal za 101 250 GBP (2 931 500 Kč). To na 43 let starý Range Rover vskutku nemalá suma a je to také více peněz, než jaké byste dnes dali za nový exemplář - ovšem bez „královského rodokmenu“...


V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 1 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 01V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 2 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 02V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 3 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 03V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 4 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 04V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 5 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 05V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 6 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 06V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 7 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 07V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 8 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 08V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 9 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 09V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 10 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 10V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 11 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 11V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 12 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 12V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 13 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 13V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 14 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 14V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 15 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 15V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 16 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 16V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 17 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 17V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 18 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 18V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 19 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 19V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 20 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 20V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 21 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 21V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 22 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 22
Tento třiačtyřicet let starý Range Rover se právě prodal za tři miliony korun...

V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 23 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 23V Británii našli léta ztracený vůz mladého prince Charlese. Prodal se za tučnou sumu - 24 - Range Rover 1975 Princ Charles na prodej 24
...důvodem je první majitel, nástupce britského trůnu

Zdroj: Silverstone Auctions

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama