Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali

Když se řekne sanitka, představíte si asi divoce zmalované auto schopné co nejrychleji přesunout pacienta do nemocnice. Na Sibiři to chodí jinak, není kam někoho přesouvat, ani koho na sebe upozorňovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali

29.8.2018 | Petr Prokopec

Když se řekne sanitka, představíte si asi divoce zmalované auto schopné co nejrychleji přesunout pacienta do nemocnice. Na Sibiři to chodí jinak, není kam někoho přesouvat, ani koho na sebe upozorňovat.

Již dnes se otevřou brány moskevského autosalonu. Jak jsme naznačili v posledních dnech, mezi záplavou novinek zaměřených hlavně na ruský trh můžeme očekávat třeba novou Ladu Vesta Sport či facelift modelu Granta. Stejně tak se ukáže i luxusní sedan Aurus Senat, který dosud proslul jako součást nové Putinovy prezidentské kolony. Tato značka však hodlá oslovit i civilisty, a to mimo jiné osmiválcovým motorem vzešlým ze spolupráce s Porsche, který produkuje 600 koní.

Dnes se podíváme ne na jedno auto, nýbrž na celou řadu aut, které si svou premiéru odbyly v rámci Národního týdne bezpečnosti. Ten se konal minulý týden v Kubince ležící poblíž Moskvy a kde zaujala hlavně značka GAZ. Ta zde ukázala celou rodinou off-roadových modelů, které mají řešit problémy nejen záchranářů, ale třeba i zemědělců, lesníků nebo těžařů.

Než se dostaneme k tomu nejzajímavějšímu, zmíníme nový minivan a pick-up, které oba užívají platformu rodiny menších nákladních modelů Sobol. Rozvor však byl zvětšen ze standardních 2 760 milimetrů na 3 185 mm, obě novinky proto ubytují až šest pasažérů. To zaujme především u pick-upu, na jehož korbu lze zároveň naložit až 800 kilogramů nákladu. Její spodní část je pro změnu osazena schránkami na nářadí či drobnější předměty.

Krom toho se pick-up pyšní ještě navijákem, který byl ukryt za registrační značkou v předním nárazníku. O pohonné jednotce se však Rusové již nezmiňují, a to ani u minivanu, který má ohromit rovněž velikostí zavazadelníku (ani ten však nebyl blíže specifikován). Dá se však předpokládat, že za robustně střiženou maskou chladiče najdeme 2,8litrový turbodiesel Cummins, který je nejmodernější jednotkou, již GAZ používá.

Přesunout se tedy můžeme k hlavní novince, která užívá architektury většího modelu GAZelle Next. Specifická je v jejím případě nástavba vyrobená z kompozitu, u níž si zákazník bude moci vybrat z délky pohybující se mezi třemi a pěti metry. V závislosti na tom se bude pohybovat velikost nákladového prostoru, stejně jako počet míst v kabině. Na palubě mohou být místa pro tři až po sedm cestujících. Konkrétní zaměření pak určí také vnitřní výbavu.

Rusové se v prvé řadě zaměřili na záchranáře a představili jakési sanitky do nepohody - dvě z odhalených variant představují jakousi pojízdnou laboratoř pro zásahy v oblastech vzdálených od civilizace. Z toho důvodu nechybí nad zadním nárazníkem i jeřáb schopný unést až 500kilové předměty, zatímco uvnitř je možné počítat s generátorem na výrobu elektřiny. Ten přitom může napájet jak přístroje, tak i světla a klimatizaci. Zajímavé je, že tyto stroje nemají ani zbarvení typické pro sanitní vozy, protože v divočině není důvod, aby byly nepřehlédnutelné ostatními řidiči - prakticky žádní tam nejsou.

Jiná je v tomto ohledu čtvrtá novinka, která taktéž vychází z modelu Next, nicméně působí o poznání subtilněji. Dáno je to tím, že koncipována byla pro města, nikoliv pro Sibiř. Zaujmout může specifickým omyvatelným vnitřním plastem, který by neměl pohlcovat jakékoliv pachy. Uvnitř je tak možné pracovat s jakoukoliv dezinfekcí či léky, aniž by se jich nadýchal příští pacient.

Mimo to mají lékaři k dispozici umyvadlo s hermeticky uzavřenou vodní nádrží či otočná křesla, která jsou vybavena tříbodovými bezpečnostními pásy. Nechybí řada schránek na lékařský materiál, stejně jako elektrické zásuvky pokrývající pásmo 12 až 220 voltů. Samozřejmostí je LEDkové osvícení uvnitř či dva světelné zdroje, které mají na starosti prostranství okolo vozu.

Zatímco ambulantní vozy je již možné objednávat, minivan a pick-up jsou zatím jen prototypy. Kdy bude v jejich případě zahájena sériová výroba, zatím není jisté, stejně jako je neznámá také cena. Nicméně standardní Sobol vychází na českém trhu na necelých 400 tisíc korun, což znamená, že u novinek byste se do půl milionu vejít mohli.


Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 1 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 01Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 2 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 02Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 3 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 03Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 4 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 04Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 5 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 05Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 6 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 06Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 7 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 07Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 8 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 08
Nový minivan a pick-up značky GAZ stojí na základech menší dodávky Sobol, jde ale zatím jen o prototypy

Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 9 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 09Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 10 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 10
Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 11 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 11Rusové představili nové sanitky pro Sibiř. Jsou právě tak neobvyklé, jak byste čekali - 12 - GAZ novinky pro rok 2018 prvni foto 12
Nové ambulantní vozy již vycházejí z modelu GAZelle Next

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše