Podívejte se, co všechno je možné udělat s autem, aby spotřebovávalo méně paliva

Že výrobci aut své vozy optimalizují, aby spotřebovávaly co nejméně? To je pravda, berou ale ohledy i na jiné faktory, tento řidič nikoli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Podívejte se, co všechno je možné udělat s autem, aby spotřebovávalo méně paliva

14.2.2019 | Mirek Mazal

Že výrobci aut své vozy optimalizují, aby spotřebovávaly co nejméně? To je pravda, berou ale ohledy i na jiné faktory, tento řidič nikoli.

Toyota Prius asi nemá reálné šance vyhrát hlavní cenu za nejkrásněji tvarovanou karoserii, protože její tvary primárně následují kýženou funkci a nesnaží se podbízet oku zákazníka. Existuje ale někdo, kdo z něj při amatérském pokusu o citelné snížení spotřeby udělal z tohoto vozu ještě větší podivnost.

Řidič Scotty McKinney potkal v Massachusetts zvláštní automobil a pro jistotu udělal pár fotek. Zachycená Toyota Prius dostala nečekanou úpravu, kterou jen tak někdo nemá. Vylepšené díly karoserie proti vzduchovým turbulencím vytvořily z ekologického hybridu záhadné ufo černé barvy.

Nejzajímavější je prodloužená zadní část, která se svažuje do špice ke koncovým světlometům. Můžete si na ní všimnout i solárního panelu. Dalším opatřením zlepšující proudění vzduchu představují nadstavené prahy dveří, hladké kryty kol a okenní ofuky. Kvůli nižšímu aerodynamickému odporu majitel namontoval malinké vnější zpětné zrcátko, pohled vzad nebude zřejmě dostatečně přehledný. Nic podobného se v sériové produkci nevidí, tedy zatím.

Dodělávané prvky působí chatrně, důvěru nevyvolává použitý materiál. Nekvalitní díly snad z plastových tabulí vypadají, jako by chtěly každou chvíli odlétnout. Z některých úhlů skoro není poznat, kde má vůz přední a zadní partie.

Cílem majitele nepochybně bylo srazit spotřebu na co nejnižší úroveň hlavně díky snížení odporu vzduchu Autor přikročil k doladění aerodynamických tvarů opravdu důkladně. Docela by nás zajímalo, jaký vliv provedené úpravy reálně mají , při vyšších rychlostech úplně zanedbatelné být nemusí.


Podívejte se, co všechno je možné udělat s autem, aby spotřebovávalo méně paliva - 1 - Toyota Prius prototyp foto 01Podívejte se, co všechno je možné udělat s autem, aby spotřebovávalo méně paliva - 2 - Toyota Prius prototyp foto 02Podívejte se, co všechno je možné udělat s autem, aby spotřebovávalo méně paliva - 3 - Toyota Prius prototyp foto 03Podívejte se, co všechno je možné udělat s autem, aby spotřebovávalo méně paliva - 4 - Toyota Prius prototyp foto 04
Podivná úprava Priusu ukazuje jednu z možností, jak uspořit každou kapku paliva

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama