Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020

25.8.2016 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Koncepční podobu kupé s rotačním motorem máme spatřit již příští rok. Pod kapotou nabídne přes 400 koní, vážit má pod 1 300 kg.

Prakticky od ukončení výroby Mazdy RX-8 v roce 2012 celý svět spekuluje o návratu kupé s rotačním motorem. Až do října loňského roku se zdálo, že jde o plané tužby, které již nikdy nedojdou naplnění, neboť Wankel si mj. příliš netýká se stále přísnějšími emisními limity. Pro Mazdu je však tato pohonná jednotka jedním z definujících prvků, jichž se nechce jen tak snadno zdát. A tak spatřil světlo světa koncept RX-Vision, pod jehož dlouhou přední kapotou skutečně opět rotační motor dorazil.

Ihned po premiéře se rozjela nová vlna spekulací, sériová výroba ale byla spíše zpochybňována. Opět kvůli oněm emisím, ačkoliv Mazda naznačila, že by Wankel dostal přeplňování a také homogenní zapalování HCCI vycházející z principu dieselu. Zdálo se tedy, že slabá jiskřička naděje nadále hoří, zvláště když značka přišla s revoluční verzí agregátu, jíž vůči všem standardům obrátila vzhůru nohama.

Nicméně poslední informace již nebyly tak příznivé. Mazdu čeká náročný úkol spojený s představením nové generace běžných motorů SkyActiv II, jež musí uvést ve svých standardních modelech. Na vývoj vrcholného kupé, které by oslovilo jen velmi malou cílovou skupinu, tak nemá ani potřebné kapacity, ani finance. Že bychom tedy byli definitivně na konci cesty?

Podle japonského magazínu Holiday Auto nikoliv. Správní rada značky prý měla formálně odsouhlasit design, techniku a především sériovou výrobu kupé, pro které byl již registrován název RX-9. Nového koncepčního provedení bychom se měli dočkat již příští rok v Tokiu, kde Mazda hodlá oslavit 50. výročí od představení svého prvního vozu s rotačním motorem.

Sériový model by následně měl být uveden na trh v lednu 2020, přičemž souviset bude pro změnu se oslavami stého výročí založení značky. Pod kapotou se má objevit Wankel se dvěma komorami o celkovém objemu 1,6 l. Výkon by měl překročit 400 koní a spárován bude s hmotností pod 1 300 kg.

Pokud se Mazdě těchto hodnot podaří dosáhnout, lze počítat s působivým poměrem výkonu a hmotnosti. Stejně tak nebude zanedbatelná ani jízdní dynamika, ke které má kromě pohonu zadních kol napomoci také aerodynamicky optimalizovaná karoserie. Ta přitom bude kratší než v případě zmiňovaného konceptu RX-Vision.

Uvnitř pak máme čekat kůží obšitý interiér a veškeré komunikační i bezpečnostní technologie, jimiž Mazda v dané době bude disponovat. Asi proto nepřekvapí cena okolo osmi milionů yenů (cca 1,9 milionu korun). Zda ale vše takto nakrásně dopadne, je nyní sporné. Oficiální tisková zpráva o odsouhlasení sériového modelu totiž chybí, načež všechny informace mohou být vycucané z prstu. Navíc u Mazdy člověk nyní opravdu neví, zda projekt sportovního vozu skutečně dovede až do produkční reality.

Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 1 - Mazda RX-9 2020 novy render 01Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 2 - Mazda RX-9 2020 novy render 02Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 3 - Mazda RX-9 2020 novy render 03
Nová neoficiální podoba Mazdy RX-9 částečně vychází...

Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 4 - mazda rx-vision concept tokio zive 01Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 5 - mazda rx-vision concept tokio zive 02Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 6 - mazda rx-vision concept tokio zive 03Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 7 - mazda rx-vision concept tokio zive 04Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 8 - mazda rx-vision concept tokio zive 05Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 9 - mazda rx-vision concept tokio zive 06Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 10 - mazda rx-vision concept tokio zive 06aMazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 11 - mazda rx-vision concept tokio zive 07Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 12 - mazda rx-vision concept tokio zive 08Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 13 - mazda rx-vision concept tokio zive 09Mazda RX-9 prý má oficiální požehnání, s Wankelem dorazí v roce 2020 - 14 - mazda rx-vision concept tokio zive 10
...z loňského konceptu RX-Vision. Zatím však skutečně není jisté, zda se nového kupé s rotačním motorem skutečně dočkáme.

Zdroj: Lawrence

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Autobazar

zobrazit vše