Reklama

V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad

U nás v lesích najdeme z historicky cenných věcí nanejvýš schovanou munici po Němcích nebo po Sovětech, v Americe se dají trochu jiné věci. Třeba převodovky Turboglide z 50. let.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad

26.6.2018 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

U nás v lesích najdeme z historicky cenných věcí nanejvýš schovanou munici po Němcích nebo po Sovětech, v Americe se dají trochu jiné věci. Třeba převodovky Turboglide z 50. let.

Pokud vlastníte detektor kovů a vypravíte se zejména do severních Čech, velmi pravděpodobně po krátkém hledání narazíte na smutná mementa druhé světové války. V lesích se tam stále válí helmy, náboje, bodáky či dokonce torza střelných zbraní. U železniční tratě v Sosnové u České Lípy byl takto na sklonku 80. let objeven hotový nacistický poklad. Němci prchající před spojeneckými vojsky se totiž zbavovali všeho, co by zpomalovalo jejich tempo. Jeden jediný příkop tak kupříkladu ukrýval šest tun granátů.

Na podobné nálezy může Amerika zapomenout, ač jde o častého aktéra válečných konfliktů. Nicméně přímo na území Spojených států panuje již prakticky sto let mír, v roce 1924 totiž došlo k definitivnímu ukončení tzv. Indiánských válek, jež započaly v roce 1609 rozpínavostí Angličanů. Neznamená to ovšem, že by v zemi nebylo možné nalézt rovněž různé svérázné poklady. Jen jsou o trochu jiné než ty české a mají větší spojitost s nám bližší automobilovou tématikou.

Řeč je o hromadě automatických převodovek Turboglide, jež koncern General Motors vyráběl v 50. letech minulého století. Objevil ji opravář lisů Dennis Viers, který se před nedávnem procházel poblíž továrny v Parmě na předměstí Clevelandu v Ohiu. Tu GM otevřelo v roce 1948, přičemž kromě lisovny zde také sídlila výroba pohonných jednotek. Tu před osmi lety kvůli restrukturalizaci amerického koncernu zrušili.

Viers se tedy procházel poblíž již neužívaného areálu a všiml si, že ze země trčí cosi kovového, přitom důvěrně známého. Dříve tu byl močál, ten ale z vyschl a vydal svá tajemství. „Když jsem se podíval blíže, náhle jsem zjistil, že je to převodovka,“ říká k nálezu Dennis. K jeho překvapení nešlo o ojedinělý nález, jen během přestávky na oběd stihl napočítat deset automatů. Sám je ovšem přesvědčen, že v bývalém močálu jich odpočívá daleko více. Otázkou však je, proč tam vůbec jsou.

„Velmi pravděpodobně byly špatné či tak něco. Nebo jednoduše měli paletu špatných, kterou se rozhodli dát stranou. A když došlo k ukončení výroby, ona paleta se posouvala napříč továrnou, až některý z manažerů rozhodl, že je třeba se jí zbavit,“ vypočítává možnosti toho, co se na sklonku 50. nebo na počátku 60. let mohlo stát. Dle pamětníků přitom GM danou lokalitu užívalo i jako skladiště, pročež se mohlo stát, že paleta s převodovkami zůstala zapomenuta.

Zajímavé ovšem je, že dle záznamů archivu GM se převodovky Turboglide ve skutečnosti nevyráběly v továrně v Parmě, nýbrž ve 180 kilometrů vzdáleném Toledu. Na předměstí Clevelandu se montovaly dvourychlostní automaty Powerglide, jež tehdy byly mnohem běžnějším typem automatů. Typ Turboglide byl mnohem komplexnější a díky trojici „ozubených“ konvertorů točivého momentu zjemňujících řazení jej můžeme přirovnat k dnešnímu CVT.

Techniku ale nyní nechme stranou. Otázkou je, jak se převodovky vyráběné v jednom městě dostaly do takřka dvě stě kilometrů vzdáleného močálu. Záznamy GM totiž nezahrnují jejich produkci v Parmě. Podle zástupců archivu koncernu je ale možné, že automobilka hodlala jejich produkci skutečně rozjet i ve druhé lokalitě. Vzniknout tak mohla pilotní várka převodovek. Nicméně proč se dostala do močálu, nikdo neví.

Možností je samozřejmě hodně, opravdu mohlo jít o závadné kousky nebo onu část pilotní produkce, jež byla předčasně ukončena. Převodovky pak mohly být naskládány do beden a při převozu se s nimi mohl převrátit náklaďák. GM pak nechalo vyprostit pouze vůz, jeho náklad ale nechalo napospas osudu. Zda jsme ale skutečně udeřili hřebíček na hlavičku, to se možná nikdy nedozvíme, na každý pád je to pozoruhodný nález - hromada starých převodovek je to poslední, co při procházce lesem čekáte, že objevíte...

V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 1 - GM Turboglide v mocalu 01V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 2 - GM Turboglide v mocalu 02V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 3 - GM Turboglide v mocalu 03V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 4 - GM Turboglide v mocalu 04V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 5 - GM Turboglide v mocalu 05V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 6 - GM Turboglide v mocalu 06V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 7 - GM Turboglide v mocalu 07V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 8 - GM Turboglide v mocalu 08V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 9 - GM Turboglide v mocalu 09V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 10 - GM Turboglide v mocalu 10V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 11 - GM Turboglide v mocalu 11V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 12 - GM Turboglide v mocalu 12V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 13 - GM Turboglide v mocalu 13V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 14 - GM Turboglide v mocalu 14V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 15 - GM Turboglide v mocalu 15V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 16 - GM Turboglide v mocalu 16V lese u staré továrny General Motors byl objeven svérázný automobilový poklad - 17 - GM Turboglide v mocalu 17
Zatímco v Čechách se nachází hlavně munice z druhé světové války, ve Státech objevily hromadu převodovek částečně utopených v močálu. Jak se tam dostaly a proč, nikdo neví

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše