Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě

Zvláštní tvary předních partií připomenou kde co, mají ale své technické opodstatnění. Jsou jednou z mnoha technických fines, které učiní z nového japonského rychlovlaku vůbec nejrychlejší stroj svého druhu na celém světě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě

13.5.2019 | Mirek Mazal

Zvláštní tvary předních partií připomenou kde co, mají ale své technické opodstatnění. Jsou jednou z mnoha technických fines, které učiní z nového japonského rychlovlaku vůbec nejrychlejší stroj svého druhu na celém světě.

Japonsko je v řadě oblasti na špici světového vývoje a železniční doprava patří mezi ně. Je kolébkou vysokorychlostních vlaků Šinkansen, které neustále vylepšuje. Pod vlajkou Východojaponské železniční společnosti tak o víkendu začalo testování nejnovějšího vlaku, který si říká Alfa-X.

Vedení firmy s ním nemá skromné záměry. Očekává, že zbrusu nová souprava po dokončení dosáhne v běžném provozu rychlost přesahující 400 km/h, což by stačilo na titul nejrychlejšího vlaku planety. Běžná cestovní rychlost má činit 360 km/h, čili o 40 km/h více než současný rekord Šinkansenu série E5 na trati Tóhoku. Na nejdelším úseku v zemi bude docházet k testovacím jízdám, konkrétně dvakrát týdně stroj dostane prostor mezi městy Aomori a Sendai. Probíhat budou až do roku 2021, kdy se očekává dokončení zkušební fáze.

Vlak měří 250 metrů na délku a skládá se z deseti jednotlivých vozů usazených na vzduchovém podvozku odolném i proti zemětřesení. Nevšedních 22 metrů délky je vyhrazeno pro zvláštní nos rychlovlaku, který je vůbec nejdelším, jaký kdy byl použit. Tento prvek lépe rozráží vzduch hlavně v nájezdech do tunelů, omezuje hlučnost soupravy a stabilizuje ji v plném tempu.

Alfa-X z dílny Kawasaki Heavy Industries a Hitachi poprvé dostane inovovaný systém brzdění. Nadstandardní brzdný účinek slibuje klasická brzdová soustava na každém voze doplněna o magnetické desky u kolejnic. Efektivnější zpomalování by měly zajistit také aerodynamické brzdy v podobě výsuvných spojlerů na střeše.

Je to „nové nejvíc”, které bude možné na železnicích potkat a skutečná mašina budoucnosti, což futuristický vzhled stroje jen podporuje. Kdy by se Alfa-X mohla objevit v provozu, je zatím otázkou, konkrétní termín se odvine od výsledků zmíněných testů, které budou probíhat během následujících dvou let.


Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 1 - Sinkansen Alfa X foto prvni 01Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 2 - Sinkansen Alfa X foto prvni 02Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 3 - Sinkansen Alfa X foto prvni 03Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 4 - Sinkansen Alfa X foto prvni 04Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 5 - Sinkansen Alfa X foto prvni 05Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 6 - Sinkansen Alfa X foto prvni 06Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 7 - Sinkansen Alfa X foto prvni 07Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 8 - Sinkansen Alfa X foto prvni 08Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 9 - Sinkansen Alfa X foto prvni 09Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 10 - Sinkansen Alfa X foto prvni 10Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 11 - Sinkansen Alfa X foto prvni 11Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 12 - Sinkansen Alfa X foto prvni 12Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 13 - Sinkansen Alfa X foto prvni 13Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 14 - Sinkansen Alfa X foto prvni 14Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 15 - Sinkansen Alfa X foto prvni 15Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 16 - Sinkansen Alfa X foto prvni 16Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 17 - Sinkansen Alfa X foto prvni 17Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 18 - Sinkansen Alfa X foto prvni 18Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 19 - Sinkansen Alfa X foto prvni 19Japonci vypustili na trať velmi podivně tvarovaný vlak, má být nejrychlejší na světě - 20 - Sinkansen Alfa X foto prvni 20
Prototyp nejrychlejšího vlaku na světě najíždí první zkušební kilometry, v běžném provozu má překonat rychlost 400 km/h

Zdroj: Nikkei

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama