Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat

Vypadá trochu jako auto snů Homera Simpsona, je to ale seriozně míněný koncept ruského létajícího automobilu. Už takto má fungovat, pro výrobu prý stačí zapracovat na vzhledu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat

26.8.2018 | Petr Miler

Vypadá trochu jako auto snů Homera Simpsona, je to ale seriozně míněný koncept ruského létajícího automobilu. Už takto má fungovat, pro výrobu prý stačí zapracovat na vzhledu.

Sny o létajícím autě jsou staré stejně jako souběžná existence letadel a automobilů. Na jednu stranu je to lákavá představa, však takový dopravní prostředek by prakticky neznal mezí a byl by schopen vás bez nutnosti opustit jedno sedadlo přesunout odkudkoli kamkoli. Na druhou stranu ale máme pocit, že je to trochu nesmysl, po kterém v praxi skoro nikdo netouží.

Faktická omezení jsou velká, však spousta lidí má problém už bezpečně řídit auto a takto by museli být schopni ještě precizněji ovládat letadlo. Potíží je jistě i cena, neboť takový stroj by nutně musel být velmi komplikovaný a tedy také drahý. A i kdyby se tyto limity podařilo překlenout, pořád je otázkou, kde by bylo možné takový dopravní prostředek využít. Šlo by snad vzlétnout ke hvězdám z Václavského náměstí nebo přeplněné dálnice D1? Asi ne. A nutnost putovat na vymezené plochy určené ke vzlétnutí a přistání mu znovu ubere na atraktivitě.

Z těchto a dalších představitelných důvodů považujeme létající auto za obtížně uplatnitelný koncept, přesto se snu o jeho stvoření někteří ne a ne vzdát. Nám teritoriálně nejbližší jsou pokusy o stavbu slovenského Aeromobilu, který má být v podstatě hotový a můžete už chvíli investovat do jeho koupě, letět ho ale v jeho nejnovější podobě zatím nikdo nikdy neviděl. Navíc je to do značné míry letadlo schopné pohybu po silnicích, což nevypadá moc jako „létající auto” v pravém slova smyslu.

Slováci nejsou v těchto snahách sami, na čemsi jako je létající auto pracuje třeba i jeden ze zakladatelů Googlu Larry Page. A jak se nyní dozvídáme, podobným směrem míří též Rusové. Ti na výstavě AKTO 2018 (AviaKosmičeskie Technologii, sovremjenje materialy i Oborudovanje) ukázali prototyp létajícího vozu, který bere dech. Ovšem ne tím, jak propracovaný a funkční koncept to je, ale spíše svým amatérským vzezřením.

Říká si Avtovrtaljot, tedy něco jako Auto-vrtulník. A toto označení svým vzezřením docela přesně naplňuje - představte si slepenec hodně primitivního auta a velkého dronu a máte před sebou to, čeho se dopracovali ruští konstruktéři. Své dílo označují za zjednodušený koncept, který nedbá na jakékoli designové aspekty, jako takový by ale měl odpovídat podobě funkčního modelu. Používá jednu vrtuli vpředu a tři vzadu a právě ty by mu měly stačit k překonání zemské tíže.

Nevíme, čím má být celé dílo poháněné, ani další technické detaily, sám nápad řešit létající vůz tímto způsobem je ale zajímavý. Výsledkem by bylo skutečně (alespoň přibližně) auto, které by navíc dokázalo své vrtule schovat před okolím a nepůsobit jako nepovedená konverze vyřazené Cessny ve svéráznou limuzínu. A umělo by se vznést z místa, což řeší další z výše zmíněných limitů.

Autoři projektu navíc mají jasno i v tom, jak neudělat z potenciálního výsledku stroj smrti - ovládání takto řešeného „letadla” prý nevyžaduje žádné zvláštní schopnosti a kdyby i to bylo někomu moc, autopilot by letovou fázi kompletně převzal za řidiče.

Ideje dobré, ale před sebou zatím vidíme jen úsměvnou krabici z plastu a kovu, která má k prodejnému létajícímu autu dál než Rusko k zemi svobody. Tvůrci konstatují, že by jim stačila miliarda rublů (asi 330 milionů Kč), aby celý nápad uvedli do praxe v poněkud atraktivnější podobě. Uvidíme, zda někdo bude ochoten takové peníze do Avtovrtaljotu investovat.


Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 1 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 01Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 2 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 02Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 3 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 03Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 4 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 04Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 5 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 05Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 6 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 06Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 7 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 07Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 8 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 08Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 9 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 09Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 10 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 10Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 11 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 11Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 12 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 12Rusové ukázali své první létající auto. Není to vtip, tohle má skutečně ambice létat - 13 - Ruske letajici auto Avtovertoleta predstaveni 13
Avtovrtaljot vypadá komicky a i když se za ním skrývají dobré nápady, velké šance na posun do podoby plně funkčního a rozumně vyhlížejícího stroje mu nevěštíme

Foto: Michail Afanasjev

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše