Reklama

Britové stvořili revoluční dopravní kužely, dokážou zachránit nervy i životy

Mohlo by se zdát, že na kuželech rozmísťovaných po silnici není co vymýšlet. Opak je pravdou, tyto nové britské umí co žádné před nimi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Britové stvořili revoluční dopravní kužely, dokážou zachránit nervy i životy

8.6.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek

Mohlo by se zdát, že na kuželech rozmísťovaných po silnici není co vymýšlet. Opak je pravdou, tyto nové britské umí co žádné před nimi.

Oranžové dopravní kužely obvykle označují místa, kam by řidič neměl vjet se svým vozem. Jejich umístění na silnici občas pro pracovníka správy silnic bývá adrenalinový zážitek, kvůli nepozorným řidičům riskují zdraví. Tento problém řeší nová generace dopravního zařízení, která byla vyvinuta britským stavebním gigantem Costain Group.

Prezentované robotické kuželky se po stisknutí tlačítka pohybují do všech stran a podle potřeby upravují jízdní pruhy. Prototyp oranžových kuželů je možné umístit bezpečně na krajnici a dálkovým ovladačem přesunout na požadované místo bez nebezpečného pobíhání zaměstnanců mezi jedoucími automobily.

Dodnes dělníci preventivně zabírají větší úseky opravovaných silnic, aby spící řidiči měli dost času zaregistrovat průjezd stavbou. V přestávce se nikomu nechce značení odklízet, proto se běžně setkáváme s uzavřenými kilometry dálnice, kde není vidět aktivní práce ani živá duše. Zaměstnanci by takto z místa odklidili robo-kužely na stranu a v případě potřeby by je zase jednoduše a rychle přesunuli na místo.

Představení dálkově ovládaného zařízení proběhlo na vědeckém festivalu Cheltenham Science Festival v Anglii. Richard Gollege za firmu řekl, že vytvořit zúžení trvá čtvrt hodiny, s těmito kužely to bude otázka méně než minuty. V případě potřeby se dovedou přesouvat rychlostí 6,4 km/h.

William Clifford, jenž spolupracoval na projektu, na adresu nového produktu uvedl, že prototyp zatím není autonomní, v současném stavu vyžaduje osobu s ovladačem v ruce. Samostatný robotický kužel by byl ideální, ale zatím není na stole. Hlavní motivací vyrobit něco takového bylo podle Clifforda snaha snížit zranění pracovníků silnic a omezit zdržení motoristu způsobené uzavírkami. Taková technika se dá přivítat s otevřenou náručí.

Britové stvořili revoluční dopravní kužely, dokážou zachránit nervy i životy - 1 - Roboticke kuzelky oranzoveho znaceni na silnici 01Britové stvořili revoluční dopravní kužely, dokážou zachránit nervy i životy - 2 - Roboticke kuzelky oranzoveho znaceni na silnici 02Britové stvořili revoluční dopravní kužely, dokážou zachránit nervy i životy - 3 - Roboticke kuzelky oranzoveho znaceni na silnici 03Britové stvořili revoluční dopravní kužely, dokážou zachránit nervy i životy - 4 - Roboticke kuzelky oranzoveho znaceni na silnici 04Britové stvořili revoluční dopravní kužely, dokážou zachránit nervy i životy - 5 - Roboticke kuzelky oranzoveho znaceni na silnici 05Britové stvořili revoluční dopravní kužely, dokážou zachránit nervy i životy - 6 - Roboticke kuzelky oranzoveho znaceni na silnici 06
Oranžové kuželky by se mohly začít přesouvat samy dle pokynu dálkového ovladače

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama