S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli

O Tesle si můžete myslet cokoli, jedním z největších inovátorů v automobilovém průmyslu je ale nepochybně. O to více může zaskočit, že našla pokořitele v Rusku, ovšem jen v případě průtahů v uvádění na trh.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli

20.9.2018 | Petr Prokopec

O Tesle si můžete myslet cokoli, jedním z největších inovátorů v automobilovém průmyslu je ale nepochybně. O to více může zaskočit, že našla pokořitele v Rusku, ovšem jen v případě průtahů v uvádění na trh.

Problémy s plněním vlastních termínů nemá jen Tesla, byť její potíže jsou nejvíce medializovány. Ovšem třeba i nové Audi e-tron bylo odhaleno s menším zpožděním, neboť původně mělo spatřit světlo světa již 30. srpna. Nakonec však německá automobilka s produkční variantou vyrukovala až tento týden. Pravda, jde sice o drobné zdržení, nicméně zdržení to je. Kam se ovšem Němci i Američané hrabou na Rusy.

GAZ na právě probíhajícím veletrhu užitkových vozů v Hannoveru představil nový náklaďák Sadko NEXT. Ten ve službě střídá model 33081 Sadko, vůči kterému došlo k navýšení kapacity korby na jednu tunu. Zároveň dorazila také přepracovaná kabina, která pojme trojici cestujících včetně řidiče. A aby toho nebylo málo, pod kapotu je možné nainstalovat pohonné jednotky plnící emisní normy Euro 3, 4 nebo 5.

Čtyřválcové pohonné jednotky produkují maximálně 149 koní, jež míří na všechna čtyři kola. Manuální převodovce společnost dělají redukce, stejně jako uzamykatelné diferenciály, jež lze ovládat přímo z kabiny tlačítkem. Mimo to se Sadko NEXT pyšní novým předním i zadním zavěšením, stejně jako pneumaticko-hydraulickým brzdovým systémem s možností plné deaktivace ABS.

Světlá výška vozu narostla na 315 milimetrů, na přání jej pak lze osadit ještě druhou 95litrovou palivovou nádrží. Zákazníci kromě toho budou moci volit mezi krátkým a dlouhým rozvorem (3 770 a 4 510 milimetrů), jež bude mít logicky vliv i na celkovou délku (6 290 a 7 040 mm) i hmotnost (3 900 a 4 310 kg). Ovlivněna tím samozřejmě bude také cena, ta však prozatím oznámena nebyla.

Otázkou pak vlastně je i dostupnost, čímž můžeme navázat na úvod tohoto článku, tedy na ono zdržení. Nové Sadko NEXT bylo poprvé představeno již v roce 2014, přičemž výroba měla v Nižném Novgorodu odstartovat v létě 2015. GAZ ale v daný moment nebyl ve zrovna skvělé kondici, proto nakonec došlo pouze na osazení předchůdce moderními turbodieselovými motory.

Automobilka vzápětí oznámila, že novinka půjde do prodeje až v roce 2019, ani to však ve výsledku neplatí. Tedy ne zcela. Exemplář, jenž se ukázal v Hannoveru, totiž disponuje volantem vpravo a je součástí obrovské objednávky, která již začala být realizována. Jinými slovy, Sadko NEXT zamíří na silnice již letos, i když zatím není jasné, kdy přesně a v jakém množství.

V příštím roce by pak GAZ měl konečně navýšit produkční kapacitu na takovou úroveň, že dojde i na přijímání nových objednávek. A co je podstatnější, ukázána by měla být také varianta s volantem vlevo. Výroba se tedy v jejím případě spustí čtyři roky poté, co byl vůz poprvé ukázán. Elon Musk je tak v průtazích vedle Rusů vlastně žabařem, tak dlouho Tesla ještě nic neodkládala.


S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 1 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 01S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 2 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 02S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 3 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 03S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 4 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 04S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 5 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 05S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 6 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 06S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 7 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 07
Produkční GAZ Sadko NEXT se konečně ukázal na veletrhu užitkových vozů v Hannoveru

S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 8 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 08S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 9 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 09S tímto náklaďákem Rusové překonali i Teslu. Jen asi jinak, než by si sami přáli - 10 - GAZ Sadko NEXT 2018 nova sada 10
Původně byl ovšem představen již v roce 2014, výroba pak měla odstartovat v létě 2015

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše