Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut

Řada lidí bere auto i klíče od něj jako prostředek reprezentace. Takovým by mohla učarovat nabídka firmy Awain, která řeší „problém příliš levných klíčů od vozu”.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut

12.4.2019 | Petr Prokopec

Řada lidí bere auto i klíče od něj jako prostředek reprezentace. Takovým by mohla učarovat nabídka firmy Awain, která řeší „problém příliš levných klíčů od vozu”.

Stále tomu říkáme klíč od vozu, většinou v sobě ta věc dokonce i klíč stále skrývá. Stále častěji ale jde jen o předmět, který stačí mít u sebe a vůz nás nejen pustí dovnitř, ale také nám umožní odjet. Vlastně ani nemusí jít o krabičku s tlačítky. Aston Martin či Land Rover lze otevřít prostřednictvím exkluzivního řemínku na zápěstí, u Hyundai nyní postačí již jen otisk prstu. Jde jen o špičky ledovce, neboť bez klíčků lze dnes otevřít prakticky každý automobil. Tedy bez klíčků, na mysli máme spíše ono mačkání tlačítka na dálkovém ovládání. Ani to ale již není třeba vyndávat z kapsy, technologie zkrátka pokročily.

Bývalý novinář Jalmari Mattila má ovšem dojem, že ti nejmovitější z nejmovitějších stále lpí na tradicích. A co více, automobilky na ně vůbec nemyslí. Když testoval ty nejluxusnější vozy na světě, byl podle svých slov zklamán přístupem jejich výrobců. Ti autům za desítky milionů korun dodali obyčejné klíčky nikoli nepodobné těm, které dostanete třeba k Octavii, což Mattila považuje za největší faux pas. Proto se spojil se dvěma svými finskými krajany, designérem a hodinářem, a společně zformovali společnost Awain.

Firma aktuálně nabízí tři druhy klíčků, pro všechny však byl použit stejný základ. Liší se tedy pouze v tom, z jakých materiálů jsou vyrobeny. Základem je provedení Quantum, které bude vyrobeno maximálně ve 20 kusech. Každý pokrývá mozaika ze 354 diamantů o celkové váze 3,6 karátu a 175 gramů osmnáctikarátového zlata. Jeho barvu si můžete vybrat, což ostatně platí také o koženém povrchu klíčku. Ten je rovněž možné zaměnit za dřevěné obložení.

Tytéž volby vás čekají rovněž u klíčků Serenity a Phantom. Rozdíl se skrývá v tom, že první zmíněný je pokryt diamanty o hmotnosti 20 karátů a druhý dokonce o hmotnosti 34,5 karátu. Navíc v tomto případě jsou kousky mnohem větší a zbroušené do trojúhelníků, což cenu vyšroubovalo na půl milionu Eur (cca 12,8 mil. Kč). Není tak vlastně překvapivé, že vyroben bude jen jeden kus. Serenity za 89 000 Eur (2 279 420 Kč) pak vznikne ve 20kusové edici, tak jako Quantum za 49 000 Eur (1 255 000 Kč).

Výroba každého klíčku zabere 100 až 300 hodin. Tento rozptyl je dán i tím, že klient může požádat ještě o další individualizaci. V takové chvíli jsou ovšem výše zmíněné ceny jen odrazovým můstkem. Není tak podivné, že klíčky jsou nabízeny pouze pro vozy luxusních výrobců Aston Martin, Bugatti, Bentley, Lamborghini, Maserati, Maybach, Mercedes-Benz, McLaren, Porsche a Rolls-Royce. V případě jiných aut nakonec nedávají velký smysl. A nebo byste si k Fabii za 350 tisíc koupili o milion dražší klíč?


Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 1 - Awain Key 2019 prvni sada 01Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 2 - Awain Key 2019 prvni sada 02Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 3 - Awain Key 2019 prvni sada 03Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 4 - Awain Key 2019 prvni sada 04Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 5 - Awain Key 2019 prvni sada 05Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 6 - Awain Key 2019 prvni sada 06Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 7 - Awain Key 2019 prvni sada 07Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 8 - Awain Key 2019 prvni sada 08Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 9 - Awain Key 2019 prvni sada 09Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 10 - Awain Key 2019 prvni sada 10Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 11 - Awain Key 2019 prvni sada 11Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 12 - Awain Key 2019 prvni sada 12Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 13 - Awain Key 2019 prvni sada 13Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 14 - Awain Key 2019 prvni sada 14Finové začali prodávat exkluzivní klíče od auta, které stojí víc než většina aut - 15 - Awain Key 2019 prvni sada 15
Společnost Awain představila kolekci exkluzivních klíčků určených jen pro ty nejbohatší. Zda s nimi v době, kdy se klíčky již ani nevyndavají z kapsy, uspěje, je otázkou

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama