Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel

Je to prý nejluxusnější automobil pro kempování kdekoli na zeměkouli. A i když tak na pohled nevypadá, ve svém nitku toho ukrývá opravdu hodně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel

16.8.2018 | Mirek Mazal

Je to prý nejluxusnější automobil pro kempování kdekoli na zeměkouli. A i když tak na pohled nevypadá, ve svém nitku toho ukrývá opravdu hodně.

Firma Earthroamer z amerického Colorada proslula svými robustními, bohatě vybavenými expedičními vozy. Tato vozidla staví teprve od roku 1998, přesto si již v tomto segmentu vydobyla renomé, zejména díky modelu XV-LTS. Dnes si představíme jeho většího sourozence, model jménem XV-HD.

Jeho příchod byl očekáván už dříve, práce na voze ale nakonec zabrala více času. Cílem byl obytný automobil, který je schopný cestovat po celém světě přes všechny typy terénu při poskytnutí luxusního kempování. Firma pro výrobu obytné části použila vylisovanou konstrukci ze skleněných vláken, která má při nízké hmotnosti zajistit vysokou pevnost při nízké hmotnosti dobrých izolačních schopnostech. Earthroamer přitom neomezovala ve vnější stylizaci automobilu, ani jeho vnitřním uspořádání, proto model XV-HD skýtá prostor až pro šest cestujících.

Navzdory drsnému zevnějšku ale uvnitř neočekávejte partyzánské doupě - tohle auto, ač svým pojetím připomíná spíše pevnost, má uvnitř blíže k přepychovému apartmánu než k automobilu na expedice. Příkladem může být kvalitní dřevěný ručně vyráběný nábytek, prostorná kuchyně s mramorovou kuchyňskou linkou s indukcí a nerezovými spotřebiči, velká lednice, prostorná obývací plocha, rozměrná dvojitá postel, zábavní systém se zvukem Bose, širokoúhlé televizory, pračka vč. sušičky, samostatné WC a sprchový kout, podlahové sálavé vytápění nebo naopak chytrá klimatizace, která může chladit pouze zvolenou obytnou část.

Zvenku překvapí vysouvací kuchyňský kout, druhá sprcha na základní hygienu nebo samonavíjecí markýza s LED-osvětlením. Dotykové ovládací centrum s konektivitou iOS umožňuje řídit systémy a funkce auta i na dálku. Konstruktéři navíc navýšili kapacitu baterií i vodních nádrží, aby vystačily při delších cestách do přírody. Není potřeba propanu nebo hlučných generátorů, vše se snaží být efektivní.

Základnu pro velkou robustní konstrukci o rozměrech 10,7 x 2,6 x 4,1 metrů poskytuje obří verze Fordu F, model F-750. Je poháněn 6,7 litrovým dieselovým osmiválcem se šestistupňovou automatickou převodovkou, která přenáší výkon motoru na všechna kola. Celkový výkon dosahuje 243 kW (330 koní) a točivého momentu 983 Nm. Dojezd se odvíjí od náročnosti terénu, celkem rezervní nádrže pojmou 435 litrů nafty. Nástrahy terénu překonávají pneumatiky Michelin XZL 46" a jejich funkci vylepšuje přední hydraulický a zadní vzduchový podvozek. Pro všechny případy je nainstalovaný přední naviják s tažnou sílou 13,5 tuny.

Firma zatím postavila tři exempláře tohoto stroje a další chystá. V případě vašeho zájmu umí uspokojit další poptávku na přelomu roku 2018 a 2019. Krom trpělivosti to chce už jen „drobnost”, nejméně 1,5 milionu dolarů, tedy asi 34 milionů korun za základní provedení. Je to cena za pokrokovou konstrukci, přepychové materiály a prostorný vnitřek a nemusí být konečná, lze ji ještě navýšit dodatečným vybavením. Málo to opravdu není, má ale jít o automobil od základu navržený pro cesty kamkoliv na zeměkouli s pohodlím čtyřhvězdičkového hotelu...


Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 1 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 01Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 2 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 02Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 3 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 03Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 4 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 04Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 5 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 05Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 6 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 06Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 7 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 07Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 8 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 08Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 9 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 09Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 10 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 10Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 11 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 11Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 12 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 12Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 13 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 13Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 14 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 14Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 15 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 15Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 16 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 16Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 17 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 17Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 18 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 18Američané postavili pevnost na kolech za 34 milionů. Uvnitř skrývá luxusní hotel - 19 - Earthroamer XV-HD 2018 dalsi 19
Kdo chce mít komfort čtyřhvězdičkového hotelu kdekoli na zemi, měl by vyrazit směrem Earthroamer XV-HD

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama