Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu

Jedna z nejnovějších škodovek už má za sebou crash testy a vedla si v nich velmi dobře. To je pasivní bezpečnost, ale co ta aktivní? Té vystavila vysvědčení tradiční zkouška.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu

21.7.2019 | Petr Miler

Jedna z nejnovějších škodovek už má za sebou crash testy a vedla si v nich velmi dobře. To je pasivní bezpečnost, ale co ta aktivní? Té vystavila vysvědčení tradiční zkouška.

Škodu Scala si u nás můžete už nějaký ten pátek koupit a pokud o ní uvažujete, jistě vás zajímá, jak bezpečná je. Zajímat se o tak základní aspekt není v tomto případě zase tak nemístné, neboť jde - jak už to u Škody bývá - o docela specifickou nabídku. Ačkoli jde o vůz, který chce svým pojetím a velikostí konkurovat Volkswagenu Golf, stojí na upravené platformě menšího Pola. A to může a nemusí dělat dobrotu.

Pokud jde o pasivní bezpečnost, problém tu jistě není. Nedávný crash test Scaly vystavil vozu v řadě ohledů lepší vysvědčení než nejmodernější Teslám či Mercedesům a více tu jistě čekat nešlo. V případě té pasivní pak o schopnostech vozu nejvíce napoví tzv. losí test, který je specialitou kolegů ze španělského km77.

Docela by nás zajímalo, kolik mají ve Španělsku losů, mimo zoologické zahrady asi nula, ale to je v tomto případě nepodstatné. Kolegové už prosluli tím, že snad každé myslitelné auto pošlou mezi jasně vytyčené kužely a zkusí s ním mezi nimi projet rychlostí... 77 km/h. Pokud to zvládne, pak podle nich prošel. A pokud to zvládne lépe, umí více než standard. Když si ovšem neporadí ani s oněmi 77 km/h, pak jde o mizérii, která podle Španělů není hodná koupě.

Scala v nejlepší verzi s motorem 1,5 TSI a automatem DSG může být v tomto případě v klidu - dráhou projela bez poražení jediného kužele se vstupní rychlostí až 79 km/h, což je obecně velmi dobrý výsledek. Číslo ale neříká vše a tester konstatuje, že se vůz chová trochu zvláštně. Je rychlý, dlouho stabilní, na hraně ale trochu nevyzpytatelný. Nejdříve tíhne k přetáčivosti, kterou následuje nedotáčivost.

Zajímavé je, že tohle zmizí, když s rychlostí zamíříte ještě výše. Níže můžete vidět pokusy v 79 a 83 km/h, z nichž ten druhý je klasifikován jako neúspěšný, protože došlo ke shození kužele. Jenže bylo to jen o fous a Scala celým „bludištěm” projela o něco ladněji než nižší rychlostí.

Podívejte se sami, co kompaktní škodovka v testu předvedla, Španělé mají pocit, že v případě onoho nestandardního chování sehrává roli posazení velké karoserie na menší podvozek, popř. relativně komfortní nastavení vozu, které lze tlumiči se dvěma intenzitami tlumení částečně potlačit.


Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 1 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 01Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 2 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 02Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 3 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 03Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 4 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 04Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 5 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 05Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 6 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 06Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 7 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 07Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 8 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 08
Nejrychleji zvládla Škoda Scala losí test v 79 km/h

Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 9 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 09Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 10 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 10Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 11 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 11
80 km/h už bylo moc

Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 12 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 12Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 13 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 13Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 14 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 14Podívejte se, co předvedla Škoda Scala ve své nejlepší verzi v losím testu - 15 - Skoda Scala losi test 2019 15 TSI 15
I v 83 km/h se ale chovala velmi dobře a v některých ohledech dokonce lépe než v nižších rychlostech

Zdroj: km77.com

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama