Reklama

Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano

Velmi dynamickou stylizaci dopřáli Japonci konceptu nové trojky, který nese jméno Kai. Je menší než dnešní Mazda 3, počítá s revolučním motorem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano

25.10.2017 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

Velmi dynamickou stylizaci dopřáli Japonci konceptu nové trojky, který nese jméno Kai. Je menší než dnešní Mazda 3, počítá s revolučním motorem.

Tokijský autosalon právě odstartoval, v následujících hodinách tak můžete očekávat příval hlavně japonských novinek. Jednou z nejzásadnějších, ne-li úplně tou nejzásadnější, je nová Mazda 3. Ta se zatím představila pouze ve formě konceptu Kai, nicméně lze očekávat, že produkční verze bude následovat se zhruba půlročním odstupem. Přivítat ji tedy velmi pravděpodobně budeme moci v březnu v Ženevě, do prodeje by pak mohla zamířit ve druhém pololetí příštího roku.

Ve srovnání se stávající generací je koncept kratší, širší a nižší, neboť mu naměříme 4 420 milimetrů na délku, 1 855 mm na šířku a 1 375 mm na výšku. Zároveň japonská novinka používá i 2 750 mm dlouhý rozvor, čímž opět překonává dosluhující provedení, a to o 50 mm. Lze tedy očekávat prostornější kabinu, se kterou je vlivem venkovních změn spojen i dynamičtější vzeření.

Koncept Kai se dále chlubí evolucí pojetím designového jazyka Kodo. Mezi jeho hlavní znaky patří dlouhá přední kapota zakončená výraznou čelní maskou s navazujícími úzkými světlomety. Kabina byla posunuta dozadu a zároveň dostala i svažující se střešní linii a opravdu velmi nízká zejména boční skla. Novinka tak z mnoha úhlů pohledu připomíná spíše kupé než hatchback.

Povšimnout si můžeme také černě lakovaného spoileru, jehož součástí je i úzký pás diod sloužící jako třetí brzdové světlo. Dá se předpokládat, že cestou do sériové výroby tento prvek dozná přepracování, stejně jako výrazně zapuštěné kliky na bocích. Očekávat také můžeme daleko menší kola než lité dvacítky, jež aktuálně zdobí koncept. Koncová světla ve stylu RX-Vision ale do produkce zřejmě 0.

Přesunout se můžeme do interiéru, kde Mazda možná i poněkud překvapivě nesáhla po jednolitém digitálním přístrojovém štítu, ale místo toho nabízí za volantem trojici klasických „budíků“. Je samozřejmě otázkou, jakým způsobem bude formována sériová verze, nicméně v jejím případě lze zcela jistě zapomenout na širokoúhlý digitální panel, který se táhne od volantu až ke dveřím spolujezdce.

Koncept je momentálně čtyřmístný, nicméně u produkčního vozu lze vzadu zcela jistě počítat s lavicí pro tři pasažéry. Dvě nezávislá křesla nebudou k mání ani za příplatek, nicméně kupříkladu černé kožené čalounění doplněné červenými prvky a dekory lakovanými piánovou černí očekávat můžeme. Zachován pak nejspíše zůstane i vcelku masivní středový tunel dělící řidiče od spolujezdce.

Po stránce technické již Mazda příliš sdílná nebyla, nicméně to zásadní řečeno bylo. Koncept tak profituje z nové platformy SkyActiv, se kterou je spárován revoluční „diesel na benzin“. Tedy pohonná jednotka SkyActiv-X, která kromě zapalování pomocí svíček využívá i výhody samovznícení. Díky tomu má výraznou měrou snížit spotřebu, integrovaný kompresor pro změnu zvyšuje výkon.

O tomto motoru jsme se nemalou měrou rozepisovali již dříve, aktuálně přitom Mazda nedala do placu žádné nové informace. Je tedy otázkou, jakých hodnot bude jednotka dosahovat ve voze typu trojky. To se ale nejspíše dozvíme až během v úvodu proklamované premiéry sériového vozu, na který bude třeba ještě pár měsíců vyčkat. Doufejme přitom, že se vizuálně od konceptu příliš nevzdálí.

Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 1 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 01Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 2 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 02Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 3 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 03Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 4 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 04Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 5 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 05Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 6 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 06Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 7 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 07Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 8 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 08Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 9 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 09Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 10 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 10Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 11 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 11
Koncepční Mazda Kai se ukázala již naživo na autosalonu v Tokiu...

Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 12 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 12Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 13 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 13Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 14 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 14Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 15 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 15Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 16 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 16Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 17 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 17Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 18 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 18Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 19 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 19Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 20 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 20Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 21 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 21Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 22 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 22Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 23 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 23Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 24 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 24Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 25 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 25Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 26 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 26Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 27 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 27Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 28 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 28Nová Mazda 3 je venku jako koncept. Okna pomalu nemá, diesel na benzin ano - 29 - Mazda Kai Concept 2017 prvni sada 29
...stejně jako můžeme dát do placu oficiální fotogalerii

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše