Reklama

Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky”

Kdo má rád černou barvu, u Dawnu Black Badge si přijde na své. Černě se jmenuje, černě vypadá a k tomu má upravený motor, převodovku i podvozek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky”

28.6.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Kdo má rád černou barvu, u Dawnu Black Badge si přijde na své. Černě se jmenuje, černě vypadá a k tomu má upravený motor, převodovku i podvozek.

V loňském roce se Rolls-Royce rozhodl, že začne prodávat auta „načerno“. Za tím ale nehledejte žádné ilegální praktiky, pouze došlo ke zrodu linie Black Badge. V jejím rámci jsme se přitom již dočkali specifických variant modelů Ghost a Wraith, jenž byly určeny pro „klienty, kteří požádali značku, aby vyrobila unikátní vozy, jejichž charakter bude odrážet jejich odlišný přístup k životu, luxusu i úspěchu“. Jinými slovy, byl zrozen „Rolls-Royce jako žádný jiný“.

Nejnověji byla tato strategie uplatněna na model Dawn, který taktéž dostal upravený 6,6litrový dvanáctiválec biturbo. Je ovšem třeba ihned dodat, že výkon v tomto případě nevystoupal do stejných výšin jako u sedanu či kupé. První zmíněná varianta totiž dostala do vínku 612 koní, druhá pak 632. Protentokrát si ovšem zákazníci musí vystačit „pouze“ s 601 koňmi a 840 Nm točivého momentu.

Ve srovnání se standardem jde ovšem o nemalý nárůst, agregát totiž dává navíc 30 koní a 20 Nm. Není tedy divu, že zrychlení z klidu na stovku kleslo na 4,9 sekundy, v rámci maximálky ovšem musí 2 560 kilogramů vážící kabriolet i nadále počítat s omezovačem, který jeho rozlet zbrzdí v 250 km/h. V rámci spotřeby pak již vše zůstává víceméně na svém, průměr tak činí 14,7 l/100 km.

Jen u navyšování výkonu ovšem nezůstalo. Dawn Black Badge dostal do vínku i poladěnou osmistupňovou automatickou převodovku či odezvu plynového pedálu. Za volantem byste tedy dle značky měli cítit „pocit naléhavosti“, a to nikoliv jen během sprintu na stovku, ale i po čas jakéhokoliv zrychlování během jízdy. Zrevidovaný podvozek a řízení pak mají dodat vozu na agilitě v zatáčkách.

Kromě toho Rolls-Royce přišel s brzdovými kotouči zvětšenými o 25 milimetrů a taktéž představil i výfuk s dvojím režimem hlasitosti, jenž lze ovládat tlačítkem z kabiny. Pokud přitom stisknete „Low“, dočkáte se „hrozivého basového barytonu“. Tím jsou ale mechanické novinky u konce, přistoupit tedy můžeme k těm vizuálním, jenž logicky startují černočerným lakem karoserie.

Automobilka dodává, že použila nejnáročnější proces lakování a následného leštění, jaký kdy byl použit, výsledkem čehož je ta nejčernější barva, jaká zdobí produkční automobil. S tím lze souhlasit, pročež v tomto ohledu již dále jen zmíníme, že výjimečný lak doplňuje kryt střechy z černé kůže či doplňky z tmavého chromu, mezi něž se řadí i soška Spirit of Ecstasy.

Černá kůže se pak nastěhovala i do kabiny, zde jí ovšem společnost dělají detaily vyvedené v zářivě oranžovém odstínu Mandarin. Kromě toho si můžeme povšimnout i zatmavených výdechů klimatizace, na které byla použita speciální vaporizační metoda. Po celou svou existenci by tedy nikdy neměli vyblednout, což je u série Black Badge více než patřičné.

Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 1 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 01Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 2 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 02Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 3 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 03Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 4 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 04Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 5 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 05Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 6 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 06Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 7 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 07Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 8 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 08Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 9 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 09Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 10 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 10Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 11 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 11Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 12 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 12Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 13 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 13Rolls-Royce říká, že stvořil nejčernější auto všech dob, bílé má jen „budíky” - 14 - Rolls-Royce Dawn Black Badge 2017 prvni sada 14
Rolls-Royce Dawn Black Badge dostal do vínku 30 koní navíc i černočerný exteriér, jemuž sekunduje černá kabina ozvláštněná oranžovými detaily

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše