- -

Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody

Černý přízrak na kolech si dokáže získat respekt už svým drsným vzhledem. A to pořád ani netušíte, co všechno dovede.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody

8.10.2018 | Mirek Mazal

Černý přízrak na kolech si dokáže získat respekt už svým drsným vzhledem. A to pořád ani netušíte, co všechno dovede.

Kanadská firma Inkas vyrábí obrněné varianty osobních vozidel, část její produkce je ale zasvěcena i náročnějším odběratelům, kteří touží po voze schopném sloužit i uprostřed válečné zóny. Sami jsme dříve žasli nad modely Huron APC nebo Sentry APC. Je čas laťku posunout o kus výš, nezbývá než představit nový vrchol mezi obrněnými stroji značky.

V závislosti na zaměření si říká Superior Armored Personnel Carrier (APC) nebo Superior Armored Medical Evacuation Vehicle (AMEV). Tedy pokročilý obrněný transportér mužstva či obrněné lékařské evakuační vozidlo. Dlouhý název označuje víceúčelový automobil vytvořený pro řešení problémů v nepřátelském prostředí s nepřístupným terénem.

Posádka zůstane v bezpečí v každé situaci díky namontované ochraně balistické úrovně 7. Do kabiny se vejde až 14 osob nebo 2 členové posádky a 6 zraněných. Modulární platforma umožňuje montáž řady dalších komponent v závislosti na konkrétním využití. Superior APC byl vyvíjen pro přepravu personálu a pomoc při pátrací a záchranné činnosti v jakémkoliv prostředí. Cílovou klientelu tedy zahrnují policejní složky, vojenské nebo polovojenské skupiny a také mírové organizace.

Za pozornost jistě stojí hydraulický systém zadní rampy, který usnadňuje nakládání zraněných, stejně jako vylepšený optický balík s viděním na základě infračerveného snímání. Modifikovaný pohon všech čtyř kol s upraveným pérováním umožňuje vytvářet cestu i tam, kde nikdy nebyla. Přední nájezdový úhel dosahuje 46 stupňů, zadní má hodnotu 36,9 stupně.

Pohon monstra o váze 14 968 kilogramů zajišťuje řadový šestiválec na naftu s výkonem 246 kW (335 koní) a točivým momentem 1 266 Nm. Spalovacímu agregátu asistuje elektromotor, dohromady zvládají dosáhnout maximální rychlosti 130 km/h. Vozidlo je dodáváno s pátou generací automatické převodovky Allison 3000 a elektro-hydraulickým palivovým systémem.

Výrobce Inkas tvrdí, že Superior APC/AMEV překonává svými schopnostmi ostatní vozidla podobného zaměření. Hlavně z pohledu mobility i spolehlivosti se prý konkurence nedokáže udržet vysokému standardu. Jak to bude v plném nasazení, se pozná jen na místě činu, ale vzhledově se novinka tváří hodně drsně. Hranaté tvary, mohutné proporce, skoro žádná okna a velikost 6 906 x 2 554 x 2 805 milimetrů hovoří samo za sebe.

Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 1 - Inkas Superior Apc foto prvni 01Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 2 - Inkas Superior Apc foto prvni 02Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 3 - Inkas Superior Apc foto prvni 03Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 4 - Inkas Superior Apc foto prvni 04Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 5 - Inkas Superior Apc foto prvni 05Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 6 - Inkas Superior Apc foto prvni 06Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 7 - Inkas Superior Apc foto prvni 07Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 8 - Inkas Superior Apc foto prvni 08Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 9 - Inkas Superior Apc foto prvni 09Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 10 - Inkas Superior Apc foto prvni 10Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 11 - Inkas Superior Apc foto prvni 11Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 12 - Inkas Superior Apc foto prvni 12Tohle obrněné terénní monstrum skoro bez oken je auto do hodně velké nepohody - 13 - Inkas Superior Apc foto prvni 13
Kanaďané umí obrněné vozy, nyní ukázali další povedený příklad. Skoro patnáctitunový gigant pro 14 lidí nemá problém nastoupit ani do války

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše