Reklama

Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil

Aston poprvé ukázal produkci blízkou verzi svého hypersportu. Ten kromě světel dostal i jiná litá kola, boční kapsy sání či zadní difuzor a výfuk.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil

14.6.2017 | Petr Prokopec | 20 příspěvků

Aston poprvé ukázal produkci blízkou verzi svého hypersportu. Ten kromě světel dostal i jiná litá kola, boční kapsy sání či zadní difuzor a výfuk.

Už pomalu slyšíme vaše reakce v diskuzi, že podobný názor, jsme si mohli nechat pro sebe. Ale nemáme nyní na mysli záď, ta vypadá docela fešně, ale příď vozu, který by měl redefinovat měřítka supersportů. Dle svých tvůrců by totiž chystaný Aston Martin Valkyrie měl být na některých okruzích rychlejší než monoposty Formule 1 či prototypy LMP1.

Jak je to možné, nejspíše již nemusíme dodávat, k prvotnímu odhalení vozu došlo - jak naznačuje onen nadpis - takřka před rokem. Automobilka však zákazníkům i zbytku světa ukázala pouze koncept a uvedla, že produkční variantu můžeme očekávat letos v září ve Frankfurtu. Zároveň bylo oznámeno, že značka ve spolupráci s legendárním designérem Adrianem Neweym podřídila vše aerodynamice.

Extrémním tvarům hyperportu se tedy nemůžeme divit, prakticky vše bylo uzpůsobeno co nejefektivnějšímu obtékání vzduchu. I bez enormního křídla, které by ostatně jen redukovalo nejvyšší rychlost, tak Valkyrie dokáže v příslušné rychlosti jezdit po stropě. Nicméně je třeba dodat, že stvořit závodní vůz je ve výsledku o trochu snadnější než silniční. Tam přijde ke slovu řada nesnází.

Světlomety jsou samozřejmě jednou z nich, ačkoliv to na první pohled nevypadá. Třeba pozice těch čelních je jasně daná - musí být na přídi, nikoliv na střeše, bocích či na zádi. Nicméně variabilní je již tvar, který může ovlivnit i použitelná technologie. Pokud sáhnete po LEDkách či rovnou laserových lampách, můžete počítat s daleko užším provedením, než by tomu bylo u xenonů či halogenů. Zvenčí navíc nikdy nevidíte celé světlo, jeho značná část je ukryta pod povrchem, čemuž musí být uzpůsobena struktura vozu. V závislosti na použité technice je pak navíc ovlivněna i hmotnost, respektive její rozložení, přestože jde o gramy či kila.

Ve výsledku tedy není překvapivé, že Astonu Martin transformace konceptu na produkční vůz zabrala takřka rok. Co už překvapivé je, jak výsledek vypadá. Tvary předních světlometů jsou docela nudné, jak ukazuje jediná oficiální fotka Astonu i pár dalších od Bogdana Capusana. Z jejich publikování Aston Martin a Red Bull asi nebudou mít radost, neboť jak jsme zmínili, vůz bude oficiálně představen až ve Frankfurtu. U příležitosti Velké ceny Monaka však obě firmy nechaly zákazníky produkční variantu prozkoumat a jak je patrné i z přiložené pozvánky, vše mělo být tajné.

My se ale na Capusana nezlobíme, novinku si díky němu můžeme prohlédnout i další detaily. Vidíme tak odlišnou zadní část předního blatníku, do které se nyní zakusuje prominentní boční linie. Změnily se také kapsy sání, na zádi si pak můžeme povšimnout odlišných světlometů či až bizarně obřího difuzoru a nad ním trůnících koncovek výfuku. Pomalu se tedy dá říci, že zde máme zcela jiný vůz, než jaký byl představen před rokem, ačkoliv silueta zůstává stejná.

Zmínit pak můžeme ještě první pohled na interiér, kde pokračují karbonové orgie. Z uhlíkových vláken je prakticky vše, nač pohlédnete, včetně sedadel. Ta se přitom budou lišit kus od kusu, a nikoliv jen kvůli tomu, že skořepina řidiče bude odlévána majiteli na tělo jako u závodních vozů. Zákazníci si totiž mohou dopřát i jednomístnou konfiguraci.

Je to tedy dost změn, které rok trvající práci snadno ospravedlní. A kdyby ne, jsou tu i jiné věci, které Aston dělá ve chvílích, kdy nevyvíjí auta. Spolu s firmou Hogan vyprodukoval novou omezenou edici luxusních bot zvaných Aston Martin x Hogan FW1718. Ty zaujmou především jazykem, který je vyroben z klasické leštěné hnědé kůže. Zbytek povrchu tvoří kůže broušená, kterou doplňuje nylonová síťovina. Na té se skví velké „H“, jež odkazuje na spolupracující firmu. K dispozici bude čtveřice barevných variant, hnědý jazyk však zůstává neměnný. Pro celý svět je pak k dispozici jen 3 000 párů, přičemž ceny startují na 375 Eur (cca 9 900 Kč) - hodně peněz na boty, ale ne zase tak moc na Aston Martin...

Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 1 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 01
Aston Martin se pochlubil zatím jen jediným snímkem Valkyrie, a to ve společnosti Sereny Williams

Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 2 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 02Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 3 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 03Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 4 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 04
Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 5 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 05Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 6 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 06Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 7 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 07
Na světě jsou však i další snímky...

Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 8 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 08Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 9 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 09Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 10 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 10Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 11 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 11Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 12 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 12Astonu Martin trvalo rok, než dal Valkyrii světla. Krasavici přesto nestvořil - 13 - Aston Martin Valkyrie 2017 nove foto 13
...kromě toho si můžeme představit i novou luxusní obuv značky, jenž vznikla ve spolupráci s firmou Hogan

Zdroje: Aston Martin@Twitter, Autoblog.nl

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 20 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše