Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete

Konec světa, jak jej dnes známe, si nutně spojíme i s koncem současných aut. Ale musí to tak být? V tomto terénním karavanu odoláte dlouhé týdny i světové apokalypse.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete

13.8.2018 | Mirek Mazal

Konec světa, jak jej dnes známe, si nutně spojíme i s koncem současných aut. Ale musí to tak být? V tomto terénním karavanu odoláte dlouhé týdny i světové apokalypse.

Mercedes vedle osobních aut vyrábí také řadu univerzálních lehkých nákladních automobilů, kterým německy říká Universal-Motor-Gerät. Ve známost vstoupily pod zkratkou a zároveň značkou Unimog, která první všestranný stroj stvořila hned po druhé světové válce. Nejnovější série v Německu vznikají dodnes a multifunkční základ s pohonem všech kol slouží nejrůznějším účelům.

Australská firma Earth Cruiser Australia použila Unimog U 430 a přepracovanou nástavbu, aby stvořila rekreační vozidlo do nepohody nazvané Earth Cruiser Explorer XPR440. Vylepšený terénní karavan se nezalekne žádných podmínek od polární krajiny po tropické pralesy a všude by měl být zcela soběstačný.

Tento Unimog má přední část vyztuženou masivním ocelovým nárazníkem s přídavnými světlomety a navijákem, který je schopen utáhnout až 9 000 kilogramů. Nejviditelnější změny proběhly za kabinou. Odolný Explorer XPR440 dostal obyvatelný prostor s několika oddíly podle určení, na vnitřní rozdělení navazuje venkovní prostor pro příjemné posezení. Na první pohled zaujmou solární panely, nosič kol či motocyklů, zadní naviják a hydraulický systém se čtyřmi sloupky na vyrovnání vozu při stání v nerovném terénu.

Exteriér viditelně odolá přírodním nástrahám, posádce uvnitř k přežití pomohou komfortní prvky bydlení jako vybavená kuchyň s mikrovlnnou troubou, lednicí a mrazákem nebo dvouplotýnkový vařič. Na zvýšený podvozek Unimogu se vešla i koupelna se sprchou a toaletou, špinavé oblečení vyčistí zabudovaná pračka. V zadní části nástavby je místo pro odpočinek na dvojité posteli.

Obyvatelný náklaďák se může vzdálit mimo civilizaci na dlouhé týdny, v případě apokalypsy se majitelé nemusí bát o přežití, protože do nádrží se vejde 860 litrů pitné vody a 800 litrů paliva. V takovém případě Mercedes slibuje dojezd cca 3 500 kilometrů. Cestování usnadní standardní navigační systém doplněný pěticí kamer s funkcí záznamu až 45 dní. To abyste nemuseli ani vyhlédnout ven, pokud budete chtít zůstat v bezpečí svého stroje.

Unimog se nezalekne ani neprozkoumaných oblastí. Hrbolaté cesty bez hladkého asfaltu zvládnou portálové nápravy a uzávěrky diferenciálů. Všechna kola pohání motor o výkonu 223 kW (303 koní) přes volitelně automatickou nebo manuální převodovku. Naprosto jedinečná funkce Unimog Vario Pilot umožňuje během sekund kompletně přehodit pracoviště řidiče z jedné strany na druhou. Levostranné řízení, pedály a ovladače lze přehodit doprava (nebo naopak) podle potřeby za méně než půl minuty, takže s koncem dnešní civilizace vás s nadsázkou nerozhodí ani to, když bude té budoucí bližší ježdění po druhé straně silnice...


Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 1 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 01Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 2 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 02Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 3 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 03Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 4 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 04Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 5 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 05Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 6 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 06Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 7 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 07Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 8 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 08Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 9 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 09Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 10 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 10Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 11 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 11Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 12 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 12Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 13 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 13Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 14 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 14Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 15 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 15Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 16 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 16Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 17 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 17Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 18 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 18Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 19 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 19Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 20 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 20Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 21 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 21Podívejte se do auta připraveného na poslední dny lidstva, i ty v něm přežijete - 22 - Earth Cruiser Explorer XPR440 obytny Unimog 22
Německý Unimog vyladěný v Austrálii má vše potřebné k životu na konci světa, v jakémkoli smyslu těchto slov

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama