Reklama

Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou

Být pánem silnic Rolls-Roycu nestačí, chce dominovat i mořím. Jeho nový stroj je tak výjimečný, že přepravu všeho obyčejnějšího nechává na doprovodném plavidlu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou

22.11.2017 | Mirek Mazal | 2 příspěvky

Být pánem silnic Rolls-Roycu nestačí, chce dominovat i mořím. Jeho nový stroj je tak výjimečný, že přepravu všeho obyčejnějšího nechává na doprovodném plavidlu.

Pokud rádi navštěvujete slavná přímořská letoviska, kde u břehu snadno narazíte na rychlá auta s drahými jachtami v pozadí, máme pro vás dnes jednu skutečnou lahůdku. Je to stroj, který svět výjimečných aut a jachet spojuje v jeden podobným způsobem, jako to dělá nedávno představená superjachta Porsche.

Pochází z dílen britského Rolls-Roycu, který se z našeho pohledu věnuje hlavně výrobě nejluxusnějších a nejdražších automobilů na světě, stejnou značku (už chvíli nejde jen o jednu firmu) ale najdeme figurovat také v letectví, energetice a lodní technice. Vše dohromady v jeden výrobek spojit zatím nedokážou ani v Anglii, soudě podle jejich poslední novinky ale domény „energetika“ a „lodní technika“ propojují docela úspěšně.

Společnost totiž v Amsterodamu představila průkopnickou jachtu Crystal Blue, v níž spojila všechny zkušenosti získané z prodeje luxusních automobilů, vývoje nových energetických řešení a stavby výjimečných plavidel. Loď zatím slouží jako studijní model napěchovaný novými technologiemi za účelem „ukázky, jak může nová technologie splňovat požadavky na vyšší výkon, větší dojezd se zvýšeným komfortem bez negativního vlivu na životní prostředí“.

Plavidlo je dlouhé 62 metrů a na palubu se vejde 24 lidí se vším pohodlím - půlku tvoří členové posádky, půlka pasažéři. Na palubě je více než dost prostoru pro každého i proto, že Crystal Blue „se neobtěžuje” převozem ničeho, co neslouží maximálnímu komfortu posádky při plavbě. Všechny zbylé věci převáží druhá doprovodná loď Blue Shadow - 42metrové přepravní plavdilo pohybující se nablízku s rezervním palivem, náhradním člunem, připraveným vrtulníkem a dalšími jen čas od času potřebnými věcmi.

Budoucí ozdoba oceánů poskytne nejvyšší komfort současně s ohledem na životní prostředí. To je dáno hybridním pohonem, který běží na kombinaci zkapalněného zemního plynu s bateriemi SAVe-CUBE vlastní výroby. Taková technologie je náročná na prostor, proto Rolls-Royce přidal do tandemu Blue Shadow, která poveze přebytečný náklad, a také náhradní palivo, díky kterému se zvýší dojezd na 4 400 námořních mil (8 149 km). Shovívavost k přírodě jachtu vpustí do chráněných vod, kam méně ekologické lodě dávno nemohou. Přesnou trasu vypočítá inteligentní dynamický polohovací systém, který automaticky kontroluje azimut. Po zastavení pak nové technologie pohonu udrží jachtu na jednom místě i bez použití kotvy.

Strojovna se skládá ze dvou generátorů poháněných na LNG 16V4000 MTU M65-N, které pracují paralelně s bateriemi o kapacitě 1 MWh. Dva lehké karbonové motory Azipull poskytují hnací sílu pro dosažení maximální rychlosti 20 uzlů (37 km/h).

Po zhlédnutí obrázků by se mohlo zdát, že konstruktéři zapomněli na velitelský můstek, tak to ale není - tvůrci svým důvtipem mysleli na nejvyšší blaho posádky. Velitelské stanoviště tak přesunuli dovnitř plavidla, protože posádka je schopna řídit loď pomocí kamer, snímačů a displejů. Přední část nástavby tak místo můstku obsadila vyhlídka, ze které si mohou všichni členové lodi vychutnat výhled na moře, který by se dříve naskytl jen její posádce. Na 62 metrů dlouhém karbonovém či hliníkovém trupu se nachází i bezpečnostní místnost, kam se všichni lidé z lodi mohou ukrýt v případě napadení lodě piráty. Z tohoto prostoru může posádka loď ovládat nebo komunikovat s pobřežní stráží.

Nový systém pohonu zaručuje dosah téměř všech typických jachtařských oblastí. Rolls-Royce k nejmodernější technologii pohybu a orientace vybaví interiér nejluxusnějším vybavením a z produkční Crystal Blue se má stát absolutní vrchol své třídy. Použitá řešení zvětšují obecně možnosti v lodním průmyslu i od budoucna, nároční zákazníci mohou své úspory investovat do honosných jachet s pocitem šetrného přístupu k přírodě. Rolls-Royce zase udělal krok dopředu a ukázal novou metu ve svém oboru - kromě automobilek se od něj mohou nyní inspirovat i lodní společnosti...

Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 1 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 01Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 2 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 02Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 3 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 03Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 4 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 04Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 5 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 05Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 6 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 06Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 7 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 07Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 8 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 08Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 9 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 09Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 10 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 10Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 11 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 11Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 12 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 12Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 13 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 13Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 14 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 14Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 15 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 15Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 16 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 16Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 17 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 17Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 18 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 18Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 19 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 19Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 20 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 20Rolls-Royce odhalil novou luxusní jachtu, ohromí designem, přepychem i technikou - 21 - Rolls-Royce Crystal Blue yacht prvni 21
Jachta Rolls-Royce Crystal Blue je přinejmenším stejně výjimečná jako automobily nesoucí tutéž značku - má jít o špičku luxusu i techniky

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama

Reklama