Reklama

Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností

Už jsme skoro zapomněli doby, kdy byla auta ještě takhle lehká. S novým Suzuki Swift Sport se tyto čas vrací, třebaže s přeplňovaným motorem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností

12.9.2017 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Už jsme skoro zapomněli doby, kdy byla auta ještě takhle lehká. S novým Suzuki Swift Sport se tyto čas vrací, třebaže s přeplňovaným motorem.

Brány frankfurtského autosalonu jsou otevřeny dokořán, od rána tak mapujeme jeden debut za druhým. Tím nejnovějším je třetí generace Suzuki Swift Sport, která dle očekávání přišla o 1,6litrovou atmosférickou jednotku. Na její místo se pak nastěhoval 1,4litrový přeplňovaný čtyřválec BoosterJet, který produkuje 140 koní v 5 500 otáčkách a 230 Nm točivého momentu dostupný v pásmu 2 500 až 3 500 ot./min.

Suzuki tedy k ladění agregátu nepřistoupilo, místo toho užívá tutéž verzi motoru, jaká již nějaký ten pátek pohání SUV Vitara S. Nyní je ovšem motor spojen s mnohem nižší, až extrémně nízkou hmotností. Nový Swift Sport ukáže v základním provedení na vahách pouze 970 kilogramů, a to je oproti předchůdci o 80 kilo méně. Ve spojení s přeplňováním nebývalý posun, zvláště když je nová platforma mnohem tužší a také bezpečnější.

Jízdní dynamiku japonská automobilka nezmínila, neznámá je rovněž spotřeba. Víme ovšem, že motor užívá přímého vstřikování a zkráceného sacího traktu. Spárován je pak s šestistupňovou manuální převodovkou, jenž je jedinou volbou a která přenáší výkon pouze na přední kola. Vůči minulosti byla poladěna, aby umožnila jemnější řazení. Zlepšila se i její odezva a také výdrž.

V rámci podvozku novinka užívá vpředu tlumiče Monroe, se kterými jsou spojeny silnější stabilizátory. Náboj kola a ložisko jsou pak kvůli větší odolnosti spárovány do jedné jednotky, na zadní nápravě pak Suzuki sáhlo po vlečných ramenech. Došlo však k jejich zásadnímu přepracování, pročež torzní tuhost narostla 1,4krát a tuhost v případě odklonu kol je třikrát větší než dříve.

Součástí standardní výbavy jsou 17palcová litá kola s pneumatikami o rozměru 195/45, mimo to se novinka pyšní čelním spoilerem, výraznějšími bočními prahy a zadním difuzorem. Unikátní je rovněž výplet čelní masky, tím ale venkovní modifikace oproti základním verzím končí. Dále lze totiž zmínit již jen specifický lak karoserie Champion Yellow převzatý od závodního speciálu.

Přesunout se můžeme do interiéru, kam se nastěhoval pár sportovních sedadel, volant se zploštělou spodní částí, sada hliníkových pedálů nebo hlavice řadicí páky dekorovaná chromem. Mimo to si můžeme povšimnout ještě červeně zbarvených doplňků, specifického zpracování přístrojového štítu a nových budíků zobrazujících tlak turba a teplotu vody či oleje.

Stran toho se nový Swift Sport pochlubí i multimediálním systémem se sedmipalcovým displejeme a 3D navigací, v rámci bezpečnostních prvků lze zmínit třeba adaptivní tempomat, monitoring jízdních pruhů nebo přednárazový systém s duálním senzorem pro podporu brzd. Více si řekneme blíže k příchodu vozu do prodeje, který ale nejspíše proběhne až příští rok. Až tehdy také budeme znát ceny - čekejme ale i v tomto případě něco hodně zajímavého...

Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 1 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 01Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 2 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 02Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 3 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 03
Nové Suzuki Swift Sport má již za sebou premiéru na autosalonu ve Frankfurtu...

Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 4 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 04Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 5 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 05Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 6 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 06Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 7 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 07Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 8 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 08Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 9 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 09Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 10 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 10Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 11 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 11Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 12 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 12Nový Swift Sport ohromil Frankfurt, řidiče chce laskat extrémně nízkou hmotností - 13 - Suzuki Swift Sport 2017 prvni oficialni sada 13
...mimo to se ukázalo také na oficiálních fotkách

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama