Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude

Rusko je velká země, a tak i motorka jej reprezentující bude pořádný macek. Součást projektu Kortež si nyní stejně jako sesterské dvoustopé dopravní prostředky bude moci koupit kdokoli při penězích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude

16.5.2019 | Petr Prokopec

Rusko je velká země, a tak i motorka jej reprezentující bude pořádný macek. Součást projektu Kortež si nyní stejně jako sesterské dvoustopé dopravní prostředky bude moci koupit kdokoli při penězích.

O ruské značce Aurus jsme sepsali již mnoho článků, stejně jako o projektu Kortež, ze kterého vychází. Nejspíše tak víte, že jeho součástí je i motocykl, který se dokonce v rámci vývoje předloni podíval i na okruh v Soči. Od té doby Rusové samozřejmě s pracemi pokročili, načež bylo nyní oznámeno, že jednostopý stroj míří do výroby a koupit si jej bude moci kdokoli, kdo bude schopen za něj zaplatit. Přímo za dveřmi ale není, na zahájení prodeje si ještě pár měsíců počkáme.

V showroomech se přitom objeví pod hlavičkou firmy Iž, tedy ruské značky, která má s výrobou motocyklů nemalé zkušenosti - svou prvotinu totiž představila již v roce 1928. Před deseti lety ovšem přišel bankrot, kvůli kterému se společnost rozdělila na dvě části. Tu první zaměřenou na automobily převzal AvtoVAZ, který začal v původní továrně v Izhevsku (právě odtud pramení název značky) vyrábět Ladu Vesta. Druhá připadla firmě, kterou máme asociovanou s trochu jinými produkty než s dopravními prostředky, a sice Kalašnikovu.

Právě tento koncern se má postarat o výrobu, přičemž momentálně se projekt dostal do fáze finálních testů. A ty nejspíše byly úspěšné, jinak by start sériové výroby nebyl oficiálně potvrzen. Technické detaily zatím nebyly zveřejněny, vývojový prototyp ale počítal s plochým dvouválcem, jenž by měl být zachován. Posádka přitom dostane k dispozici 150 koní a 180 Nm, jenž budou spárovány s vysokou hmotností 510 kg.

Iž ovšem i přesto zvládne stovku za 3,5 sekundy, nejvyšší rychlost pak bude omezena na 250 km/h. Dodat můžeme ještě rozměry, které stejně jako hmotnost nepatří k nejmenším. Vedle délky 2 900 milimetrů se totiž pomalu ztrácí i Smart, šířka pak činí 940 mm a výška 1 250 mm. Tím jsme dostupné informace vyčerpali, zmínit nemůžeme ani odhad ceny. Kalašnikov říká pouze tolik, že nepůjde o levné zboží, což se nakonec dalo čekat. Pokud na na 10 milionech rublů (cca 3,5 mil. Kč) startuje Aurus Senat, nemůže stát málo ani motorka, která tento vůz doprovází v prezidentských kolonách.


Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 1 - Projekt Kortez 2018 motocykl 01Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 2 - Projekt Kortez 2018 motocykl 02Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 3 - Projekt Kortez 2018 motocykl 03Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 4 - Projekt Kortez 2018 motocykl 04Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 5 - Projekt Kortez 2018 motocykl 05Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 6 - Projekt Kortez 2018 motocykl 06Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 7 - Projekt Kortez 2018 motocykl 07Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 8 - Projekt Kortez 2018 motocykl 08Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 9 - Projekt Kortez 2018 motocykl 09Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 10 - Projekt Kortez 2018 motocykl 10Obří ruská motorka z Putinova doprovodu jde do výroby, váží půl tuny a levná nebude - 11 - Projekt Kortez 2018 motocykl 11
Vývojový prototyp nového motocyklu značky Iž dostal do vínku 150 koní a 510 kilo. Se stejnými či podobnými čísly bude spojena i sériová verze, jenž dorazí nejdříve příští rok

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama