Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď

Kdo může v Rusku vyvinout novou tramvaj? No přece firma, která jinak vyrábí tanky. Její novinka nepochybně působí moderně, slova o kosmické lodi nám ale přijdou poněkud přehnaná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď

14.7.2018 | Mirek Mazal

Kdo může v Rusku vyvinout novou tramvaj? No přece firma, která jinak vyrábí tanky. Její novinka nepochybně působí moderně, slova o kosmické lodi nám ale přijdou poněkud přehnaná.

Průmyslová společnost Uralvagonzavod (UVZ) od roku 1936 vyvíjí a vyrábí vojenskou techniku, silniční stavební stroje a železničních vagony. Na posledním strojírenském veletrhu Innoprom 2018 v Jekatěrinburgu se ale vytasila s něčím, co v jejím repertoáru dosud nefigurovalo. Odhalila zbrusu novou tramvaj, která by rychle měla zamířit do sériové výroby. Moderně střižený stroj by měl vznikat vedle tanků T-90 a T-14, což zní docela bizarně, ale... je to tak.

Tramvaj 71-415 se ukázala jako zcela nízkopodlažní čtyřnápravový vůz určený pro přepravu lidí včetně cestujících se zdravotním postižením a rodičů s malými dětmi. Hlavním rysem nového modelu je inovativní rotační trolej s dvojitým pružinovým zavěšením. Konstrukce je údajně navržena s ohledem na maximální vnitřní prostor, designéři se soustředili na umožnění pohodlného průchodu uličkou o šířce 680 mm, ale zároveň bylo potřeba dodržet poloměr otáčení kolejového vozu na 14 metrech.

Délka vagonu narostla na 16,5 metru, maximální kapacita dosahuje 190 pasažérů (8 osob na metr čtverečný). K pohodlnému cestování poslouží 33 sedadel. Systém platforem a podhledů s širokým přepravním prostorem vytváří dojem vzdušné kabiny a UVZ hrdě říká, že moderní pojetí interiéru a pracoviště řidiče připomene kosmickou loď. Nechceme říci, že se tu nenajdou společné rysy, ale podle nás si Rusové trochu moc fandí.

Výstup a nástup obsluhují čtvery dveře na boku. Dvoje dvoukřídlé dveře o šířce 1,3 metru a pár jednokřídlých dveří širokých 85 centimetrů. V případě požadavku zákazníka je možné vyrobit vchod na obou stranách. Podlaha byla navržena s ohledem na všechny cestující, podařilo se ji usadit 37 centimetrů nad úroveň kolejí.

Po trati pohání tramvaj sada trakčních motorů - každé kolo má vlastní o výkonu 30 kW. Celkový výkon 240 kW postačuje k dosažení maximální rychlosti 75 km/h. Ve městech není potřeba více a klíčové nakonec není ani bleskurychlé zrychlení - kolejové přibližovadlo si tak vystačí s akcelerací z 0 na 40 km/h za 10 sekund i při plném obsazení.

Odnímatelné díly karoserie umožňují snadný přístup pracovníkům údržby, mechanici by se měli rychle vypořádat s výměnou vadných dílů, modulární systém také napomáhá opravám po nehodě. Interiér je vyroben z kompozitních materiálů, exteriér se skládá ze sklolaminátu lepeného na rám. Výrobce počítá s první generální opravou po ujetí minimálně půl milionu kilometrů. Životnost vozidla v běžném nasazení hypoteticky není kratší než 20 let.

Na rozdíl od konceptu tramvaje R1 z výstavy před čtyřmi lety, se 71-415 stalo skutečně fyzickým produktem, který míří do závěrečné fáze testování. Nejpozději v prosinci 2018 by tato tramvaj měla obdržet potvrzení o shodě s technickými požadavky umožňující zahájit hromadnou výrobu.

Podle vývojového týmu není třeba pro 71-415 rekonstruovat nástupní zastávky nebo depo, vůz je plně integrován do stávající tramvajové infrastruktury ruských měst a je možné jej spojit i se staršími stroji. Tak to vypadá, že už brzy začnou po metropolích Ruské federace jezdit kosmické lodi svého druhu, podívejte se na jednu z nich sami...

Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 1 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 01Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 2 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 02Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 3 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 03Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 4 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 04Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 5 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 05Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 6 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 06Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 7 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 07Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 8 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 08Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 9 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 09Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 10 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 10Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 11 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 11Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 12 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 12Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 13 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 13Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 14 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 14Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 15 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 15Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 16 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 16Podívejte se do nejnovější ruské tramvaje. Vypadá prý jako kosmická loď - 17 - Ruska nova tramvaj 71 415 foto prvni 17
V Rusku finišuje uvedení nové tramvaje po vzoru kosmických lodí. Její podobu odhalil výrobce na výstavě v Jekatěrinburgu

Zdroje: UVZ, Abw.by

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama