Reklama

Číňané vám brzy do auta přidají 25letou „spolujezdkyni”, která splní každé přání

Číňané možná neumí udělat auta tak designově, technicky či bezpečnostně vytříbená, zajímavé nápady jim ale nechybí. Tahle virtuální spolujezdkyně je jako vystřižená ze sci-fi filmů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané vám brzy do auta přidají 25letou „spolujezdkyni”, která splní každé přání

26.4.2018 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Číňané možná neumí udělat auta tak designově, technicky či bezpečnostně vytříbená, zajímavé nápady jim ale nechybí. Tahle virtuální spolujezdkyně je jako vystřižená ze sci-fi filmů.

Ani nemusíte být fanoušky vědeckofantastických filmů, abyste zaregistrovali technologii hologramů. V obecné rovině to není nic nového, první patenty z této oblasti pochází už z první poloviny minulého století a ve filmech ji vídáme jen o málo kratší dobu. Třeba ve slavném Total Recall z roku 1990 s jejich pomocí lidé mezi sebou „telefonovali” tak, že se viděli, jako by stáli vedle sebe - jen jeden člověk byl ale skutečný, ten druhý se promítal do prostoru z malého zařízení položeného klidně na zemi.

Promítnout takto něco do prostoru dnes jistě není problém, žádné podobné aplikace jsme se ale zatím nedočkali, ani v domácnostech. O to překvapivější je, že Číňané chtějí podobnou projekci použít ve svých autech. Za tímto nápadem stojí čínská značka Wey spadají pod automobilku Great Wall Motors, která na domácím autosalonu v Pekingu představila koncept počítající s osobní asistentkou právě ve formě hologramu.

Asistent dostal podobu pětadvacetileté ženy „evropského vzhledu”, která je oblečená do uniformy v hotelovém stylu. Na palubě se má stát jakousi další pasažérkou, která prý pomůže s odpovědmi na prakticky veškeré vaše dotazy. A kromě toho zvládne i jednoduché úkoly, mezi něž patří třeba ovládání hlasitosti audio systému.

Pokud se obáváte, že by hologram mohl narušit vaše soustředění za volantem, a to přesto, že ona žena je oblečená velmi decentně, je to jistě správný postřeh. Minimálně v případě Wey-X, jak zní název tohoto konceptu, se to ale stát nemůže, žádným volantem osazen nebyl. Místo toho zde máme autonomní řízení, které by dle automobilky mělo být na úrovni SAE5 - zapotřebí tedy nejsou ani pedály.

To je hudba vzdálené budoucnosti, použití samotné digitální asistentky ale připadá v úvahu mnohem dříve. Toto řešení prý nemá daleko k sériovému nasazení a máme jej očekávat coby příplatkovou výbavu v některém z dalších nových modelů značky. Jsme docela zvědavi, co na to budou říkat skutečné pasažérky, ale možná Číňané dovolí i volbu asistenta, či... čehosi bezpohlavního.

Zmínit dále můžeme, že vůz komunikuje s posádkou na bázi rozpoznávání obličeje, díky čemuž dochází k odemčení a nastartování. Cíl cesty zadáte hlasově oné holografické asistentce, během jízdy pak vůz skrze kamery a monitor srdečního tepu zabudovaný v sedadlech sleduje i vaše zdraví a kondici, čemuž následně přizpůsobí třeba klimatizaci či hudební podkres.

S ohledem na přístup k těmto informacím pak asi nepřekvapí, že vůz si vytvoří o každém uživateli biometrickou mapu - na základě onoho rozpoznání obličeje tak dochází k individuálnímu nastavení sedadel, hudební předvolby či již dříve nastavených cílů v navigaci. Snadno tak může dojít ke sdílení tohoto automobilu mezi několika uživateli.

Kromě tohoto konceptu přitom značka Wey představila v Pekingu i tři další koncepční SUV, v jejich případě ale již sáhla po benzinovém nebo hybridním ústrojí. Počítat v jejich případě tedy se sériovou výrobou můžeme, s holografickou asistentkou ale zatím nikoli. Snad příště, úplně nezajímavý nápad to není...

Číňané vám brzy do auta přidají 25letou „spolujezdkyni”, která splní každé přání - 1 - Wey-X Concept 2018 prvni foto 01Číňané vám brzy do auta přidají 25letou „spolujezdkyni”, která splní každé přání - 2 - Wey-X Concept 2018 prvni foto 02Číňané vám brzy do auta přidají 25letou „spolujezdkyni”, která splní každé přání - 3 - Wey-X Concept 2018 prvni foto 03Číňané vám brzy do auta přidají 25letou „spolujezdkyni”, která splní každé přání - 4 - Wey-X Concept 2018 prvni foto 04Číňané vám brzy do auta přidají 25letou „spolujezdkyni”, která splní každé přání - 5 - Wey-X Concept 2018 prvni foto 05Číňané vám brzy do auta přidají 25letou „spolujezdkyni”, která splní každé přání - 6 - Wey-X Concept 2018 prvni foto 06
Wey-X je koncept nového čínského autonomního elektrického SUV, který volant a pedály nahrazuje umělou inteligencí a holografickou asistentkou

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama