Reklama

Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne

Není překvapením, že technický guru Volkswagenu pěje na své nejnovější dílo chválu, trochu překvapivá je ale argumentace, s jakou se brání uvedení extrémní verze R400.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne

12.3.2019 | Petr Prokopec

Není překvapením, že technický guru Volkswagenu pěje na své nejnovější dílo chválu, trochu překvapivá je ale argumentace, s jakou se brání uvedení extrémní verze R400.

Osmá generace Volkswagenu Golf je prakticky za rohem, ještě letos se dočkáme jejího odhalení i zahájení výroby. Zpočátku se bude jeho nabídka točit okolo základních verzí, je ale možné, že na startu bude se standardními modely stát i GTI. Na vrcholné „eRko“ si ovšem počkáme minimálně rok, spíše však ještě déle. Odměnou za vaši trpělivost ale nebude výkon spojovaný donedávna s vyšší sportovní ligou. Němci hodlají setrvat u přibližně 300koňového stáda, jako tomu bylo doposud.

„Udělali jsme průzkum, a naši zákazníci jej nechtějí,“ uvedl v reakci na otázku realizace konceptu R400 Jost Capito, technický guru Volkswagenu a šéf divize sportovních vozů značky. Dle něj klientela chce zhruba 300 koní a cenu pod 50 tisíc Eur (cca 1,28 milionu korun). „Pokud bychom se ale dostali na 400 koní, přijdeme o polovinu zákazníků a navýšíme náklady na provoz.“ Stávající Golf R s 300 koňmi stojí na domácím trhu 44 405 Eur (1,14 mil. Kč), tužbám zákazníků tedy prý plně vyhovuje.

Capitova slova jsou poměrně překvapivá, smysl by totiž dávala pouze za předpokladu, že by Volkswagen nabízel pouze GTI a R400. Kdyby však německá automobilka vyrukovala zároveň s verzí R s 300 koňmi, o zákazníky by rozhodně nepřišla. Naopak by získala další, i když je samozřejmě otázkou, kolik by jich bylo a zda by svými penězi vyvážili náklady na vývoj. Ač by vrcholná verze měla mnohé společné s „eRkem“, 100 koní navrch by si vyžádalo další testy.

Tím si ale VW nehodlá komplikovat život, vrcholem nabídky tedy zůstane Golf R osazený čistě benzinovým ústrojím. Kvůli obavám z vysokých nákladů byl vyloučen i příchod elektromotoru. „Nechceme, aby hybridy šplhaly do závratných výšin. Hybridy musí být dostupné, musí mít logické zdůvodnění. Nejde jen o výkon. GTE je alternativou vůči GTI, a tak to i zůstane. Králem po stránce výkonů zůstane Golf R,“ dodal prodejní šéf Jürgen Stackmann.

VW Group tedy v jednom z ojedinělých případů přistoupí k zavedení výkonového stropu. Samotná nabídka sportovních derivátů se ale má rozšiřovat, i když Polo R mezi nimi nebude. Supermini je totiž postaveno na platformě MQB A0, jež neumožňuje zástavbu pohonu všech kol. Tento prvek je dnes pro nejostřejší modely povinností. Tiguan R nebo Arteon R by jej pak sice k dispozici mít mohli, zda ale dorazí, zatím nebylo potvrzeno.

Stejně jako byl nedávno Seat Leon Cupra převálcován svým sourozencem s vyšší stavbou karoserie, tedy SUV Cupra Ateca, tak i stávající Golf R již není absolutním vrcholem v nabídce Volkswagenu. Tuto roli převzal nový T-Roc R, který se se 300 koňmi pod kapotou ukázal na aktuálně probíhajícím autosalonu v Ženevě. „Věřím, že tento vůz jezdí lépe než Golf R. Samozřejmě že má vyšší těžiště, ale podle mě jde o jediný rozdíl,“ uvedl Capito.

„Změnili jsme tuhost na přídi vozu, změnili jsme úchyty motoru i převodovky a učinili jsme je tužšími. Základem byl Golf R, ale my jsme všechno modifikovali,“ dodal dále Capito s tím, že veškeré znalosti, které automobilka aplikovala na nové ostré SUV, získala právě při práci na hatchbacku. Nyní se přitom tento kruh de facto uzavře, neboť SUV bude pro změnu inspirací pro nové „eRko“, které pochopitelně znovu stane na vrcholu potravinového řetězce. Škoda jen, že u toho nebude i varianta R400...


Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne - 1 - VW Golf R 400 2014 oficialni plne 05Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne - 2 - VW Golf R 400 2014 oficialni plne 01Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne - 3 - VW Golf R 400 2014 oficialni plne 02Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne - 4 - VW Golf R 400 2014 oficialni plne 03Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne - 5 - VW Golf R 400 2014 oficialni plne 04Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne - 6 - VW Golf R 400 2014 oficialni plne 06Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne - 7 - VW Golf R 400 2014 oficialni plne 07Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne - 8 - VW Golf R 400 2014 oficialni plne 08Špičkový nový Golf bude fantastické auto, říká technik VW, 400 koní ale nenabídne - 9 - VW Golf R 400 2014 oficialni plne 09
Koncepční Volkswagen Golf R400 se ukázal již před čtyřmi lety, do jeho příchodu však zasáhla kauza Dieselgate. A nyní bylo potvrzeno, že realitou se nestane zřejmě nikdy

Zdroj: Top Gear

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama