Reklama

V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu

Říká se jí Carevna a bylo to první auto používající obchodní označení Volha. V pěkném stavu se nevídá, tento kus je dokonalý, přežíval v suché garáži.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu

1.5.2017 | Marek Bednář | 25 příspěvků

Říká se jí Carevna a bylo to první auto používající obchodní označení Volha. V pěkném stavu se nevídá, tento kus je dokonalý, přežíval v suché garáži.

Řada aut je dnes považována za raritní, i když se jich ve své době vyráběly statisíce. Dá se to pochopit - řada z nich skončila na vrakovišti kvůli závadě či korozi kterou se tehdy nevyplatilo opravit, řada byla rozebrána na náhradní díly, další kusy byly odepsány kvůli nehodě. A přesně to platí i o prvním automobilu s označením „Volha” vůbec, GAZu M-21, přezdívaného také „Carevna”.

Vyrobilo se ho asi 640 tisíc kusů, takže k raritě měl svého času daleko, dnes jí je. Narazit na nějaký přežívající exemplář není v zemích bývalého Sovětského svazu zase tak složité, většina jich je ale dost unavených. Tenhle šedý, který si můžete prohlédnout na fotkách níže, ale nikoliv - je jako nový. Byl objeven nedaleko ukrajinského města Černihiv s 28 tisíci kilometry na tachometru.

Od roku 1962 ho měl ve vlastnictví jediný majitel, člen armády, který už v novém tisíciletí zemřel a rodina o jeho auto zájem nejevila. Ani on sám s ním nakonec příliš nejezdil a parkoval ho většinu v garáži. Očividně suché a dobře větrané, protože vůz má původní lak a není na něm prý ani smítko koroze. V podobně krásném stavu je také interiér; samozřejmě na něm je vidět 55 let věku, ale za velmi zachovalý původní stav to můžeme označit zcela jistě. I přední lavice je pod potahem v docela dobrém stavu.

Máme před sebou vůz z roku 1962, tedy z prvního modelového roku tzv. třetí série, kterou lze snadno poznat podle chromované přední masky s vertikálním žebrováním. Pod kapotou je sériový 2,4l čtyřválec s označením ZMZ-21A a výkonem 75 koní. Vůz má manuální převodovku; GAZy M-21 se vyráběly i s automaty, ovšem jen chvíli na konci 50. let. Údajně z nabídky zmizely, protože bylo velmi málo servisů, kde by si s nimi dokázali poradit.

Vůz není na prodej, tedy alespoň ne teď. Dozvídáme se o něm od ruských nadšenců, kteří zdokumentovali jeho objevení v oné garáži bývalého vojáka. Jeho rodina jej záhy, prý po přemlouvání neodbytného zájemce, prodala. Za jakou cenu, nevíme, ale možná jej nékdy v blízké budoucnosti uvidíme zase v prodeji. Takhle zachovalý kus je dnes mezi „Carevnami” skutečná vzácnost, však si jej prohlédněte sami...

V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 1 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 01V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 2 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 02V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 3 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 03V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 4 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 04V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 5 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 05V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 6 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 06V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 7 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 07V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 8 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 08V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 9 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 09V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 10 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 10V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 11 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 11V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 12 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 12V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 13 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 13V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 14 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 14V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 15 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 15V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 16 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 16V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 17 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 17V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 18 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 18V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 19 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 19V ukrajinské garáži našli zapomenutou původní Volhu, je v úžasném stavu - 20 - gaz m-21 carevna cernihiv objev 20
Takto zachovalý původní stav je u GAZu M-21 dnes již vzácností

Zdroje: Roma Urraco@Drive2

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 25 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše